Symptómy a príznaky
Príznaky rakoviny pľúc závisia od štádia ochorenia, lokalizácie nádoru v pľúcach, jeho prerastania do okolia alebo od vzniku metastáz. Niektorí pacienti môžu byť dlhšie asymptomatickí a nádor sa objaví na röntgenovej snímke hrudníka pri diagnostikovaní iného ochorenia.
Medzi symptómy ochorenia patria:
- kašeľ - dlhotrvajúci náhle vzniknutý suchý kašeľ, zmeny v charaktere chronického kašľa
- vykašliavanie krvi (hemoptýza) a hlienov
- bolesť na hrudníku - pri šírení nádoru do okolia pľúc
- dýchavičnosť
- chrapot a stridor (hvizdot)
- ťažkosti s prehĺtaním
- zvýšená únava
- znížená chuť do jedla
- strata hmotnosti bez snahy o chudnutie
- zvýšené teploty a potenie
Mimopľúcne prejavy metastáz závisia od napadnutého orgánu a rozsahu poškodenia:
- kosti - bolesti v kostiach a stavcoch, patologické zlomeniny
- mozog - bolesť hlavy, epileptické záchvaty, zmätenosť a podobne
- pečeň - bolesť brucha, žltačka
Niekedy môže nádor vylučovať hormóny, ktoré spôsobujú problémy spojené s nízkou hladinou sodíka alebo vysokou hladinou vápnika v krvi.
Diagnóza
Na diagnózu pľúcneho karcinómu môžu upozorniť nasledujúce vyšetrenia:
- Anamnéza
- Fyzikálne vyšetrenie
- Základné biochemické a hematologické vyšetrenie
- Zobrazovacie metódy (RTG,CT)
- Biopsia - odber vzorky z nádoru na histologické a cytologické vyšetrenie, ktoré pomôže určiť definitívnu diagnózu a doplňujúce molekulárne testovanie (pozri nižšie). Odber sa robí viacerými spôsobmi.
Bronchoskopia: pomocou ohybného optického prístroja, dokáže lekár v dolných dýchacích cestách odobrať vzorky tekutiny a tkaniva a tie odošle na vyšetrenie patológovi.
Tenkoihlová aspiračná biopsia/biopsia hrubou ihlou (core biopsia): po aplikácii lokálneho anestetika je cez kožu pod CT kontrolou zavedená ihla cez hrudnú stenu priamo do nádoru.
Torakocentéza: po aplikácii lokálneho anestetika sa ihla zavádza do pleurálneho priestoru (priestoru medzi pľúcami a hrudnou stenou) a odoberie sa nazhromaždená tekutina, ktorá sa posiela na cytologické vyšetrenie.
Torakoskopia: cez malý rez v hrudnej stene chirurg zavádza špeciálny inštrument spolu s videokamerou, pod dohľadom ktorej môže vyšetrovať priamo v hrudnej dutine. Zákrok sa robí v celkovej anestéze a nazýva sa videoasistovaná torakoskopia (VATS).
Mediastinoskopia: je podobná metóda, kedy pri celkovej anestéze chirurg cez malú ranu nad kľúčnou kosťou vyšetruje priestor pod hrudnou kosťou (v mediastíne - medzihrudí) a odoberá vzorky z lymfatických uzlín.
