Šport zohráva dôležitú úlohu v prevencii kardiovaskulárnych ale aj onkologických ochorení.
Pravidelná fyzická aktivita tiež významne ovplyvňuje kvalitu života pacienta počas protinádorovej liečby aj po jej ukončení. Jej význam zdôrazňujú stále viac aj onkológovia a cvičenie a fyzická aktivita sa postupne dostávajú ako doplnková terapia do oficiálnych odporúčaní pre pacientov.
Akú úlohu zohráva pohybová aktivita pre onkologického pacienta, približuje odborník Mgr. Viktor Oliva, PhD. z Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý zároveň pôsobí aj na II. neurologickej klinike Lekárskej fakulty. Vo svojej praxi a výskume sa zameriava na prínos pohybu onkologických pacientov.
V relácii sa dozviete:
Tréning, cvičenie a pohybovú aktivitu treba prispôsobiť stavu pacienta. Ideálna je kombinácia aeróbneho a silového tréningu v rozsahu okolo 150 minút týždenne. Cvičenie a pohybovú aktivitu možno rozložiť na kratšie úseky v jednotlivých dňoch týždňa alebo v rámci dňa. U oslabených pacientov môže priniesť benefit aj cvičenie na lôžku alebo krátka prechádzka. Všeobecným doporučením pre onkologických pacientov je vyhnúť sa pohybovej inaktivite.
Upozornenie
Akékoľvek vedecké fakty o význame pohybovej aktivity pri liečbe rakoviny spomenuté v relácii treba vnímať ako doplnok – no nie ako náhradu – predpísanej protinádorovej liečby, ktorá je kľúčová na ceste za uzdravením. Zároveň je potrebné akúkoľvek športovú aktivitu konzultovať s lekárom.
Odporúčame
Dávame do pozornosti onkologickým pacientom aj odborný portál onkofit https://onkofit.cz/ , ktorý prináša video-odporúčania cvičenia podľa jednotlivých diagnóz.
Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.