Vitamíny by sme mali čerpať v prvom rade v pestrej a plnohodnotnej strave. Avšak u onkologických pacientov sú časté nutričné a metabolické poruchy. Úspešnosť protinádorovej liečby závisí do veľkej miery aj od nutričného stavu pacienta. V spolupráci s Národným onkologickým ústavom (NOÚ) sme pripravili pre onkologických pacientov rad výživových doplnkov, ktoré nájdu pacienti vo verejnej lekárni Kamélia - priamo v areáli nemocnice. Tie sú určené najmä pre pacientov, u ktorých boli zistené nízke hladiny vitamínov, minerálnych látok alebo stopových prvkov. Okrem toho, že pacientom poskytujeme rady, ako si môžu obohatiť stravu o prísun vitamínov, môžu užívať doplnky ako vitamín D, C, prípadne selén a zinok. Sú navrhnuté tak, aby obsahovali iba vitamíny a minerálne látky, ktoré sú bezpečné, pretože sú navrhnuté v odporučených denných dávkach a množstvách.
Je dôležité, aby pacienti neprekračovali odporúčané denné dávky vitamínov v predstave „čím viac, tým lepšie“. Neodporúčam užívanie vysokých dávok vitamínu C a D alebo nákup rôznych zahraničných neoverených preparátov. Keďže takéto produkty sú v kategórii – doplnky stravy, nepodliehajú prísnej kontrole, neprešli klinickými štúdiami a schvaľovacím procesom ako lieky. Ich užívanie v súbehu s chemoterapiou je dokonca kontraindikované, pretože môže dochádzať k interakciám. Stalo sa to napríklad pri pacientoch, ktorí užívali preparáty obsahujúce výťažky z húb. Huby obsahujú zložku tzv. xenobiotikum, ktorá musí byť metabolizovaná v pečeni. Užívanie vysokých dávok preparátov z húb môže zaťažiť pečeň, ktorá je zaťažená už chemoterapeutickou liečbou, prípadne ďalšími liekmi. Žiaľ, pacienti často užívajú doplnky výživy bez porady s ošetrujúcim onkológom. Môžu si neraz uškodiť viac, ako keby neužívali nič.
Vitamín C nelieči nádorové ochorenie. Je dokázané, že vitamín C môže podporovať obranyschopnosť organizmu, zlepšovať celkovú kondíciu, ale nie liečiť samotné ochorenie.
Názor onkológa:
"Extrémne dávky vitamínu C v onkológii nemajú jednoznačne potvrdený benefit pre každého pacienta a preto ani v súčasnosti nie je štandardne odporúčaný. Ani náš ústav ho v zásade nepodáva v priestoroch Národného onkologického ústavu práve preto, že niektoré nádorové bunky môžu byť dokonca stimulované vysokými dávkami vitamínu C," upozorňuje onkológ doc. MUDr. Ľuboš Drgoňa, CSc., MHA, FECMM, prednosta Kliniky onkohematológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného onkologického ústavu v Bratislave.
Zdroj: Podcast Zdravie, Názov: Onkológia: hoaxy v onkológii, Dostupné: podcasts.apple.com
Ja osobne neodporúčam vysoké dávky vitamínu C či vitamínu D. Pokiaľ ich pacient užíva v normálnych odporúčaných denných dávkach, myslím, že mu nemôžu uškodiť. Vitamín D môže pomáhať pri onkologickom ochorení a rovnako omega-3-mastné kyseliny. Sú niektoré látky, ktoré môžu predstavovať istý benefit. Žiaľ, na tému užívania doplnkov a vitamínov je veľa štúdií s protichodnými výsledkami.