Torakotómia: chirurgické otvorenie hrudníka v celkovej anestéze, ktoré umožní priamy kontakt rúk chirurga s operovanou časťou pľúc. Okrem diagnostickej funkcie je to aj načastejšie používaná chirurgická forma liečby rakoviny pľúc. - Molekulárne diagnostické testovanie - sú laboratórne techniky používané na rozpoznanie špecifických génov, proteínov a iných faktorov prislúchajúcich ku konkrétnym nádorom. Okrem diagnostickej funkcie nám dávajú aj informácie o priebehu ochorenia a o výbere terapie. Pri rakovine pľúc je niekoľko génov, ktoré sa môžu zmeniť (zmutovať) a pomáhajú takto v raste a šírení nádoru. Tieto mutácie sa nenachádzajú v zdravých bunkách organizmu, ale iba v bunkách nádorových. To znamená, že nie sú dedičné a nemôžu sa preniesť na potomstvo. Mutácie, ktoré sa spájajú z rastom karcinómu plúc, nastávajú na jednom alebo viacerých génoch vrátane EGFR, ALK, KRAS, BRAF, HER2, ROS1, RET, MET a TRK. Výsledky týchto testov pomáhajú pri určení, či bude súčasťou terapie aj tzv. cielená liečba namierená na mutácie konkrétnych génov. Omnoho častejšie sa cielená terapia používa napríklad pri adenokarcinóme a u pacientov, ktorí nikdy nefajčili. V neskorších štádiách ochorenia môže lekár odporučiť vyšetrenie na prítomnosť proteínu PD-L1. Ten sa nachádza na nádorových bunkách, ale aj na povrchu imunitných buniek. Tento proteín bráni imunitným bunkám v zničení nádoru. Ak má nádor na povrchu buniek PD-L1 proteín, môže sa použiť typ imunoterapie, ktorý vznik tejto bielkoviny zablokuje a tým povolí imunitnému systému zacieliť sa na tumor.
Štádiá
Štádium 0: toto štádium sa nazýva carcinoma in situ, čo znamená, že karcinóm je lokalizovaný na miesto svojho vzniku, nešíri sa a neprerestá do priľahlého tkaniva.
Štádium I: nádor nepresiahol veľkosť 4 cm a nerozšíril sa do lymfatických uzlín, je možné kompletné odstránenie nádoru.
Štádium II: nádor je väčší ako 4 cm ale nie viac ako 5 cm a môže, ale nemusí postihovať lymfatické uzliny.
Štádium III: toto štádium sa delí na štádiá IIIA, IIIB a IIIC. Delenie závisí od veľkosti nádoru a do ktorých lymfatických uzlín sa nádor rozšíril. Nádor sa nešíri do vzdialenejších častí tela. Pre štádium IIIA a takmer pre všetky štádiá typu IIIB je obtiažne, niekedy až nemožné, tumor kompletne vyoperovať.
Štádium IV: znamená šírenie rakoviny do druhého pľúcneho krídla, do tekutiny obklopujúcej srdce a pľúca alebo do vzdialených častí tela pomocou krvného riečiska. Štádium IVA - nádor sa rozšíril v rámci hrudníka a/alebo sa rozšíril do jednej oblasti mimo hrudníka. Štádium IVB - nádor sa rozšíril mimo hrudníka do viac ako jednej oblasti v jednom orgáne alebo do viac než jedného orgánu.
Typy liečby
Chirurgická liečba
Vo všeobecnosti nie je chirurgická liečba úspešná v štádiách III a IV. Nádor pľúc je tiež veľmi ťažko odstrániteľný, ak sa rozšíril do lymfatických uzlín nad kľúčnou kosťou, alebo vrástol do životne dôležitých štruktúr (srdce, veľké cievy, priedušnica, hlavné bronchy) v oblasti hrudného koša. V takejto situácii sa odporúča iný liečebný postup. Hlavným cieľom chirurgického zákroku je kompletné odstránenie nádoru a priľahlých lymfatických uzlín v hrudníku. Tumor musí byť odstránený aj s časťou okolitého zdravého pľúcneho tkaniva. „Negatívny okraj“ znamená, že patológ vyšetrujúci vzorku z pľúc, nenájde v okolitom zdravom tkanive žiadne nádorové tkanivo a je veľká pravdepodobnosť, že nádor bol kompletne vyoperovaný.
V liečbe sa využívajú tieto chirurgické výkony:
- Lobektómia - pľúca majú päť lalokov, z toho tri sú vpravo a dva vľavo. Pri lobektómii je odstránený celý lalok. Aj keď je nádor iba malý, považuje sa aktuálne za najúčinnejšiu formu zákroku.
- Klinovitá resekcia - neodstraňuje sa celý lalok, ale iba nádor a jeho bezprostredné okolie.
