Kategorizácia imunoterapie (pembrolizumab) pre liečbu trojnásobne negatívneho karcinómu prsníka
0
Sledujeme pre vás novinky v onkológii!
Dňa 15. januára 2024 padlo rozhodnutie o rozšírení indikácie imunoterapie pembrolizumab (známy pod názvom Keytruda) pre liečbu tzv. trojnásobne negatívneho karcinómu prsníka (TNBC).
Tento – často agresívny – podtyp rakoviny prsníka sa týka vo väčšej miere mladých žien a predstavuje vyššie riziko návratu ochorenia.
Podľa rozhodnutia o kategorizácii bude pembrolizumab dostupný od 1. apríla 2024 pre liečbu:
Doposiaľ bol pembrolizumab v Slovenskej republike kategorizovaný len pre liečbu malígneho melanómu, nádorov hlavy a krku a pre nemalobunkový karcinóm pľúc, hoci sa v okolitých krajinách používa aj pre liečbu karcinómu prsníka (TNBC).
Čo je trojnásobne negatívny karcinóm prsníka?
Pojem rakovina prsníka zahŕňa súbor rôznorodých podtypov (ochorení) s odlišným charakterom správania.
Jednou z podskupín karcinómov prsníka je trojnásobne negatívna rakovina prsníka, tzv. TNBC (Triple Negative Breast Cancer). Tento názov je odvodený zo skutočnosti, že nádorové bunky sú negatívne na hormonálne receptory (progesterónový a estrogénový) a nie je vo zvýšenej miere prítomný ani HER2 receptor. Spomenuté tri receptory naznačujú, čím je rast nádoru poháňaný a zároveň predstavujú terč účinnej cielenej liečby (hormonálnej a anti-HER2).
TNBC tvorí 10 – 15 % karcinómov prsníka:
KI-67 je druh bielkoviny, ktorý je špecificky prítomný počas delenia bunky. Čím vyššie percento buniek v nádore sa delí (= vysoká proliferačná aktivita), tým je nádor považovaný za agresívnejší a prognosticky nepriaznivejší.
Pre tieto nádory je však perspektívnou liečbou imunoterapia pembrolizumab.
Ako funguje pembrolizumab?
Pembrolizumab je druhom imunoterapie, ktorá rozpoznáva a zneškodňuje schopnosť nádorových buniek „skryť sa“ pred imunitným systémom a uniknúť našim imunitným bunkám. Cieľom imunoterapie v liečbe TNBC je „vypnúť“ tieto mechanizmy, a umožniť tak imunitnému systému rakovinové bunky zacieliť a zničiť. „Maskou“ nádorovej bunky je proteín (bielkovina) PD-L1 alebo PD-L2, ktorá sa nachádza na jej povrchu a vypína funkciu nášho imunitného systému.
Komu sa pembrolizumab podáva?
Včasný TNBC s vysokým rizikom a lokálne pokročilý TNBC, predovšetkým ak:
Mali by ste vedieť, že účinnosť pembrolizumabu je najvyššia, ak sa podáva v neoadjuvantnej liečbe (ešte pred operáciou) spolu s chemoterapiou. Prítomný nádor „vycvičí“ imunoterapiu na boj s nádorovými bunkami a jej účinnosť je potom lepšia aj v následnom podávaní po vyoperovaní nádoru.
Podáva sa v predoperačnej liečbe spolu s chemoterapiou a následne po operácii v monoterapii.
Imunoterapia zlepšuje šance na zmenšenie nádoru pred operáciou a znižuje riziko návratu ochorenia po liečbe.
Pri metastatickom TNBC ochorení sa pembrolizumab podáva len v prípade pozitivity PDL1 markeru v nádorových bunkách.
Link na rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva SR: https://kategorizacia.mzsr.sk/Lieky/Common/Details/28018
Miškovičová, Michaela. Pokrok a perspektíva imunoterapie v liečbe karcinómu prsníka. In Onkológia 1, 2023, s. 21-25.
Prednáška MUDr. Kataríny Petrákovej, PhD. zo dňa 21. 3. 2023, online webinár Aliance žen s rakovinou prsu.
Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.