- Definícia
- Symptómy a príznaky
- Diagnóza
- Štádiá
- Typy liečby
- Štatistiky
- Ilustrácia
- Sociálne zabezpečenie
Definícia
Pankreas (podžalúdková žľaza) je uložený medzi žalúdkom a chrbticou. Pozostáva z dvoch hlavných zložiek:
Exokrinná zložka je tvorená kanálmi a malými vrecúškami nazývanými acini, ktoré sú na konci kanálov. Táto časť pankreasu vylučuje enzýmy, ktoré sa uvoľňujú do tenkého čreva, aby pomohli telu stráviť potravu, najmä tuky.
Endokrinná zložka pankreasu pozostáva z buniek, ktoré sú zhluknuté na rôznych miestach pankreasu a nazývajú sa Langerhansove ostrovčeky. Tieto bunky produkujú špecifické hormóny, predovšetkým inzulín.
Exokrinné nádory
Adenokarcinóm je najčastejším typom exokrinného nádoru (93%). Tieto nádory zvyčajne začínajú v kanáli (duktus) pankreasu - hovoríme o duktálnom adenokarcinóme. Menej bežné je, ak sa nádor začína v acinoch, ten sa nazýva acinárny adenokarcinóm.
Endokrinné nádory
Tieto sa tiež nazývajú pankreatické neuroendokrinné nádory (PNET) alebo nádory buniek ostrovčekov. Sú menej časté ako exokrinné nádory a predstavujú približne 7% nádorov pankreasu. Pankreatický neuroendokrinný nádor môže byť funkčný alebo nefunkčný. Funkčný nádor vytvára hormóny, meno dostáva podľa hormónu, ktorý jeho bunky tvoria. Nefunkčný nádor hormóny nevytvára.
Symptómy a príznaky
Rakovina pankreasu je „tichá choroba“, pretože na začiatku nemá veľa pozorovateľných príznakov. Symptómy sú nešpecifické: bolesti žalúdka, chudnutie, zvýšená únava. Žltá koža a oči, stmavnutie moču, svrbenie a stolica s ílovitou farbou, sú príznaky žltačky spôsobenej blokádou žlčových ciest.
Diagnóza
Krvné testy
Bilirubín je chemická látka, ktorá môže u pacientov s nádorom pankreasu dosiahnuť vysokú hladinu v dôsledku blokovania spoločného žlčovodu nádorom.
Nádorový marker
Je látka produkovaná nádorom, ktorý sa môže nachádzať vo vyšších hladinách, ak je nádor prítomný a môže sa merať v krvi. Hladiny CA19-9 sa často zvyšujú u ľudí s nádorom pankreasu, hoci niektorí pacienti môžu mať onkomarkery aj v medziach normy a naopak, iní pacienti môžu mať tento marker zvýšený aj bez prítomnosti nádorového ochorenia. Tento nádorový marker by sa preto nemal používať ako jediný test na diagnostiku nádoru pankreasu.
Zobrazovacie vyšetrovacie metódy
CT je základným diagnostickým vyšetrením. Následné vyšetrenie používa špeciálnu metódu CT vyšetrenia pankreatického protokolu. Výsledky týchto testov môžu pomôcť rozhodnúť, či sa nádor dá odstrániť chirurgickým zákrokom.
PET CT by sa nemalo používať namiesto vysokokvalitného CT skenovania.
Retrográdna cholangiopankreatografia (ERCP) Dnes sa už v diagnostike takmer nepoužíva. ERCP sa všeobecne používa na umiestnenie stentov žlčových ciest (rúrky vkladané do zúžených žlčovodov s cieľom ich spriechodnenia) a nie je bežne používaný na diagnostiku.
Biopsia
Iné testy môžu naznačovať, že nádor je prítomný, ale konečnú diagnózu je možné jednoznačne stanoviť len biopsiou. Najčastejšie používanou technikou je tenkoihlová perkutánna (cez kožu) biopsia. To sa zvyčajne robí pomocou CT.
Molekulárne testovanie nádoru sa používa čoraz viac. Môže slúžiť na odhalenie cieľovej genetickej poruchy využiteľnej v liečbe.
Štádiá
Najčastejšia klasifikácia pankreatických nádorov je podľa toho, či je operovateľný a ako sa šíri.