- Segmentektómia - podobne ako pri predchádzajúcom výkone sa neodstraňuje celý lalok, ale iba nádor a jeho širšie okolie (jeden alebo viac segmentov pľúcneho laloka).
- Pneumonektómia - znamená odstránenie celého pľúcneho krídla najmä, ak je tumor veľký alebo sa nachádza blízko centrálnej časti pľúc.
Adjuvantná liečba
Adjuvantná liečba sa podáva po operačnom výkone. Používa sa na odstránenie rakovinových buniek, ktoré mohli ostať v tele pacienta po operácii a znižuje tým riziko rekurencie ochorenia, aj keď riziko, že sa nádor vráti späť, tu je vždy.
Pozostáva z rádioterapie a systémovej terapie (chemoterapia, cielená terapia a imunoterapia).
Podobne ako pri chirurgickej liečbe ani pri rádioterapii výsledky u vyšších štádií ochorenia nie sú uspokojivé. Pomocou zobrazenia CT prístrojmi je možné žiarenie zacieliť na nádor a znížiť tým nežiadúce účinky pre zdravé tkanivo. Medzi takéto metódy patrí rádioterapia s modulovanou intenzitou zväzku (IMRT) a stereotaktická rádioterapia (SBRT - stereotactic body therapy). Tieto možnosti prichádzajú do úvahy pri včasných štádiách ochorenia, ak je nádor ešte malý, alebo ak pacient nemôže podstúpiť operáciu.
Systémová medikamentózna liečba
Jej súčasťou je chemoterapia, cielená terapia a imunoterapia.
Chemoterapia
Používa dnes už relatívne dobre definované kombinácie cytostatík, ako je uvedené nižšie.
Cielená terapia
Je typ liečby, pri ktorej sa používajú látky, ktoré vedia priamo zacieliť (na rozdiel od chemoterapeutík) na špecifické proteíny a gény nádorových buniek alebo na molekuly, ktoré prispievajú k ich rastu a prežívaniu. Nie všetky nádory majú rovnaké cieľové molekuly, preto je potrebné, aby lekár určil testy, ktoré odhalia abnormálne proteíny typické pre nádorové bunky karcinómu pľúc. Na základe výsledkov môže potom lekár pristúpiť k efektívnejšej a cielenejšej terapii. Cielená terapia zahŕňa tieto metódy:
Antiangiogénna terapia je zameraná na zastavenie tvorby nových ciev v okolí nádoru, ktoré sú potrebné na jeho rast, šírenie a výživu a tým nádor „vyhladujú“.
Liečba cielená na genetické mutácie inhibítory EGFR (receptora epidermálneho rastového faktora) blokujú EGFR a tým pomáhajú v zastavení a spomalení rastu karcinómu. Inhibítory ALK (kinázy anaplastického lymfómu), mutácie v ALK géne sa nachádzajú asi u 5% nemalobunkového karcinómu. V liečbe sa ďalej používajú aj lieky, ktoré sú zacielené na mutácie v ROS1 géne alebo BRAF géne (PB: liečba NRTK+ NSCLC nie je registrovaná, liečba BRAF+ áno).
Imunoterapia
Tiež nazývaná aj biologická terapia, posilňuje prirodzenú schopnosť tela bojovať s rakovinou. Používa látky tvorené telom alebo vytvorené v laboratóriu na zvýšenie, zacielenie a obnovu imunitného systému jedinca. U časti pacientov v pokročilejšom štádiu ochorenia, kde nemôže byť použitá cielená terapia, je imunoterapia, niekedy v kombinácii s chemoterapiou, preferovaná ako úvodná časť liečby. Rozličné formy imunoterapie majú aj rôzne vedľajšie účinky (napr. hnačka, zmeny hmotnosti alebo kožné prejavy).
