Definícia
Lymfatický systém
Hlavnou zložkou lymfatického systému je podskupina bielych krviniek - lymfocyty. Tento druh bielych krviniek hrá dôležitú úlohu v obrane organizmu proti mikróbom, vírusom a aj rakovinovým bunkám.
Do skupiny lymfocytov patria:
B-lymfocyty, nazývané aj B-bunky, ktoré produkujú protilátky proti baktériám a iným pôvodcom infekcií.
T-lymfocyty, nazývané aj T-bunky, ktoré bojujú s vírusmi a cudzími bunkami a pomáhajú T-bunkám produkovať protilátky.
Natural killer bunky (prirodzené zabíjačské bunky, NK-bunky), ktoré útočia na určité typy buniek, ako sú vírusy, bunky napadnuté vírusmi alebo nádorové bunky.
Orgány lymfatického systému
Slezina, v ktorej sa tvoria lymfocyty a ktorá filtruje krv.
Týmus (detská žľaza), ktorý sa nachádza pod hrudnou kosťou.
Krčné mandle
Kostná dreň, špongiovité červené tkanivo, ktoré sa nachádza v kostiach a v ktorom sa tvoria biele krvinky, ktoré bojujú s infekciami.
Typy NHL
B-bunkový lymfóm
Asi 90 % prípadov tvoria práve B-bunkové lymfómy
T-bunkový lymfóm
Asi 10 % prípadov tvoria T-bunkové lymfómy. Sú častejšie v ázijských krajinách.
Lymfómy NK-buniek
Zvyšných menej ako 1 % prípadov tvoria lymfómy z NK buniek.
Delenie
Podľa agresivity ochorenia
Indolentné - neagresívne NHL
Tieto typy lymfómov rastú pomaly. Z tohto dôvodu pacienti, ktorým bol diagnostikovaný indolentný NHL nemusia začať liečbu bezprostredne po zistení ochorenia. Sú starostlivo sledovaní a liečbu podstúpia vo chvíli, keď sa začnú prejavovať príznaky choroby, alebo sa ochorenie začne zhoršovať. Pre tento postup používame výraz “watch and wait” alebo sledovanie.
Ak je indolentný lymfóm lokalizovaný len v 1 či 2 priľahlých miestach, ide o lokalizované ochorenie (štádiá I a II). V týchto prípadoch sa často využíva rádioterapia. Väčšina pacientov s indolentnými lymfómami je v čase stanovenia diagnózy v štádiu III až IV. Pre tieto štádiá existujú účinné liečebné postupy. Ochorenie sa však aj po mesiacoch či rokoch od ukončenia liečby môže vrátiť. Vo všeobecnosti sa indolentné NHL považujú za chronické a nevyliečiteľné, ale liečiteľné ochorenia s častými recidívami a pomerne dlhodobým prežívaním. Približne v 10 % indolentných NHL môže dôjsť k tzv. “transformácii” do agresívneho lymfómu. Takéto zmenené NHL liečime podobne ako agresívne NHL systémovou liečbou (najčastejšie imunochemoterapiou), majú však výraznejšie horšiu prognózu ako novo diagnostikovaný agresívny NHL.
Agresívne NHL
Tieto typy lymfómov sa môžu vyvinúť a rásť veľmi rýchlo. Preto sa s liečbou musí začať v priebehu niekoľkých týždňov či dní od stanovenia diagnózy. Agresívne NHL vyžadujú intenzívnejšiu chemoterapiu. Niektoré formy agresívnych lymfómov môžu byť úspešne vyliečené.
Zmiešané NHL
Niektoré podtypy lymfómov sa nedajú s určitosťou zaradiť ani medzi indolentné ani medzi agresívne lymfómy. Príkladom môže byť lymfóm z plášťových buniek (mantle cell lymphoma), ktorý má znaky agresívnych aj indolentných lymfómov.
Podtypy Nehodginovských lymfómov
Existuje viac ako 60 podtypov NHL, niektoré z nich veľmi zriedkavé.
Rozlišovať jednotlivé podtypy NHL môže byť veľmi náročné.
