Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Stránka pacientskych združení a partnerov

Ako hľadať informácie

Premyslite si rozsah informácií, ktoré hľadáte a aký budú mať dopad.

 1. Informovaným pacientom sa stávajte postupne. Dajte si čas. 

Mnohí pacienti prechádzajú tesne po stanovení diagnózy takou emocionálnou záťažou, že nie sú schopní absorbovať podrobnejšie údaje o svojom ochorení.

2. Naložte si len taký náklad informácií o vašej diagnóze, aký unesiete.

Lekára sa pýtajte len na to, čo dokážete v jeho odpovedi prijať. Lekári informujú svojich pacientov vždy pravdivo, a to v takom rozsahu, aký si pacient želá.   

3. Nájdite si dôverníka/zástupcu.

Ak sú pre vás zo začiatku podrobnejšie informácie o vašej chorobe príliš stresujúce, skúste nájsť osobu, ktorej dôverujete a ktorá na úvod prevezme za vás dôležité otázky, ktoré pred vami stoja. Túto osobu môžete vziať aj na prvý rozhovor s onkológom. Prieskumy hovoria, že väčšina pacientov si svoj prvý rozhovor s onkológom nepamätá, alebo zachytí len útržky.

4. Zapojte rozum aj v záplave emócií.

Hneď po stanovení diagnózy sa v relatívne rýchlom slede rozhoduje o celej ďalšej liečbe. Informujte sa, aké otázky je potrebné prebrať s onkológmi, ktorí navrhujú vašu liečbu.

5. Nepodliehajte obavám, ak budete čítať o vašom ochorení ako o agresívnom alebo so zlou prognózou. 

Nemusí to znamenať, že vaše ochorenie sa bude zákonite nepriaznivo vyvíjať. Môže to znamenať len predpoklad, že by progredovalo v prípade, ak by bol nádor odstránený len chirurgicky a nepodstúpili by ste zabezpečovaciu liečbu.  Na mnohé nádorové ochorenia existuje účinná liečba, pričom vývoj moderných liečebných metód sa intenzívne sústreďuje práve na agresívne typy nádorov. Môžete mať teda „zlý“ nádor a „dobrú“ liečbu, ktorá vašu prognózu zvráti.

6. Ak hľadáte informácie o vašej prognóze, dajte si pozor na ich aktuálnosť. 

Ak čítate informáciu starú dva-tri roky dnes, nemusí už byť vďaka pokroku v medicíne platná. 

Ako diagnostikovať dezinformačný web?

Naučte sa základné kritéria pre dôveryhodné webové stránky, aby ste dokázali rozpoznať nedôveryhodné webové stránky.

Posúďte, či webová stránka spĺňa nasledujúce kritériá:

 1. Kto prevádzkuje webovú stránku? Podľa koncovky rozpoznáte pôvodcu webu: stránky spravované vládou (.gov), stránky vzdelávacích inštitúcií (.edu), neziskových organizácií (.org).
 2. Odkaz a kontakt na organizáciu, ktorá prevádzkuje webovú stránku musí byť uvedený. (Napríklad v sekcii O nás).
 3. Účel webovej stránky. Vyhýbajte sa komerčným stránkam, ktoré po záplave informácií o zaručených liečebných návodoch nabádajú na nákup rôznych výživových doplnkov.
 4. Kto tvorí obsah na webovej stránke? Spoľahlivé webové stránky uvádzajú, kto upravuje a schvaľuje jej obsah.
 5. Záznam o aktuálnosti informácií. Spoľahlivý zdravotný a lekársky obsah by sa mal pravidelne kontrolovať. Vyhľadajte dátumy článkov alebo dátumy ich aktualizácie na stránke.
 6. Rozoznávajte, či čítate vedecky podložené fakty alebo len osobný názor založený na pocitoch, skúsenostiach či príbehoch jednotlivcov. 
 7. Dávajte si pozor. Niektoré dezinformačné weby používajú „inteligentný“ spôsob argumentácie, neraz sa odvolávajú na vedecké analýzy, z ktorých vyberú len čiastočný záver vyňatý z kontextu a použijú ho ako argument (napríklad ak kurkumín zabíja nádorové bunky in vitro, neznamená to, že pojedanie kurkumy zabije naše nádorové bunky v tele).    
 8. Pozor na skúsenosti jednotlivcov na sociálnych sieťach či v rôznych „divoko“ vzniknutých diskusných fórach pacientov. Hoci v nich nájdete podporu na vašej ceste liečbou, dávajte si pozor na niektoré individuálne rady typu „mne pomohol tento vitamín“. Môžu byť vedecky nepodložené, zavádzajúce až mätúce a z hľadiska vašej prebiehajúcej liečby dokonca kontraproduktívne.  
 9. Ak hľadáte informácie od pacientov, robte to radšej prostredníctvom overených pacientskych združení registrovaných na Slovensku alebo v zahraničí (tie spoznáte podľa koncovky .org).
 10. Vaše nejasnosti konzultujte s lekárom. Ste laik a nemusíte všetky informácie správne pochopiť.

Podstatným zdrojom informácií sa stane váš ošetrujúci lekár. 

Hľadajte takého, ktorému dôverujete. Je prospešné, aby ste o doplnkových terapiách, ktoré podstupujete vždy informovali vášho onkológa. O svojich zámeroch sa vopred poraďte, prispejete tak k budovaniu vzájomnej dôvery, bez ktorej nemôžu fungovať žiadne medziľudské vzťahy. Ak dôveru k vášmu ošetrujúcemu lekárovi ani napriek serióznej snahe o korektné vzťahy nepocítite, využite svoje právo na zmenu lekára. 

Autor: Žofia Lysá, PhD.
Recenzoval: doc. MURr. Štefan Korec, PhD.
Zdroje
 1. Evaluating Cancer Information on The Internet. Dátum zverejnenia: 4/2023. Dostupné na webovej stránke ASCO (American Society of Clinical Oncology) cancer.net. https://www.cancer.net/research-and-advocacy/introduction-cancer-research/evaluating-cancer-information-internet
 2. Oravský, Roland a kol. Lovci šarlatánov. Príručka zdravého rozumu. Ako nepodľahnúť medicínskym nezmyslom a hoaxom. Bratislava 2019.
 3. Bošiaková, Stanislava. Len si preboha nič negúglite, alebo ako sa nenechať dobehnúť. Dátum zverejnenia: 8. 3. 2019. Dostupné na webovej stránke ozamazonky.sk https://ozamazonky.sk/len-si-preboha-nic-neguglite/
 4.  Zeman, Andrej. Ako sa vyznať vo vedeckých štúdiách. Dostupné na stránke Invivomagazin.sk  Dátum zverejnenia: 9. 2. 2017. https://invivomagazin.sk/ako-sa-vyznat-vo-vedeckych-studiach-navod-pre-zaciatocnikov_543.html

 

Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.