Resekabilný
Nádor je chirurgicky odstrániteľný. Zákrok sa často vykonáva hneď po diagnostike. Niekedy sa môže pred operáciou odporučiť ďalšia liečba. Nádor sa môže nachádzať len v pankrease, alebo sa môže rozšíriť za ním, avšak ešte neprerastá do dôležitých artérií alebo žíl. A tiež nie je dôkaz, že by sa nádor rozšíril do oblastí mimo pankreasu. V tomto štádiu je diagnostikovaných približne 10 % až 15% pacientov.
Hranične resekabilný
Sem patria nádory, ktoré môžu byť operovateľné, ale prerastajú na niektoré cievy a je predpoklad, že sa nemusí podariť dosiahnuť čisté okraje. Negatívny okraj znamená, že na reznej ploche nezostanú žiadne viditeľné nádorové bunky. V snahe najskôr zmenšiť nádor tak, aby ho neskôr bolo možné odstrániť s negatívnymi okrajmi, sa indikuje neoadjuvantná chemoterapia alebo radiačná terapia. Tieto dve liečebné metódy môžu byť použité buď samostatne alebo v kombinácii.
Lokálne pokročilý
Takto označovaný nádor sa stále nachádza len v pankrease a jeho bezprostrednom okolí, ale nemôže byť chirurgicky odstránený, pretože rastie v tesnej blízkosti veľkých ciev (tepien a žíl) alebo okolitých orgánov. To znamená, že sa nedá odstrániť operáciou, pretože riziko poškodenia týchto okolitých štruktúr je príliš vysoké. V tomto štádiu je diagnostikovaných približne 35 % až 40 % pacientov.
Metastický
Nádor sa rozširuje mimo oblasť pankreasu a ďalších orgánov, ako sú pečeň, pľúca alebo vzdialené časti brucha. V tomto štádiu je diagnostikovaných približne 45 % až 55 % pacientov.
Typy liečby
Chirurgický zákrok
Rozsah chirurgického zákroku závisí od toho, v ktorej časti pankreasu sa nádor nachádza. Ak sa nádor nachádza len v hlave pankreasu, chirurg ju odstráni spolu s časťou tenkého čreva, nazývanú dvanástnik, ako aj žlčovod a žalúdok.
Ak sa nádor nachádza v chvoste pankreasu, chirurg odstráni chvost a telo pankreasu a slezinu. Ak je nádor rozsiahly, alebo sa nachádza v mnohých oblastiach pankreasu, tak je potrebná totálna - celková pankreatektómia, pri ktorej sa odstráni celý pankreas, časti tenkého čreva, časti žalúdka, spoločného žlčovodu, žlčníka a sleziny.
Vedľajšie následky operácie zahŕňajú slabosť, únavu a bolesť počas prvých niekoľkých dní po zákroku. Ďalšie vedľajšie účinky spôsobené odstránením pankreasu zahŕňajú problémy s trávením potravy a vznikom cukrovky, ktorá je spôsobená stratou inzulínu produkovaného pankreasom.
Rádioterapia
Pri karcinóme pankreasu sa najčastejšie používa externá rádioterapia. Nazýva sa tiež konvenčná alebo štandardná frakčná rádioterapia. Je podávaná v priebehu 5 až 6 týždňov.
Protónová terapia
Zatiaľ nie je známe, či je účinnejšia ako štandardná radiačná terapia a nemusí to byť možnosť pre každého pacienta.
Chemoterapia
Chemoterapia sa často podáva v rovnakom čase ako rádioterapia, pretože môže zvýšiť účinky rádioterapie, hovoríme o radiosenzibilizácii. Kombinácia chemoterapie a rádioterapie môže v určitých prípadoch pomôcť zmenšiť nádor, aby ho bolo možné odstrániť operáciou.
Systémová liečba
Karcinóm pankreasu patrí medzi nádory s nízkou citlivosťou na chemoterapiu.
Môže to súvisieť aj s tým, že východiskové bunky pochádzajú z výstelky kanálikov, ktoré odvádzajú tráviace enzýmy. Dnes jestvuje viacero kombinácií cytostatík s porovnateľnou účinnosťou. Výber kombinácie liekov často závisí od skúseností onkológa, dostupnosti liekov a celkového zdravotného stavu pacienta.
Vo všeobecnosti však platí, že karcinóm pankreasu v metastatickom štádiu je nevyliečiteľné ochorenie. Liečba však môže predĺžiť dobu prežívania a zlepšiť kvalitu života.
Imunoterapia
Karcinóm pankreasu sa považuje za neimunogénny nádor. To znamená, že na imunoterapiu v dnešnom podávaní neodpovedá.