Podtypy B-bunkových lymfómov
Folikulový lymfóm
Je najčastejším podtypom indolentných lymfómov a predstavuje asi 70 % prípadov. Pacienti sú zvyčajne vyššieho veku. Pacienti prichádzajú často s pokročilým ochorením, pretože celkové príznaky sú len zriedkavé. Najčastejšie vzniká v lymfatických uzlinách a rastie veľmi pomaly (existujú podtypy s agresívnejším priebehom a radíme ich do skupiny agresívnych NHL).
V prvom štádiu ochorenia je možné dosiahnuť dlhodobú remisiu použitím rádioterapie. Pri vyšších štádiách s klinickým prejavom ochorenia (systémové príznaky – nočné potenie, chudnutie, teploty), alebo s prejavom infiltrácie kostnej drene (chudokrvnosť, krvácanie, zvýšená náchylnosť na infekcie), pacienta liečime systé-movou imunochemoterapiou. Pri mladších pacientoch so skorým relapsom je liečebnou možnosťou aj transplantácia krvotvorných buniek. Pacienti môžu byť niekedy sledovaní bez nutnosti liečby. Folikulový lymfóm môže po čase prejsť do agresívnejšieho subtypu B-bunkového lymfómu - DLBCL, vyžadujúceho agresívnejšiu liečbu – ide o vyššie spomenutú transformáciu.
Difúzny veľkobunkový lymfóm (DLBCL)
Je najčastejším podtypom agresívnych lymfómov. Ide o agresívny NHL, ktorý postihuje orgány mimo lymfatických uzlín v 40 % prípadov. Môže sa prejavovať systémovými príznakmi (chudnutie, nočné potenie, teploty), často môže byť prítomná generalizovaná lymfadenopatia, prípadne infiltrácia parenchýmových orgánov (tráviaci trakt, centrálny nervový systém a iné orgány). DLBCL nie jedno ochorenie, ale je to skupina ochorení s rôznym pôvodom nádorových buniek a tým pádom aj rôznym podtypom a genetickými abnormalitami. Rozsah ochorenia, prognostické faktory (vek, celkový klinický stav, niektoré biochemické parametre), určujú prognózu a pravdepodobnosť vyliečenia. Pacienti sú liečení kombinovanou imunochemoterapiou a približne 70 % pacientov môže byť vyliečených prvolíniovou imunochemoterapiou. Pri relapse u dobre komponovaných pacientov je možnosť transplantácie kostnej drene.
Lymfóm z plášťových buniek.
Tvorí asi 5 až 7 % prípadov NHL. Najčastejšie postihuje pacientov starších ako 60 rokov a je častejší u mužov. Najčastejšie zasahuje kostnú dreň, lymfatické uzliny, slezinu a gastrointestinálny (zažívací) trakt. Liečba lymfómu z plášťových buniek spočíva najčastejšie v kombinácií chemoterapie a monoklonálnych protilátok - imunochemoterapie. U mladých pacientov, ktorí sú inak zdraví, je najúčinnejšia vysokodávková chemoterapia v spojitosti s autológnou transplantáciou. V niektorých prípadoch sa podáva udržiavacia terapia s monoklonálnymi protilátkami. Starší pacienti, ktorí nemôžu podstúpiť autológnu transplantáciu, sa liečia rituximabom.
Malobunkový lymfóm.
Tento typ lymfómu je rovnaké ochorenie ako B-bunková chronická lymfocytová leukemia (CLL) bez prítomnosti ochorenia v krvi. Tento lymfóm, ktorý je označovaný ako indolentný, tvorí asi 5% prípadov NHL. Pacienti nemusia začať liečbu bezprostredne po diagnostikovaní ochorenia, ale sú starostlivo sledovaní. Niektorí pacienti sú liečení kombináciou chemoterapie a monoklonálnych protilátok - imunochemoterapiou.
