Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Stránka pacientskych združení a partnerov

Zvládanie rakoviny

Rakovina je ochorenie, ktoré zasahuje telo, no intenzívne ovplyvňuje aj psychiku človeka. Po oznámení závažnej diagnózy sa človek ocitá v akútnom strese, vo víre emócií, neistoty a množstva nezodpovedaných otázok, ktoré doslova zaplavia jeho myseľ. Táto reakcia je pochopiteľná, zažíva ju v rôznej intenzite väčšina pacientov, no neraz sa ostýchajú svoje myšlienky vysloviť nahlas. Povzbudzovanie okolia a blízkych „ty to zvládneš“, „buď optimista“, „bojuj“, „musíš veriť“, môžu byť kontraproduktívne a viesť k ešte väčšej izolácii. Je prirodzené, ak sa loď vašej psychiky rozkýve pri nápore vlnobitia, akým je zásah nádorového ochorenia do vášho života. Existujú však aj stratégie, ako tento nápor ustáť a zdolávať plavbu novou životnou situáciou vyrovnanejšie.

Onkoinfo vám prináša jedinečnú publikáciu Zvládaní rakoviny. Příručka pro pacienty. S povolením autoriek Dr. Maggie Watson a Dr. Charlotte White. Z originálu Coping With Cancer – A Patient Guide by Dr. Meggie Watson & Dr. Charlotte White do češtiny preložila Kristýna Maulenová a vydalo české združenie Amelie z. s., zamerané na psychologickú pomoc a podporu onkologických pacientov a ich príbuzných. https://www.amelie-zs.cz/, ktoré nám zverejnenie láskavo povolilo.

Ďakujeme za nezištnú ochotu sprístupniť túto výnimočnú publikáciu pre slovenských pacientov.

 

„Keď zistíte, že máte rakovinu, obvykle prichádza šok. Z emocionálneho hľadiska sa ocitáte v období vzostupov a pádov, a to tak vy, ako aj vaša rodina a blízki. Ľudia často pociťujú strach z budúcnosti a premýšľajú, či ešte niekedy budú žiť tak, ako žili doposiaľ.“

V tejto príručke nájdete tipy, ako zvládať problémy, pocity a myšlienky, ktoré môže život s rakovinou priniesť. Je o tom, ako vziať svoj život späť do vlastných rúk a cítiť väčšiu nádej, silu a kontrolu nad vnútorným prežívaním. V prvej časti vám príručka pomôže lepšie porozumieť emóciám a zmenám, ktoré môže vniesť nádorové ochorenie do života. Pocity ako strach, úzkosť, neistota, zúfalstvo, bezmocnosť, smútok, osamelosť, hnev či vina sú normálnou reakciou na to, čo sa vám stalo a deje. Je dôležité nenechať sa nimi ochromiť. Už samotné pomenovanie problémov sa môže stať odrazovým mostíkom pre to, aby sme im dokázali čeliť a prekonali ich.

V prvej časti sa dozviete:

  • Čo je to úzkosť a ako sa prejavuje vo fyzickej rovine.
  • Ako spoznám, že som v depresii a kedy vyhľadať odbornú pomoc.
  • Emocionálne vzostupy a pády sú normálnou súčasťou obdobia, keď prechádzate rakovinou a liečite sa. Nemusíte byť neustále pozitívni.
  • Ako nás ovplyvňujú negatívne myšlienky (typu „nedokážem to zvládnuť“), ako ich rozpoznať a pracovať s nimi.

V druhej časti príručky sa dočítate, ako krok za krokom uskutočniť zmeny, ktoré vám situáciu pomôžu lepšie zvládnuť. Poskytuje stratégie a praktické návody, ako čeliť konkrétnym problémom.

Dozviete sa tu napríklad:

  • Ako zvládať situáciu tým, že získam o probléme viac informácii.
  • Ako nemyslieť na rakovinu a vniesť do života aktivity, ktoré vám v tom pomôžu.
  • Ako zmeniť spôsob premýšľania, ak chcete presunúť myšlienky od negatívnych k viac pozitívnym.
  • Ako sa zachovať, keď nemôžete zmeniť situáciu, ktorá vás trápi.
  • Ako sa naučiť relaxovať, keď potrebujete zvládnuť fyzické symptómy úzkosti, nepríjemné vyšetrenia či bolesť, rozptýliť sa od stresujúcich myšlienok a pokojne spať.
  • Ako zvládať poruchy spánku.
  • Ako zvládať vyčerpanie a únavu.

Zvládaní rakoviny je príručka, ktorá vás naučí, ako sám sebe pomôcť v situáciách, v ktorých sa môžete cítiť spočiatku bezmocní. Identifikuje signály, kedy je užitočné vyhľadať psychologickú pomoc.

Spracovala: Mgr. Žofia Lysá, PhD.
Recenzoval: MUDr. Jaroslava Salman, FACLP
Zverejnené: 1. 8. 2021