Štatistky
Nádor pankreasu predstavuje 7 % všetkých úmrtí na nádorové ochorenia. Vo väčšine prípadov ide o exokrinný adenokarcinóm.
Ak sa nádor zistí vo včasnom štádiu, keď je možné jeho chirurgické odstránenie, 5-ročné prežitie je 34 %. V tomto štádiu je diagnostikovaných približne 10 % pacientov.
U pacientov, ktorí sú diagnostikovaní v čase, keď sa nádor rozšíril do vzdialených častí tela (asi 52 % pacientov ), je 5-ročné prežitie menej ako 10 %.
Je dôležité si uvedomiť, že štatistika prežitia pacientov s nádorom pankreasu je len odhad a každý pacient je iný.
Ilustrácia
Sociálne zabezpečenie
Pacient, ktorému bol diagnostikovaný zhubný nádor podžalúdkovej žľazy (pankreasu), môže byť práceneschopný. Ak bol pred stanovením diagnózy nemocensky poistený (bol zamestnaný, podnikal alebo si platil poistné dobrovoľne), bude môcť poberať nemocenské. Pokiaľ nemocensky poistený nebol, prípadne výška nemocenského nedosahuje životné minimum, môže (on sám alebo člen jeho domácnosti) na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny požiadať o pomoc v hmotnej núdzi.
Ak nemožno očakávať, že sa dôsledky ochorenia podarí vyriešiť počas jedného roka, pacient môže požiadať o invalidný dôchodok. Zároveň môže požiadať o vyhotovenie preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Ako ťažko zdravotne postihnutý môže mať nárok na jeden alebo viaceré peňažné príspevky. Počas onkologickej liečby môže požiadať o vyhotovenie parkovacieho preukazu.
Pacient, ktorý potrebuje pomoc iného človeka pri každodenných aktivitách, môže poberať príspevok na osobnú asistenciu alebo osoba, ktorá sa o neho stará poberá opatrovateľský príspevok. Ak sa o pacienta nemá doma kto starať, môže požiadať o niektorú zo sociálnych služieb, akými sú opatrovanie v domácnosti alebo umiestnenie do domova sociálnych služieb.
Na prekonávanie následkov ochorenia slúžia zdravotnícke pomôcky hradené zdravotnou poisťovňou a pomôcky pre ťažko zdravotne postihnutých, na ktoré prispievajú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Pacient môže využiť aj kúpeľnú liečbu.
Invalidný dôchodok
Človek má nárok na invalidný dôchodok, ak je invalidný, bol dostatočne dlho dôchodkovo poistený, nedosiahol dôchodkový vek a nepoberá predčasný starobný dôchodok.
Kedy je človek invalidný
Osoba je invalidná, ak má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravým človekom. Dlhodobo nepriaznivý je zdravotný stav, ktorý má podľa poznatkov medicíny trvať dlhšie ako jeden rok.
Pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť pri zhubných nádoroch podžalúdkovej žľazy:
Počas onkologickej liečby | 70 - 80 % |
Neliečiteľné formy | 90 % |
Po dosiahnutí stabilizácie (spravidla po dvoch rokoch) | 40 - 50 % |
V prípade, že pacient trpí ešte ďalšími ochoreniami, pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť možno navýšiť o najviac 10 % za všetky tieto ďalšie ochorenia spolu.
Ťažké zdravotné postihnutie
Ťažké zdravotné postihnutie je poškodenie zdravia, ktoré spôsobuje funkčnú poruchu v miere aspoň 50 %. Miera funkčnej poruchy sa určuje podľa druhu ochorenia. Jednotlivé ochorenia sú „ohodnotené“ určitou mierou funkčnej poruchy v percentách. Ak má človek viac ochorení, rozhodujúce je ochorenie s najvyššou mierou poruchy. K nemu je možné pripočítať maximálne 10 % za všetky ostatné ochorenia, ale iba za predpokladu, že ovplyvňujú ochorenie s najvyššou funkčnou poruchou.
Miera funkčnej poruchy pri zhubných nádoroch podžalúdkovej žľazy:
Počas onkologickej liečby | 90 - 100 % |
Po stabilizácii zdravotného stavu (do piatich rokov od stabilizácie) | 50 % |
Po stabilizácii zdravotného stavu (po piatich rokoch od stabilizácie) | 40 - 50 % |
Recidívy | 70 - 80 % |
Nevyliečiteľné formy | 90 - 100 % |