Podtypy T-bunkových a NK-bunkových lymfómov
Prekurzorový tymický T-lymfoblastovy lymfóm/leukémia
Tvorí 90 % lymfoblastových lymfómov. Ide o mimoriadne agresívne ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje deti a mladých dospelých, ale sú popisované prípady aj vo vysokom veku. Predchorobie je krátke, ochorenie veľmi často vytvára tumóroznu masu v oblasti mediastína a vyskytujú sa aj klinické príznaky ako útlakové syndrómy, syndróm hornej dutej žily, výpotky v oblasti hrundníka a dýchavica. Príznaky väčšinou príchadzajú náhle a rýchlo sa zhoršujú. Arbitrážna hranica medzi lymfómom a leukémiou je 25 % infiltrácia kostnej drene. Ochorenie sa lieči podobne, kombinovanými chemoterapeutickými režimami. Pri tomto ochorení musí byť vykonané preventívne ožiarenie centrálneho nervového systému (keďže tento podtyp lymfómu/leukémie s veľkou obľubou infiltruje centrálny nervový systém). Vzhľadom k mediastinálnym masám musí byť súčastou protokolu práve ožiarenie mediastína v terapeutických dávkach. Okrem spomínaných modalít v rámci udržania kompletnej remisie sa pristupuje k autológnej transplantácií kostnej drene. Prognóza popri náročnej liečbe je relatívne dobrá.
Anaplastický veľkobunkový lymfóm, primárne kutánny typ
Je to podtyp lymfómu postihujúci väčšinou kožu. Je často indolentný, aj keď sa vyskytujú aj agresívne formy ochorenia.
Anaplastický veľkobunkový lymfóm, systémová forma
Tvorí 2 % všetkých lymfómov a 10 % detských lymfómov. Patrí medzi najčastejšie periférne T-bunkové lymfómy. Prítomnosť proteínu ALK-1 v rakovinových bunkách je spojená s lepšou prognózou. Pri ALK-1 pozitivite je voľbou liečby systémová chemoterapia. Pri nedosiahnutí kompletnej remisie je možnosťou transplantácia kostnej drene. Pacienti s ALK-1 negativitou podstupujú často transplantáciu kostnej drene počas iniciálnej liečby. V klinických štúdiách je pre liečbu tohto lymfómu sledovaná cielená terapia.
Periférny T-bunkový lymfóm, inak nešpecifikovaný (NOS)
Je to agresívna forma lymfómu, ktorá je pri stanovení diagnózy často už v pokročilom štádiu. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí starších ako 60 rokov a tvorí približne 6 % všetkých lymfómov v Spojených štátoch amerických a Európe. Bunky tohto lymfómu sa líšia veľkosťou a majú na svojom povrchu určité typy proteínov, nazývaných CD4 alebo CD8. Lieči sa chemoterapiou. Vedci skúšajú mnoho nových liekov v klinických štúdiách na liečbu tohto podtypu. Transplantácia kmeňových buniek je tiež možnosťou pri niektorých pacientoch.
Angioimunoblastický T-bunkový lymfóm
Ide o agresívnu formu lymfómu so špecifickými príznakmi: zväčšené, často citlivé lymfatické uzliny, horúčka, úbytok hmotnosti, vysoké hladiny imunoglobulínov v krvi.
Pacienti s angioimunoblastickým lymfómom majú zníženú funkciu imunitného systému, takže infekcie sú tiež časté. Prognóza ochorenia býva nepriaznivá.
Symptómy a príznaky
Pacienti s diagnostikovaným NHL sa môžu stretnúť s viacerými symptómami. Mnohí pacienti najmä s folikulovým lymfómom, nemusia mať žiadne symptómy. Väčšina symptómov môže byť taktiež spôsobená inými stavmi ako NHL a nie sú špecifické.
Celkové príznaky:
- Zväčšené uzliny, slabinách, krku alebo podpazuší
- Zväčšená slezina či pečeň
- Teplota, ktorá nemôže byť pripísaná infekcii či inému ochoreniu.
- Strata hmotnosti bez príčiny.
- Potenie a zimnica
- Únava
Symptómy podľa miesta výskytu tumoru
- Tumor v bruchu môže spôsobiť zväčšenie brucha, bolesť chrbta či bolesť brucha.