Liečba I. a II. štádia
Vo všeobecnosti sú tieto štádiá liečitelné pomocou chirurgického zákroku. Pri väčších nádoroch alebo pri šírení do lymfatických uzlín sa pristupuje aj k chemoterapii. Ak sa chemoterapia podáva pred zákrokom, nazýva sa neoadjuvantná terapia alebo indukčná terapia, ak sa podáva po operačnom výkone nazýva sa adjuvantná terapia a má za cieľ zabrániť rekurencii ochorenia. Adjuvantná terapia pomocou cisplatiny sa neodporúča u pacientov pri kompletnom odstránení nádoru v štádiu IA. Pri pacientoch v štádiu IB je niekedy po chirurgickom zákroku potrebná aj chemoterapia. Adjuvantná terapia na báze cisplatiny sa odporúča u pacientov v štádiu II, pri odstránení kompletného nádoru z pľúc.
Liečba III. štádiá
Liečebné možnosti závisia od veľkosti a uloženia nádoru ako aj od rozšírenia do lymfatických uzlín. Na liečbu tretieho štádia sa využíva chirurgická liečba, rádioterapia, chemoterapia a imunoterapia. Vo všeobecnosti pacienti v štádiu III dostávajú tri rozličné typy liečby.
- Pri nádoroch, ktoré nemôžu byť odstránené chirurgicky sa zvyčajne odporúča kombinácia chemoterapie a rádioterapie. Imunoterapia nie je zvyčajne odporúčaná iba u pacientov po simultánnej chemo-rádioterapii. Takto je liečená iba malá časť pacientov, ak ich ochorenie neprogredovalo (nepostúpilo) a ak nemajú kontraindikácie k imunoterapii.
- Chemoterapia a rádioterapia sa môžu podávať súčasne - takzvaná simultánna chemorádioterapia (tu je u časti pacientov možné podať následne imunoterapiu). Chemterapia a rádioterapia môžu byť podávané následne - sekvenčná chemorádioterapia.
- Chirurgická liečba je možná po úvodnej chemoterapii alebo chemo-rádioterapii-
- Niekedy sa u pacientov pôvodne diagnostikovaných v štádiu I a II, pri operácii neočakávane objaví nádor aj v lymfatických uzlinách. V tomto prípade sa po zákroku pokračuje chemoterapiou a často aj rádioterapiou.
Liečba IV. štádia
Cieľom systémovej terapie je zmenšiť nádor, zabrániť jeho šíreniu, uľaviť od ťažkostí spojených s nádorovým ochorením a predĺžiť život pacienta. Napriek tomu, že metastázy sa podarí terapiou odstrániť, býva návrat príznakov ochorenia pomerne častý. Preto sa pacienti v IV štádiu nepovažujú aj napriek dobrým výsledkom terapie za „vyliečených“. V liečbe sa pokračuje až do kontrolovaného zastavenia progresie nádoru. Systémová terapia a paliatívna starostlivosť zvyšujú kvalitu a predlžujú dĺžku života u pacientov v IV štádiu. Ak sa ochorenie zhoršuje a terapia má príliš veľa závažných vedľajších príznakov, môže byť liečba zastavená. Pacienti vtedy pokračujú v paliatívnej liečbe a niekedy im môže byť ponúknutá liečba v klinickej štúdii. Prvý liek alebo kombinácia liekov podávaná pacientovi sa nazýva „prvá línia“ liečby. Na ňu nadväzuje prípadná druhá alebo tretia línia liečby. Neexistuje univerzálna terapia alebo kombinácia liečebných postupov, a preto sa musí nastaviť liečba na konkrétneho pacienta. Ak prvá línia liečby má viaceré alebo závažné nežiaduce účinky, nedostatočne alebo vôbec nezafungovala, môže lekár odporučiť zmenu spôsobu terapie. Všetkým pacientom má byť zabezpečená paliatívna starostlivosť.
Prvá línia liečby:
Prvá línia systémovej liečby pri nemalobunkovom karcinóme pľúc závisí od mutácií nájdených v nádore.
U pacientov, ktorí nemajú zmeny v EGFR, ALK a ROS1 génoch, sú možnosti nasledovné: kombinácia chemoterapeutík u pacientov, ktorí nemajú vysoké hodnoty PD-L1 proteínu. Ku chemoterapii je pri neskvamóznych nádoroch možné pridať bevacizumab. U časti pacientov je možné podať kombináciu chemoterapie a imunoterapie.
