Mýty o výžive: cukor, mäso, bylinky a diéty
Správna a výživná strava v priebehu liečby, je dôležitou podmienkou jej úspešného zvládnutia. Niekedy je však jej účinok vo vzťahu nádorovým ochoreniam laickou verejnosťou preceňovaný. V snahe zorientovať sa v informačnou bludisku v oblasti výživy onkologických pacientov, sme sa zhovárali s nutričnou terapeutkou Národného onkologického ústavu MSc. Petronelou Forišek Paulovou (Kontakt na nutričnú poradňu).
Čo by mal onkologický pacient piť?
V prvom rade treba vychádzať z aktuálneho zdravotného stavu. Ak má človek oslabenú imunitu (napríklad mu zistia znížený počet bielych krviniek v krvi), alebo užíva imunosupresívnu liečbu (čiže liečbu, ktorá znižuje obranyschopnosť organizmu), takýmto pacientom odporúčam piť iba balené – najlepšie dojčenské – vody. Nemali by piť bežnú pitnú vodu z vodovodu. Pacienti môžu piť okrem toho aj džúsy, čaje z bežných byliniek.
Môžu piť bylinkové čaje?
Bylinkové čaje pacienti dobre tolerujú. Pokiaľ ide o bežné čaje, ktoré sa dajú kúpiť v obchode, alebo si ich niekto pestuje na záhrade (napríklad mäta, medovka, kamilkový čaj), nevidím dôvod, prečo ho nepiť. Pacientom pomáhajú pri problémoch so žalúdkom, s trávením, s nevoľnosťou alebo hnačkami či pri poškodení slizníc. Nemusia sa báť byliniek ako takých, no neodporúčam rôzne zmiešané zmesi, ak nevieme, čo všetko sa v nich nachádza. V takom prípade nie je jasné, aký bude mať účinok bylinka v kombinácii s predpísanou liečbou. Dokonca v prípade ľubovníka je preukázané, že táto bylinka môže znižovať účinok chemoterapie.
Ako je to s užívaním alkoholických nápojov pri onkologickom ochorení?
Alkohol by mal vylúčiť alebo radikálne obmedziť každý onkologický pacient. Alkohol je preukázaný karcinogén prvej triedy. Aj po ukončení liečby sa odporúča výrazne obmedziť príjem alkoholických nápojov. Avšak počas liečby, napríklad u pacientov s výrazným nechutenstvom, sa občas stane, že samotný lekár povolí pohárik alkoholu (napríklad piva na zvýšenie apetítu).
Čo s príjmom sladených nápojov? Pacienti sa často obávajú príjmu cukru.
Vo všeobecnosti nie sú sladené nápoje vhodné na pravidelnú konzumáciu. Niektorým pacientom však napríklad kolové nápoje môžu pomôcť, v čase nevoľnosti, keď majú obmedzený príjem stravy, alebo sú dehydratovaní. Ak pacienti pociťujú nevoľnosť, majú pocit ťažoby či ich trápia hnačky, niekedy im tieto typy nápojov pomáhajú. V takom prípade nemusia mať obavy z príjmu cukru.
Nemusia sa teda obávať ani príjmu sladkých jedál a napríklad ovocia?
Nemusia. Ovocie a sladké jedlá, ako rezance s tvarohom, sú aj súčasťou nemocničnej stravy. Cukry a sacharidy sa nachádzajú aj v zemiaku, v pečive, v mliečnom výrobku, sacharidy by mali tvoriť 45-50 % a viac energetického príjmu za deň. Sacharid sa rozloží na glukózu a tá je hlavným zdrojom energie pre telo a pre mozog. Glukózu potrebujeme, nie je to o tom, že pacienti sa majú báť cukru ako takého. Samozrejme neznamená to, že im budeme odporúčať, aby zjedli celú obrovskú tabuľkovú čokoládu denne, každý deň pili len sladené nápoje či pojedali zákusky od rána až do večera. Tieto jedlá však môžu byť normálnou súčasťou stravy, zvlášť v čase liečby, ak pacientovi viac vyhovujú a lepšie ich tolerujú. Napríklad pokiaľ má človek obmedzenia v príjme niektorých druhov stravy, alebo trpí nechutenstvom, ak neodvrátiteľne chudne a má chuť na sladšie jedlá, nie je dôvod, aby ich nemohol konzumovať. Niektorí pacienti v čase nevoľnosti po chemoterapii dobre tolerujú sladký keks či sušienku. Môžu ich konzumovať bez obáv, že si ublížia. Nemusia sa báť, na prechodné obdobie, jesť sladké aj každý deň. Aj pri onkologickom ochorení je normálne zaradiť napríklad koláč, ovocný jogurt, džem či džús do denného jedálnička.