- Zväčšená slezina môže spôsobiť bolesti chrbta a pocit plnosti.
- Tumor v slabinách môže spôsobiť opuch dolných končatín.
- Tumor v podpazuší môže spôsobiť opuch horných končatín.
- Ak sa lymfóm rozšíri do mozgu, môže zapríčiniť symptómy podobné cievnej mozgovej príhode.
- Tumor v strede hrudníka môže tlačiť na priedušnicu a spôsobovať kašeľ, bolesti na hrudi, ťažkosti s dýchaním alebo iné respiračné ťažkosti.
Diagnóza
Biopsia
Na určenie diagnózy je väčšinou potrebná biopsia.
Zobrazovacie vyšetrenia
Počítačová tomografia CT hrudníka, brucha, panvy môže pomôcť lokalizovať tumor a prípadné metastatázy.
Pozitrónová emisná tomografia (PET) alebo PET-CT.
Vyšetrenie kostnej drene. Biopsia kostnej drene a aspirácia sú väčšinou realizované počas jedného zákroku. Pri aspirácií ide o odobratie malej vzorky tekutiny z kostnej drene. Pri biopsii sa odoberie malý kúsok tkaniva.
Molekulárne vyšetrenie nádoru. Výsledky týchto testov pomáhajú rozhodovať o tom, či je výhodné použiť aj cielenú terapiu.
Rozšírené molekulárne profilovanie sa používa na hodnotenie zmien špecifických génov v nádorových bunkách.
Štádiá
Štádium lymfómu popisuje rozsah rozšírenia ochorenia. Je dôležité si uvedomiť, že aj IV. štádiá lymfómov môžu byť často úspešne liečené.
Štádium I: Ochorenie sa nachádza v jednej oblasti lymfatických uzlín. Rakovina napadla jeden extralymfatický orgán alebo miesto (štádium IE).
Štádium II: Ochorenie je v dvoch alebo viacerých oblastiach lymfatických uzlín na tej istej strane bránice alebo s postihnuje jeden susediaci orgán.
Štádium III-IV: Na oboch stranách bránice sú prítomné oblasti lymfatických uzlín zasiahnuté rakovinou.
Medzinárodný prognostický index IPI
Okrem stagingu je pri určovaní prognózy agresívnych lymfómov dôležitá aj stupnica s názvom Medzinárodný prognostický index (IPP). Pacienti sú zaradení do nízkorizikových alebo vysokorizikových skupín v závislosti od niekoľkých faktorov, vrátane:
- Vek 60 alebo starší
- Štádium III-IV
- Výsledky krvných testov vykazujúce vyššiu hladinu laktátdehydrogenázy (LDH) - enzýmu, ktorý sa nachádza v krvi
- Nižšie celkové zdravie, známe ako výkonnostný stav (pozri nižšie)
- Ochorenie postihuje viac ako jeden orgán alebo mimo oblasti lymfatických uzlín
- Nízky hemoglobín
- Počet leukocytov
- K-67, ktorý je indikátorom rýchlosti rastu nádoru
- U pacientov s folikulovým lymfómom lekári hodnotia:
hemoglobín, počet napadnutých skupín lymfatických uzlín, hladinu LDH, štádium a vek.
Výkonnostný stav pacienta
Na určenie prognózy je potrebné stanoviť ako je pacient schopný fungovať a vykonávať každodenné činnosti.
Výkonnostný stav ECOG
Nižšie skóre označuje lepší funkčný stav. Väčšinou platí, že čím je niekto lepšie schopný chodiť a starať sa o seba, tým lepšia je prognóza.
- 1. Plne aktívny, schopný vykonávať všetky aktivity ako pred ochorením
- 2. Obmedzený pri fyzicky namáhavej činnosti, ale schopný chodiť a vykonávať ľahkú prácu pri státí alebo sedení, ako sú práce v domácnosti alebo kancelárska práca
- 3. Schopný chodiť a schopný sa o seba postarať, ale neschopný vykonávať akúkoľvek pracovnú činnosť; viac ako 50 % bdelého stavu
- 4. Obmedzená schopnosť sa o seba postarať; viac ako 50 % bdelého času je pri-útaný na lôžko či stoličku
- 5. Odkázaný na cudziu starostlivosť; pripútaný na lôžko alebo stoličku.