Väčšina populácie má nízke hladiny vitamínu D najmä v zimných mesiacoch. V lete, keď sme vystavení slnku, sa môže hladina upraviť, no onkologickí pacienti sa slneniu zväčša vyhýbajú pre prebiehajúcu liečbu. Vitamín D odporúčam dopĺňať len v odporúčaných denných dávkach. Štúdie a odporúčania užívania vitamínu D pre onkologických pacientov sa týkajú vždy odskúšaných a bežných denných dávok. Vysoké dávky sú naopak rizikové, najmä pri liečbe, alebo v interakcii s ďalšími liečivami, ktoré pacienti užívajú.
Jadrá marhúľ obsahujú toxickú látku – amygdalín. Ak si pacienti vylúpu marhule, vysušia si ich jadrá a chcú ich jesť, to vôbec neodporúčam. A rovnako preparáty podobného druhu.
Onkoinfo prináša názory odborníkov:
Na internete sa šíria nepodložené správy, podľa ktorých takzvaný „vitamín B17“/laetril/amygdalín má údajné protirakovinové účinky. Vitamín B17 však nie je vitamínom. Ide o semisyntetický derivát látky amygdalín, ktorá sa nachádza napríklad v kôstkach marhúľ, broskýň alebo v horkých mandliach.
Užívanie „vitamínu B17“/laetrilu/amygdalínu sa v súčasnosti v onkológii neodporúča.
„Na základe dostupných výsledkov možno zhrnúť, že terapeutická hodnota amygdalínu nebola doposiaľ preukázaná, a preto začlenenie amygdalínu do štandardnej alebo integratívnej liečby nie je možné. Časté nežiaduce účinky spojené predovšetkým s perorálnym užívaním vyšších dávok amygdalínu a nepreukázaný protinádorový efekt stavia amygdalín do pozície, v ktorej pre pacienta prevažuje riziko nad možným benefitom.“
Zdroj: Třísková, A. – Rudá-Kučerová J. Má amygdalin své místo v integratívni protinádoroé léčbě? In Klinická onkologie roč. 32, č. 5, 2019, s. 360-366.
Dostupný: stránka Českej onkologickej spoločnosti
Na užívanie „vitamínu B17“ vyslovil názor aj onkológ doc. MUDr. Ľuboš Drgoňa, CSc., MHA, FECMM, prednosta Kliniky onkohematológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného onkologického ústavu v Bratislave: „ide o marketingový nástroj, s ktorým sa žiaľ v súčasnosti stretávame veľmi často,“ Tvrdenie, že rakovina je nedostatkom ,,vitamínu B17“, považuje za nezmysel.
MUDr. Tomáš Odriga z portálu Lovci šarlatánov (webová stránka, ktorá vyvracia rôzne nepravdivé mýty o liečbe rakoviny) vysvetľuje: „Jedným zo zásadných omylov je predstava, že rakovina je jedna choroba. Ide o extrémne zjednodušenie veľmi zložitého problému. Pod pojmom rakovina sa ukrýva veľké množstvo podtypov rakoviny, ktoré sa správajú úplne odlišne. Je preto veľmi nepravdepodobné, že by mohol existovať liek, ktorý by bol účinný vo všetkých prípadoch ochorenia.“
Zdroj: Rakovina je nedostatkom vitamínu B17. Taký vitamín však neexistuje. In SME [19. máj 2017¬]
Dostupný: sme.sk
Kurkuma je bežne dostupná v obchode a človek ju môže použiť pri príprave jedla. Samozrejme, normálne množstvo, nie nadmerné (napríklad pohár kurkumy). Všetko, čo je nadmieru, môže byť škodlivé. Ak hovoríme o preparátoch výťažkov kurkumy, tie môžu byť oveľa agresívnejšie a silnejšie. S ničím takýmto by som neexperimentovala. Pokiaľ sa pacient vylieči a je dlhodobo v remisii, tak môže užívať doplnky stravy, ktoré uzná za vhodné, s podmienkou: ak neužíva iné lieky a mohlo by dochádzať k interakcii. Osobne si však myslím, že doplnky stravy netreba užívať, ani keď je človek zdravý a má plnohodnotnú stravu. Ideálne je čerpať vitamíny a stopové prvky priamo zo stravy.