Vo všeobecnosti však sladkosti nepatria do zdravej výživy?
Na internete sa často dočítame o potravinách s protirakovinovým účinkom. Má význam po stanovení nádorového ochorenia zaradiť ich vo zvýšenej miere do jedálnička?
V oficiálnych odporúčaniach na prevenciu vzniku nádorových ochorení nájdeme aj rady na obmedzenie spotreby červeného mäsa (hovädzie, teľacie, bravčové, jahňacie) a mäsa spracovaného solením, údením, konzervovaním, fermentáciou (ako šunka, salám, klobásy, párky, slanina a pod). Internet je však plný aj rôznych „alternatívnych“, no vedecky nepodložených teórií o potrebe vylúčiť mäso pri liečbe rakoviny. Ako je to s príjmom mäsa počas onkologického ochorenia?
Živočíšna strava je hlavným zdrojom kvalitných plnohodnotných bielkovín, ktoré obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré organizmus potrebuje. Najmä v období onkologického ochorenia – zvlášť ak podstupuje pacient náročnú liečbu – je organizmus oslabený. Takže zdroj bielkovín by mal byť zachovaný jednak zo živočíšnych zdrojov, ale aj z rastlinných. Z rastlinných zdrojov sú napr. strukoviny výborným zdrojom bielkovín, no veľa pacientov ich počas liečby alebo v dôsledku operačných zákrokov či rádioterapie v oblasti brušnej veľmi zle toleruje. Dokonca ich musia na istý čas obmedziť či vylúčiť.
Ako je to s vegetariánstvom alebo vegánstvom počas liečby?
Mám aj pacientov, ktorí sú vegáni. Je to samozrejme ich voľba, najmä pokiaľ sú vegánmi dlhodobo a teda už v období pred stanovením onkologickej diagnózy. Pokiaľ sa však pacienti rozhodnú pre vegánstvo v domnienke, že je to vhodné pri boji s nádorovým ochorením, snažím sa ich od tohto spôsobu stravovania odhovoriť. Problémom je často, že pacienti na vegánskej strave prijímajú bielkoviny neraz z neplnohodnotných zdrojov potravín. V dôsledku toho si môžu oslabiť imunitu, zredukovať svalovú hmotu, zhoršiť schopnosť regenerácie po operácii a následne aj celkové zvládanie liečby. Preto vegánstvo v čase podstupovania liečby neodporúčam. Čo sa týka vegetariánstva, môže byť pri dôslednom zostavení jedálnička vhodné a plnohodnotné aj počas liečby. Mnoho pacientov prirodzene odmieta konzumáciu mäsa kvôli tráviacim ťažkostiam alebo zmenám chuti do jedla. Pokiaľ v jedálničku môžu pacienti ponechať aspoň mliečne výrobky, vajíčka, prípadne aj ryby, nie je nevyhnutné aby konzumovali aj mäso, pokiaľ trvajú na vegetariánstve.
Môžu si týmto „dobrým úmyslom“ viac uškodiť ako pomôcť?
Poznáme v medicíne založenej na dôkazoch nejaké preukázateľne účinné diéty, ktoré by viedli k vyliečeniu nádorového ochorenia?
Vyliečenie diétou? Na to nemáme žiadne dôkazy. Keď sa pacienti rozhodnú „vyhladovať“ nádor, tak to väčšinou dopadá veľmi zle, pretože vyhladujú len sami seba. Výživa a správne zloženie stravy je určite dôležitým podporným faktorom pri liečbe onkologického ochorenia, ale základom je samozrejme protinádorová liečba, ktorú určí lekár. Stravou môžeme napomôcť k tomu, aby sme mali silu zvládnuť liečbu ochorenia čo najlepšie.