Typy liečby
Watchful waiting - sledovanie
U niektorých pacientov s indolentným lymfómom nie je nutné začínať liečbu v prípade, že sú inak zdraví a lymfóm sa neprejavuje symptómami ani neovplyvňuje ostatné orgány. Túto modalitu nazývame “watch-and-wait” – teda ide o observáciu či sledovanie pacienta. Lekár starostlivo monitoruje pacienta za pomoci fyzikálnych vyšetrení, počítačovej tomografie či inej zobrazovacej techniky a laboratórnych testov. Liečba je iniciovaná v prípade, že sa začnú prejavovať symptómy ochorenia, alebo vyšetrenia ukážu zhoršenie ochorenia.
Chemoterapia
Liečebné režimy sa odvíjajú od typu a štádia NHL. Najčastejšie používaný režim pri liečbe agresívneho lymfómu sa nazýva CHOP a zahŕňa 4 lieky: Cyklofosfamid, (Cytoxan, Neosar), Doxorubicín (Adriamycin), Prednizón, Vinkristín (Oncovin, Vincasar).
U pacientov s B-bunkovým lymfómom je kombinácia monoklonálnej protilátky s chemoterapiou účinnejšia (režim R-CHOP).
Rádioterapia
Rádioterapia je najčastejšie podávaná pacientom s lokalizovaným ochorením, čo je ochorenie, ktoré postihuje len 1 alebo 2 priľahlé oblasti. Tiež sa môže použiť pri lymfatických uzlinách, ktoré sú značnej veľkosti, viac ako 7 - 10 cm v priemere.
Cielená terapia
Cielená terapia je liečebný postup, ktorý cielene zasahuje špecifické gény, proteíny alebo tkanivové prostredie, ktoré pomáhajú k rastu a prežívaniu rakovinových buniek. Táto liečba blokuje rast a šírenie nádorových buniek s minimálnym poškodením zdravých buniek.
Monoklonálne protilátky
Monoklonálne protilátky sa viažu na špecifický proteín a neovplyvňujú bunky, ktoré daný proteín nemajú. Najčastejšie používanou protilátkou je rituximab, ktorý sa viaže na molekulu CD20 a nachádza sa na povrchu všetkých B-lymfocytov. Po naviazaní rituximabu na B-lymfocyt pomocou molekuly CD20 dochádza k aktivácií imunitného systému alebo zvýšeniu účinnosti chemoterapie.
Rituximab je účinnejší v kombinácií s chemoterapiou. Je tiež podávaný pacientom v remisii po indolentných lymfómoch za cieľom predĺženia času remisie.
Konjugáty protilátky s liečivom
sa naviažu na cieľovú štruktúru na nádorových bunkách a následne uvoľnia malé množstvo chemoterapeutika alebo inej látky priamo do nádorovej bunky. Takýmto liekom je brentuximab vedotin, ktorý je schválený na liečbu dospelých s určitými typmi lymfómov, pokiaľ vykazujú membránový proteín CD30.
Inhibítory kinázy - špecifických enzýmov - kináz
Inhibítory fosfatidylinositol-3 kinázy PIK3 inhibítory
Inhibítory Brutonovej kinázy používané v liečbe niekoľkých lymfómov
Imunoterapia
Imunoterapia, tiež nazývaná biologická liečba, je určená na zvýšenie prirodzenej obranyschopnosti organizmu v boji proti rakovine. Imunoterapiou sú napr. monoklonálne protilátky. Molekuly, príp. i bunky využívané v imunoterapii sú vyrobené špeciálnymi organizmami alebo inými modernými metódami v laboratóriu a zefektívňujú funkcie imunitného systému.