U pacientov so zmenami v EGFR géne sa používa cielená terapia tyrozínkinázovými inhibítormi (TKI).
U pacienov z mutáciami v ALK géne je možné použiť cielenú terapiu viacerými liekmi: zo skupiny ALK inhibítorov
Krizotinib je možnosťou voľby u pacientov s mutáciami v ROS1 géne.
U pacientov s vysokými hladinami PD-L1 proteínu je vhodná imunoterapia niekedy v kombinácii s chemoterapiou.
Druhá línia liečby:
Závisí od génových mutácii najdených v tumore a od predchádzajúcej liečby ochorenia.
U pacientov, ktorí nemajú zmeny v EGFR, ALK a ROS1 génoch, sú možnosti nasledovné:
- Imunoterapia – zvlášť ak má pacient vysokú hladinu PD-L1, bol v prvej línii liečený chemoterapiou, ale nie imunoterapiou
- Chemoterapia - ak má pacient nulovú, veľmi nízku alebo neznámu hladinu PD-L1 a už absolvoval chemoterapiu.
- Chemoterapia u pacientov, ktorí už absolvovali imunoterapiu.
Liečba pacientov s mutáciou v géne EGFR závisí od príčiny zhoršenia ich stavu a od novovzniknutej mutácie T790M, ktorá spôsobuje rezistenciu na TK inhibítory, s výnimkou osimertinibu. Liečebné možnosti sú: osimertinib, chemoterapia, pokračovanie v doterajšej liečbe s EGFR-TKI, ak je možné miesto zhoršenia ožiariť alebo chirurgicky odstrániť.
U pacientov s mutáciou v ALK géne sa používajú ALK inhibítory druhej a tretej generácie.
U pacientov s mutáciou v ROS1 géne sa terapia odvíja od predchádzajúcej liečby v prvej línii. Možnosti sú: krizotinib, ak nebol použitý v prvej línii alebo chemoterapia, prípadne s bevacizumabom, ak krizotinib už bol použitý.
Pacienti s BRAF mutáciou sú liečení v závislosti od toho, či absolvovali liečbu s cielenými liekmi v prvej línii. Ak nie, pre pacienta sú vhodné inhibítory génu BRAF.
Tretia línia liečby:
V tretej línii liečby zvyčajne pacient podstupuje chemoterapiu (pemetrexed alebo docetaxel).
Pri liečbe mozgových metastáz sú najefektívnejšími spôsobmi rádioterapia, chirurgická liečba alebo ich kombinácia. Novšie lieky cielenej terapie, blokátory EGFR alebo ALK génov, dobre prenikajú do mozgu a ukazujú sa ako nádejná forma liečby mozgových metastáz. Ďalšou možnosťou je imunoterapia.
Štatistiky
5-ročná doba prežitia udáva, koľko percent ľudí prežije 5 rokov od diagnostiky nádoru a u všetkých druhov rakoviny pľúc je to 19%. U mužov je to 16% a u žien 22%. U nemalobunkového karcinómu je to 23% oproti 6% u malobunkového karcinómu. Doba prežitia závisí od viacerých faktorov vrátane typu rakoviny pľúc a štádia, v ktorom bola choroba diagnostikovaná. Pri lokalizovanom NSCLC, ktorý sa nerozšíril mimo pľúc, je 5-ročná doba prežitia okolo 60% . Pri rozšírení nádoru mimo pľúc do priľahlého okolia je to okolo 33% a ak nádor metastázoval do vzdialených orgánov je to iba 6%. Vďaka novým efektívnejším spôsobom liečby sa toto číslo postupne zvyšuje.
