Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Stránka pacientskych združení a partnerov

Sipping

Vysvetlenie pojmu

Sipping predstavuje tekutú formu prípravku určenú pre doplnenie výživy pacienta s kompletným zastúpením všetkých nevyhnutných živín v definovanom množstve.

Sipping je odvodeneý od slova „sip“ čo znamená usrkávať a mal by sa preto užívať pomaly po dúškoch pre zvýšenie vstrebateľnosti prijímaných živín a pre lepšiu toleranciu prípravku. Užívanie sippingu by však nemalo nahrádzať normálnu stravu pokiaľ je pacient schopný plnohodnotne príjmať bežnú stravu v adekvátnom množstve a nedochádza k chudnutiu alebo rozvoju malnutrície. Aj v prípade užívania je treba sipping brať ako doplnok k strave, a nie ako jej plnú náhradu.

Výhody sippingu

Výhodou užívania sippingu je vysoký obsah energie a bielkovín aj v malom objeme prípravku, podobne ako aj obsah vitamínov a minerálnych látok je zvýšený. Vzhľadom k dostupným živinám je prípravok dobre vstrebateľný a vo väčšine prípadov je pri správnom užívaní aj pacientami dobre tolerovaný. V súčasnosti je už dostupných viacero príchutí a typov aj pri rôznych diétnych obmedzeniach (bez obsahu lepku a laktózy, pre diabetikov, pre pacientov s ochorením obličiek) alebo aj v neutrálnych príchutiach, a preto je aj pri zhoršenej tolerancii jedného prípravku možné vybrať ten vyhovujúci.

Hlavným cieľom nutričnej starostlivosti počas liečby onkologického ochorenia je udržať si telesnú hmotnosť a predovšetkým zabrániť chudnutiu a celkovému oslabeniu organizmu v priebehu liečby.

Kedy zaradiť sipping?

V prípade, že nie je možné zabezpečiť dostatočný príjem energie a živín bežnou stravou, je možné stravu dopniť o rôzne typy alebo príchute vo forme sippingu. Vo väčšine prípadov sa u onkologických pacientov odporúča užívanie sippingu v prípade, že pacientovi hrozí riziko podvýživy, alebo v prípade, že dochádza k chudnutiu a celkovo zníženému príjmu stravy. Je však dôležité každodenné a pravidelné užívanie prípravkov bez väčších výpadkov, a to vždy podľa indikácie ošetrujúceho onkológa.

 

Ciele užívania sippingu

Cieľom užívania sippingu je zabránenie chudnutia pacienta a stabilizácia telesnej hmotnosti. V ideálnom prípade môže u pacienta po predchádzajúcom schudnutí postupne dôjsť k navýšeniu telesnej hmotnosti. Vždy je vhodné, pokiaľ pacient začne užívať sipping včas, aj v rámci prevencie chudnutia. Priaznivý účinok užívania sippingu môže pacient pociťovať na zlepšení nutričného stavu, výkonnosti, znížení únavy či zlepšení krvného obrazu a celkového zvládania protinádorovej liečby.

 

Odporúčania pre správne užívanie sippingu

  •       Prípravok je len doplnkom výživy s kompletným zložením živín, pričom základom ostáva vyvážená strava
  •       Väčšina prípravkov obsahuje v malom objeme pomerne vysoký obsah energie, bielkovín, sacharidov, tukov, vitamínov a minerálnych látok
  •       Pokiaľ máte predpísané, prípravok užívajte každý deň. Snažte sa dodržať odporúčanú dennú dávku
  •       Nie je vhodné vypiť celé balenie naraz (zvýšenie rizika tráviacich ťažkostí)
  •       Na pitie sippingu použite slamku a prípravok popíjajte pomaly!
  •       Užívajte prípravky medzi jedlami a po jedle, navyše k strave, ako doplnenie a obohatenie stravy
  •       Popíjajte tekutú výživu tak, aby nedošlo k zníženiu príjmu prirodzenej stravy
  •       Striedajte prípravky rôznych príchutí, pokiaľ vám prestanú chutiť
  •       Využívajte aj prípravky neutrálnej chuti (bez príchute), ktoré si môžete pridať do jogurtu, kaše, omáčok, alebo ktoré si môžete aj sami dochutiť
  •       Pokiaľ dokážete vypiť len malé množstvo, vyskúšajte viac koncentrovaný prípravok
  •       Pre spestrenie môžete pridávať tekutú výživu aj do potravín či hotových pokrmov
  •       Väčšine pacientov vyhovuje chladený prípravok (z chladničky)
  •       Zaznamenávajte si, aké množstvo prípravku ste skutočne vypili 
 
 
Autor: MSc. Petronela Forišek Paulová
Hlavný odborný garant: doc. MUDr. Štefan Korec, PhD.

Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.