Pri terapii pomocou CAR T-buniek sú niektoré T-bunky odstránené z krvi pacienta. Potom sú tieto bunky pozmenené v laboratóriu tak, aby mali na povrchu špecifické receptory - chimérické antigénne receptory (CAR). Tieto receptory umožňujú T-bunkám rozpoznať nádorové bunky. Zmenené T-bunky sa vyvíjajú vo veľkom počte v laboratóriu a vracajú sa do tela pacienta, kde vyhľadávajú a ničia rakovinové bunky.
Transplantácia kostnej drene a kmeňových buniek
Transplantácia kostnej drene je zákrok, pri ktorom sa používa kostná dreň alebo periférna krv obsahujúca krvotvorné kmeňové bunky. Krvotvorné kmeňové bunky sú vysokošpecializované bunky, z ktorých vznikajú krvinky. Krvotvorné kmeňové bunky sa nachádzajú v kostnej dreni aj krvnom obehu. Ide o agresívnu liečbu, ktorá sa využíva iba pri pacientoch s progresiou alebo rekurentnou chorobou. Pri určitých podtypoch NHL, ako je lymfóm z plášťových buniek a niektorých T-bunkových lymfómov, môže byť súčasťou iniciálnej terapie, aby sa znížilo riziko rekurencie.
Existujú 2 druhy transplantácie: allogénne (ALLO) a autológne (AUTO).
Allogénna transplantácia využíva kmeňové bunky zdravého darcu, ideálne súrodenca. Liečba zahŕňa imunoterapiu, rádioterapiu, alebo využíva imunoterapiu a aktivitu štepu proti lymfómu (graft-versus-lymphoma), ktorá likviduje lymfómové bunky pacienta. Allogénne transplantácie predstavujú vyššie riziko pre pacienta. Môže dôjsť k vzniku reakcie štepu proti hostiteľovi (graft-versus-host), pri ktorej bunky darcu poškodzujú bunky a tkanivo pacienta-hostiteľa.
Autológna transplantácia využíva pacientove vlastné kmeňové bunky. Cieľom liečby je pri autotransplantácii zničiť všetky nádorové bunky za použitia vysoko dávkovej chemoterapie, rádioterapie či imunoterapie. Autológne kmeňové bunky sa po ukončení terapie navrátia do krvného obehu pacienta a napomáhajú vzniku zdravej kostnej drene.
Remisia a riziko relapsu
Kompletná remisia je prípad, keď lymfóm nie je po liečbe zistený nikde v tele a nie sú prítomné žiadne príznaky ochorenia.
Čiastočná remisia je prípad ,keď sa ochorenie zmenší o viac ako 50 % pôvodného stavu, ale choroba je stále detekovateľná.
Progresívna/Refraktérna choroba: Prípad, keď choroba rastie a šíri sa počas liečby, nazývame progresívne ochorenie, alebo refraktérny NHL.
Rekurentná choroba/Relaps: Rekurentný lymfóm je lymfóm, ktorý sa vrátil po ukončení liečby. Môže sa znova vyskytnúť v mieste pôvodnej choroby, ale môže vzniknúť aj na úplne inom mieste. Relaps môže nastať krátko po prvej liečbe, ale aj po rokoch.
Rekurentné ochorenie
Pri podozrení na rekurentné ochorenia je potrebná opakovaná biopsia, aby sa zistilo, či sa lymfóm netransformoval na agresívnejší podtyp. Zároveň je potrebné zopakovať vyšetrenia pre stanovenie štádia.
Liečba rekurentného ochorenia využíva všetky modality, chemoterapiu, rádioterapiu, cielenú liečbu, imunoterapiu alebo transplantáciu kmeňových buniek.
Ilustrácia
Sociálne zabezpečenie
Pacient, ktorému bola diagnostikovaný lymfóm, môže byť práceneschopný. Ak bol pred stanovením diagnózy nemocensky poistený (bol zamestnaný, podnikal alebo si platil poistné dobrovoľne), bude môcť poberať nemocenské. Pokiaľ nemocensky poistený nebol, prípadne výška nemocenského nedosahuje životné minimum, môže (on sám alebo člen jeho domácnosti) na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny požiadať o pomoc v hmotnej núdzi.
