Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Stránka pacientskych združení a partnerov
Title Image

Blog

Home  /  Podcasty   /  Pohyb onkologického pacienta

Pohyb onkologického pacienta

Šport zohráva dôležitú úlohu v prevencii kardiovaskulárnych ale aj onkologických ochorení.

Pravidelná fyzická aktivita tiež významne ovplyvňuje kvalitu života pacienta počas protinádorovej liečby aj po jej ukončení. Jej význam zdôrazňujú stále viac aj onkológovia a cvičenie a fyzická aktivita sa postupne dostávajú ako doplnková terapia do oficiálnych odporúčaní pre pacientov.

Akú úlohu zohráva pohybová aktivita pre onkologického pacienta,  približuje odborník Mgr. Viktor Oliva, PhD. z Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý zároveň pôsobí aj na II. neurologickej klinike Lekárskej fakulty. Vo svojej praxi a výskume sa zameriava na prínos pohybu onkologických pacientov.

 

V relácii sa dozviete:

  • pravidelné cvičenie a pohybová aktivita patrí medzi najúčinnejšie nefarmakologické podporné prostriedky počas liečby aj v období remisie.
  • Pravidelná pohybová aktivita je účinným nástrojom pre zníženie únavy a zvýšenie kvality života onkologických pacientov, zlepšuje kvalitu spánku, udržuje svalovú hmotu. Existujú silné dôkazy, že pohybová aktivita vytvára vyššiu toleranciu liečby a pomáha zvyšovať efektivitu viacerých typov protinádorovej liečby. Pomáha aj pri psychických problémoch ako sú depresívne a úzkostné stavy.
  • Aké sú mechanizmy účinku pohybovej aktivity pre organizmus?
  • Ako často a v akej intenzite cvičiť v období protinádorovej liečby?

Tréning, cvičenie a pohybovú aktivitu treba prispôsobiť stavu pacienta. Ideálna je kombinácia aeróbneho a silového tréningu v rozsahu okolo 150 minút týždenne. Cvičenie a pohybovú aktivitu možno rozložiť na kratšie úseky v jednotlivých dňoch týždňa alebo v rámci dňa. U oslabených pacientov môže priniesť benefit aj cvičenie na lôžku alebo krátka prechádzka. Všeobecným doporučením pre onkologických pacientov je vyhnúť sa pohybovej inaktivite.

  • Aké sú odporúčania a benefity pravidelnej pohybovej aktivity u pacientov v remisii?

Upozornenie

Akékoľvek vedecké fakty o význame pohybovej aktivity pri liečbe rakoviny spomenuté v relácii treba vnímať ako doplnok – no nie ako náhradu – predpísanej protinádorovej liečby, ktorá je kľúčová na ceste za uzdravením. Zároveň je potrebné akúkoľvek športovú aktivitu konzultovať s lekárom.

Odporúčame

Dávame do pozornosti onkologickým pacientom aj odborný portál onkofit https://onkofit.cz/ , ktorý prináša video-odporúčania cvičenia podľa jednotlivých diagnóz.

Hosť: Mgr. Viktor Oliva, PhD.
Moderuje: Eva Sládková
 
Relácia vznikla v spolupráci s TV doktor.
© Audioverzia podcastu onkoinfo.sk
© Videoverzia podcastu TV doktor, dostupná na https://www.tvdoktor.sk/relacia/17-onkoinfo/
 

Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.