Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Stránka pacientskych združení a partnerov
Title Image

Blog

Home  /  Podcasty   /  Výživa onkologických pacientov

Výživa onkologických pacientov

Predpokladá sa, že až tretina nádorových ochorení môže súvisieť s tým, ako sa stravujeme. Keď sa nádorové ochorenie rozvinie, pacient sa zväčša sústredí aj na oblasť výživy. Aké sú všeobecné odporúčania v stravovaní onkologických pacientov? Odpovedá nutričná terapeutka MSc. Petronela Forišek Paul z Národného onkologického ústavu a pracovníčka Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Samotné nádorové ochorenie a jeho liečbu často sprevádzajú chudnutie a tráviace ťažkosti. Hlavná odborná garantka Onkoinfo.sk pre oblasť výživy v podcaste vysvetľuje, že pestrá plnohodnotná a výživná strava pomáha k dobrému zvládaniu liečby. Dobrý výživový stav pacienta je dôležitý nielen pre schopnosť absolvovať liečbu, ale v konečnom dôsledku vplýva aj pre celkovú prognózu ochorenia. 

Ako možno stabilizovať chudnutie? Ako sa stravovať počas liečby? Má výživa onkologického pacienta svoje špecifiká? Prečo je dôležitý príjem bielkovín (mliečnych výrobkov, mäsa, vajec a strukovín)? Môže mať správna strava vplyv na zmenšeniu nádoru?

Odpovedá: MSc. Petronela Forišek Paul
Moderuje: Eva Sládková
Dátum zverejnenia: 21.9.2023
 
Relácia vznikla v spolupráci s TV doktor.
© Audioverzia podcastu onkoinfo.sk
© Videoverzia podcastu TV doktor, dostupná na https://www.tvdoktor.sk/relacia/17-onkoinfo/
 

Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.