Ak nemožno očakávať, že sa dôsledky ochorenia podarí vyriešiť počas jedného roka, pacient môže požiadať o invalidný dôchodok. Zároveň môže požiadať o vyhotovenie preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Ako ťažko zdravotne postihnutý môže mať nárok na jeden alebo viaceré peňažné príspevky. Počas onkologickej liečby môže požiadať o vyhotovenie parkovacieho preukazu.
Pacient, ktorý potrebuje pomoc iného človeka pri každodenných aktivitách, môže poberať príspevok na osobnú asistenciu alebo osoba, ktorá sa o neho stará poberá opatrovateľský príspevok. Ak sa o pacienta nemá doma kto starať, môže požiadať o niektorú zo sociálnych služieb, akými sú opatrovanie v domácnosti alebo umiestnenie do domova sociálnych služieb.
Na prekonávanie následkov ochorenia slúžia zdravotnícke pomôcky hradené zdravotnou poisťovňou a pomôcky pre ťažko zdravotne postihnutých, na ktoré prispievajú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Pacient môže využiť aj kúpeľnú liečbu.
Invalidný dôchodok
Človek má nárok na invalidný dôchodok, ak je invalidný, bol dostatočne dlho dôchodkovo poistený, nedosiahol dôchodkový vek a nepoberá predčasný starobný dôchodok.
Kedy je človek invalidný
Osoba je invalidná, ak má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravým človekom. Dlhodobo nepriaznivý je zdravotný stav, ktorý má podľa poznatkov medicíny trvať dlhšie ako jeden rok.
Pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť pri indolentných non-Hodgkinových lymfómoch (lymfogranulóm), primárne lokalizovaných NHL a Hodgkinovom lymfóme:
S ľahkými prejavmi, v remisii, s klinicky a laboratórne priaznivým nálezom, ľahké subjektívne ťažkosti | 10 – 20 % |
So stredne ťažkými prejavmi, v remisii, s klinicky a laboratórne stacionárnym nálezom, s podstatným znížením výkonnosti organizmu | 45 – 50 % |
S ťažkými klinickými a laboratórnymi prejavmi, rozsiahly, aktívny proces, v sústavnom liečení, s ťažkým vplyvom na celkový stav organizmu | 70 – 80 % |
Pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť pri malígnych lymfómoch:
Akútne stavy | 70 – 80 % |
V remisii, s dvojročnou stabilizáciou, so zníženou imunitou, s miernymi klinickými prejavmi a zníženou výkonnosťou organizmu | 35 – 45 % |
Pokročilé štádium s ťažkými klinickými a laboratórnymi prejavmi, s ťažkým vplyvom na celkový stav organizmu | 80 % |
V prípade, že pacient trpí ešte ďalšími ochoreniami, pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť možno navýšiť o najviac 10 % za všetky tieto ďalšie ochorenia spolu.
Ťažké zdravotné postihnutie
Ťažké zdravotné postihnutie je poškodenie zdravia, ktoré spôsobuje funkčnú poruchu v miere aspoň 50 %. Miera funkčnej poruchy sa určuje podľa druhu ochorenia. Jednotlivé ochorenia sú „ohodnotené“ určitou mierou funkčnej poruchy v percentách. Ak má človek viac ochorení, rozhodujúce je ochorenie s najvyššou mierou poruchy. K nemu je možné pripočítať maximálne 10 % za všetky ostatné ochorenia, ale iba za predpokladu, že ovplyvňujú ochorenie s najvyššou funkčnou poruchou.
Miera funkčnej poruchy pri non – Hodgkinových lymfómoch (NHL) :
NHL s ľahkými prejavmi | 10 - 20 % |
NHL so stredne ťažkými prejavmi počas liečby | 60 - 80 % |
NHL so stredne ťažkými prejavmi tri roky po ukončení liečby | 40 % |
NHL s ťažkými prejavmi (ťažká anémia, trombocytopénia a pod.) | 90 - 100 % |
Difúzny NHL u dospelých | 90 - 100 % |
Difúzny NHL u detí | 100 % |
Difúzny NHL pri remisii trvajúcej päť rokov | 30 - 40 % |