Ilustrácia
Sociálne zabezpečenie
Pacient, ktorému bol diagnostikovaný zhubný nádor pľúc, môže byť práceneschopný. Ak bol pred stanovením diagnózy nemocensky poistený (bol zamestnaný, podnikal alebo si platil poistné dobrovoľne), bude môcť poberať nemocenské. Pokiaľ nemocensky poistený nebol, prípadne výška nemocenského nedosahuje životné minimum, môže (on sám alebo člen jeho domácnosti) na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny požiadať o pomoc v hmotnej núdzi.
Ak nemožno očakávať, že sa dôsledky ochorenia podarí vyriešiť počas jedného roka, pacient môže požiadať o invalidný dôchodok. Zároveň môže požiadať o vyhotovenie preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Ako ťažko zdravotne postihnutý môže mať nárok na jeden alebo viaceré peňažné príspevky. Počas onkologickej liečby môže požiadať o vyhotovenie parkovacieho preukazu.
Pacient, ktorý potrebuje pomoc iného človeka pri každodenných aktivitách, môže poberať príspevok na osobnú asistenciu alebo osoba, ktorá sa o neho stará poberá opatrovateľský príspevok. Ak sa o pacienta nemá doma kto starať, môže požiadať o niektorú zo sociálnych služieb, akými sú opatrovanie v domácnosti alebo umiestnenie do domova sociálnych služieb.
Na prekonávanie následkov ochorenia slúžia zdravotnícke pomôcky hradené zdravotnou poisťovňou a pomôcky pre ťažko zdravotne postihnutých, na ktoré prispievajú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Pacient môže využiť aj kúpeľnú liečbu.
Invalidný dôchodok
Človek má nárok na invalidný dôchodok, ak je invalidný, bol dostatočne dlho dôchodkovo poistený, nedosiahol dôchodkový vek a nepoberá predčasný starobný dôchodok.
Kedy je človek invalidný
Osoba je invalidná, ak má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravým človekom. Dlhodobo nepriaznivý je zdravotný stav, ktorý má podľa poznatkov medicíny trvať dlhšie ako jeden rok.
Pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť pri nádoroch dýchacích ciest, pľúc a medzipľúcia (mediastina):
Po úplnom odstránení nádoru (ľubovoľnou liečbou), bez obmedzenia pľúcnych funkcií | 10 – 15 % |
Po úplnom odstránení nádoru, s obmedzením pľúcnych funkcií ľahkého stupňa | 20 – 30 % |
Po úplnom odstránení nádoru, s obmedzením pľúcnych funkcií stredne ťažkého stupňa | 35 – 50 % |
Po úplnom odstránení nádoru, s obmedzením pľúcnych funkcií ťažkého stupňa | 55 – 80 % |
Počas onkologickej liečby | 70 – 80 % |
Nevyliečiteľná choroba | 90 % |
V prípade, že pacient trpí ešte ďalšími ochoreniami, pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť možno navýšiť o najviac 10 % za všetky tieto ďalšie ochorenia spolu.
Ťažké zdravotné postihnutie
Ťažké zdravotné postihnutie je poškodenie zdravia, ktoré spôsobuje funkčnú poruchu v miere aspoň 50 %. Miera funkčnej poruchy sa určuje podľa druhu ochorenia. Jednotlivé ochorenia sú „ohodnotené“ určitou mierou funkčnej poruchy v percentách. Ak má človek viac ochorení, rozhodujúce je ochorenie s najvyššou mierou poruchy. K nemu je možné pripočítať maximálne 10 % za všetky ostatné ochorenia, ale iba za predpokladu, že ovplyvňujú ochorenie s najvyššou funkčnou poruchou.
Miera funkčnej poruchy pri zhubných nádoroch bronchiálnych a pľúcnych:
Počas chemoterapie, aktinoterapie, chirurgickej liečby | 80 % |
Neliečiteľné formy | 100 % |
Po stabilizácii zdravotného stavu (do 5 rokov od stabilizácie) | 50 % |
Po stabilizácii zdravotného stavu (po 5 rokoch od stabilizácie) s ľahkým obmedzením pľúcnych funkcií | 40 % |
Obmedzenie pľúcnej funkcie stredného až ťažkého stupňa | 60 - 80 % |
Recidívy | 70 - 80 % |