Ako hľadať informácie
Premyslite si rozsah informácií, ktoré hľadáte a aký budú mať dopad.
- Informovaným pacientom sa stávajte postupne. Dajte si čas.
Mnohí pacienti prechádzajú tesne po stanovení diagnózy takou emocionálnou záťažou, že nie sú schopní absorbovať podrobnejšie údaje o svojom ochorení.
2. Naložte si len taký náklad informácií o vašej diagnóze, aký unesiete.
Lekára sa pýtajte len na to, čo dokážete v jeho odpovedi prijať. Lekári informujú svojich pacientov vždy pravdivo, a to v takom rozsahu, aký si pacient želá.
3. Nájdite si dôverníka/zástupcu.
Ak sú pre vás zo začiatku podrobnejšie informácie o vašej chorobe príliš stresujúce, skúste nájsť osobu, ktorej dôverujete a ktorá na úvod prevezme za vás dôležité otázky, ktoré pred vami stoja. Túto osobu môžete vziať aj na prvý rozhovor s onkológom. Prieskumy hovoria, že väčšina pacientov si svoj prvý rozhovor s onkológom nepamätá, alebo zachytí len útržky.
4. Zapojte rozum aj v záplave emócií.
Hneď po stanovení diagnózy sa v relatívne rýchlom slede rozhoduje o celej ďalšej liečbe. Informujte sa, aké otázky je potrebné prebrať s onkológmi, ktorí navrhujú vašu liečbu.
5. Nepodliehajte obavám, ak budete čítať o vašom ochorení ako o agresívnom alebo so zlou prognózou.
Nemusí to znamenať, že vaše ochorenie sa bude zákonite nepriaznivo vyvíjať. Môže to znamenať len predpoklad, že by progredovalo v prípade, ak by bol nádor odstránený len chirurgicky a nepodstúpili by ste zabezpečovaciu liečbu. Na mnohé nádorové ochorenia existuje účinná liečba, pričom vývoj moderných liečebných metód sa intenzívne sústreďuje práve na agresívne typy nádorov. Môžete mať teda „zlý“ nádor a „dobrú“ liečbu, ktorá vašu prognózu zvráti.
6. Ak hľadáte informácie o vašej prognóze, dajte si pozor na ich aktuálnosť.
Ak čítate informáciu starú dva-tri roky dnes, nemusí už byť vďaka pokroku v medicíne platná.
Ako diagnostikovať dezinformačný web?
Naučte sa základné kritéria pre dôveryhodné webové stránky, aby ste dokázali rozpoznať nedôveryhodné webové stránky.
Posúďte, či webová stránka spĺňa nasledujúce kritériá:
- Kto prevádzkuje webovú stránku? Podľa koncovky rozpoznáte pôvodcu webu: stránky spravované vládou (.gov), stránky vzdelávacích inštitúcií (.edu), neziskových organizácií (.org).
- Odkaz a kontakt na organizáciu, ktorá prevádzkuje webovú stránku musí byť uvedený. (Napríklad v sekcii O nás).
- Účel webovej stránky. Vyhýbajte sa komerčným stránkam, ktoré po záplave informácií o zaručených liečebných návodoch nabádajú na nákup rôznych výživových doplnkov.
- Kto tvorí obsah na webovej stránke? Spoľahlivé webové stránky uvádzajú, kto upravuje a schvaľuje jej obsah.
- Záznam o aktuálnosti informácií. Spoľahlivý zdravotný a lekársky obsah by sa mal pravidelne kontrolovať. Vyhľadajte dátumy článkov alebo dátumy ich aktualizácie na stránke.
- Rozoznávajte, či čítate vedecky podložené fakty alebo len osobný názor založený na pocitoch, skúsenostiach či príbehoch jednotlivcov.
- Dávajte si pozor. Niektoré dezinformačné weby používajú „inteligentný“ spôsob argumentácie, neraz sa odvolávajú na vedecké analýzy, z ktorých vyberú len čiastočný záver vyňatý z kontextu a použijú ho ako argument (napríklad ak kurkumín zabíja nádorové bunky in vitro, neznamená to, že pojedanie kurkumy zabije naše nádorové bunky v tele).
- Pozor na skúsenosti jednotlivcov na sociálnych sieťach či v rôznych „divoko“ vzniknutých diskusných fórach pacientov. Hoci v nich nájdete podporu na vašej ceste liečbou, dávajte si pozor na niektoré individuálne rady typu „mne pomohol tento vitamín“. Môžu byť vedecky nepodložené, zavádzajúce až mätúce a z hľadiska vašej prebiehajúcej liečby dokonca kontraproduktívne.
- Ak hľadáte informácie od pacientov, robte to radšej prostredníctvom overených pacientskych združení registrovaných na Slovensku alebo v zahraničí (tie spoznáte podľa koncovky .org).
- Vaše nejasnosti konzultujte s lekárom. Ste laik a nemusíte všetky informácie správne pochopiť.
Podstatným zdrojom informácií sa stane váš ošetrujúci lekár.
Hľadajte takého, ktorému dôverujete. Je prospešné, aby ste o doplnkových terapiách, ktoré podstupujete vždy informovali vášho onkológa. O svojich zámeroch sa vopred poraďte, prispejete tak k budovaniu vzájomnej dôvery, bez ktorej nemôžu fungovať žiadne medziľudské vzťahy. Ak dôveru k vášmu ošetrujúcemu lekárovi ani napriek serióznej snahe o korektné vzťahy nepocítite, využite svoje právo na zmenu lekára.
Autor: Žofia Lysá, PhD.
Recenzoval: doc. MURr. Štefan Korec, PhD.
Zdroje
- Evaluating Cancer Information on The Internet. Dátum zverejnenia: 4/2023. Dostupné na webovej stránke ASCO (American Society of Clinical Oncology) cancer.net. https://www.cancer.net/research-and-advocacy/introduction-cancer-research/evaluating-cancer-information-internet
- Oravský, Roland a kol. Lovci šarlatánov. Príručka zdravého rozumu. Ako nepodľahnúť medicínskym nezmyslom a hoaxom. Bratislava 2019.
- Bošiaková, Stanislava. Len si preboha nič negúglite, alebo ako sa nenechať dobehnúť. Dátum zverejnenia: 8. 3. 2019. Dostupné na webovej stránke ozamazonky.sk https://ozamazonky.sk/len-si-preboha-nic-neguglite/
- Zeman, Andrej. Ako sa vyznať vo vedeckých štúdiách. Dostupné na stránke Invivomagazin.sk Dátum zverejnenia: 9. 2. 2017. https://invivomagazin.sk/ako-sa-vyznat-vo-vedeckych-studiach-navod-pre-zaciatocnikov_543.html
Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.