Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Stránka pacientskych združení a partnerov

Hľadám pomoc

Individuálne hľadanie informácií

Onkologické ochorenie zasahuje nielen telesné zdravie, ale vplýva aj na psychickú a sociálnu stránku pacienta. Človek sa po oznámení diagnózy odrazu ocitá v novej životnej situácii, ktorá so sebou prináša veľké množstvo emócií a otázok.

Oznámenie diagnózy, liečba nádorového ochorenia a opätovné zaradenie do života po jej ukončení prirodzene prinášajú psychickú záťaž aj krízy, ktoré vás načas ovládnu, ale môžu sa stať aj zdrojom vnútorného posilnenia pri ich zdolávaní. Spôsob ich spracovania a vyrovnávania sa s nimi je výsostne individuálny. Práve emočné prežívanie ochorenia je sféra, ktorú ako pacient môžete uchopiť, aktívne s ňou pracovať a prispieť tak svojím dielom k lepšiemu zvládaniu liečby a svojho ďalšieho života.<>

Prinášame vám užitočné webové stránky venované emočnej stránke prežívania nádorového ochorenia. Skúšajte hľadať východiská, ktoré prinesú úľavu vašej duši.

onkopacient.sk Portál sa špecializuje na psychologické aspekty života onkologických pacientov

linkos.cz Stránka Českej onkologickej spoločnosti. Sekcia pacient a rodina

cancer.net Dcérska webová stránka spoločnosti ASCO (Americká spoločnosť klinickej onkológie) venovaná onkologickým pacientom. Viac v sekcii Coping with cancer

Pacientske združenia

Zistenie, že v probléme nie ste sami a podobne ako vy prežívajú ochorenie aj mnohí iní onkologickí pacienti, je upokojujúce. Pochopenie spolupacienta je neraz väčšie ako porozumenie od milujúceho rodinného príslušníka či priateľov. Pacientske rady bývalých onkologických pacientov vám poskytnú v jednotlivých občianskych združeniach, ktoré veľmi ochotne a pohotovo reagujú na vaše otázky prostredníctvom sociálnej siete (Facebook), mailu či telefonicky.

Občianske združenia podľa diagnóz nájdete na našich stránkach v sekcií Pacientske združenia.

Poradenský stánok dobrovoľníkov zo združenia Nie rakovine nájdete v Národnom onkologickom ústave v Bratislave, vo Východoslovenskom onkologickom ústave v Košiciach aj vo Fakultnej nemocnici v Nitre a Trnave. Neváhajte skúsiť osobný diskrétny rozhovor. Viac info tu.

Pozor na rôzne „divoko“ vzniknuté diskusné fóra a skupiny pacientov. Hoci v nich nájdete podporu na vašej ceste liečbou, niektoré „zaručené“ liečebné rady typu „mne pomohol tento vitamín“ môžu byť vedecky nepodložené, zavádzajúce až metúce a z hľadiska vašej prebiehajúcej liečby dokonca kontraproduktívne.

Pomoc psychológa alebo psychiatra

Na Slovensku ešte stále nie je obvyklé vyhľadať pomoc psychológa či psychiatra. Nádorové ochorenie je jednou z emočne najťažších životných situácií. Vyhľadať psychologickú pomoc, ak si s naším rozpoložením nevieme rady, je prejavom zrelosti a v zahraničí bežnou súčasťou onkologickej liečby. Niekedy je vhodné nasadiť na prechodné obdobie lieky proti nespavosti či antidepresíva (mnohé z týchto liekov sú už dnes dobre tolerované, nenávykové a vhodné v kombinácii s chemoterapiou). Prehlbujúci sa smútok alebo rozvíjajúcu sa depresiu je najlepšie rozpoznať včas a riešiť návštevou psychológa či psychiatra. Psychiater ako odborník na duševné zdravie môže expertne vyšetriť a liečiť závažnejšie stavy úzkosti alebo depresie.

Kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc?

Ak dlhodobo pretrvávajú nasledujúce pocity a stavy, ktoré neustupujú:

  • Pretrvávajúca úzkosť alebo časté stavy relatívne krátko trvajúcej úzkosti, ktorá sa môže prejaviť v podobe intenzívneho búšenia srdca sprevádzaného zadýchanosťou (tzv. panický záchvat).
  • Dlhodobo smutná nálada alebo strata záujmu o veci, ktoré vás dovtedy bežne zaujímali (trvajúca väčšinu dňa minimálne dva týždne) – v kombinácii s ďalšími príznakmi:
    • máte pocity beznádeje a bezmocnosti
    • vašu náladu nevedia ani prechodne zlepšiť obľúbené aktivity, koníčky alebo spoločnosť ľudí, ktorých máte radi
    • trpíte neprimeranou únavou, máte problém s vykonávaním základných činností ako vstať z postele, umyť sa, najesť sa, postarať sa o seba
    • pozorujete výrazné zhoršenie koncentrácie, pamäte, ťažko udržujete pozornosť a nedokážete sa samostatne rozhodovať
    • trpíte nespavosťou
    • pozorujete chudnutie a nechutenstvo bez príčiny vo vedľajších účinkoch liečby
    • uvažujete nad dobrovoľným ukončením svojho života
    • máte dlhodobo porazenecké a negatívne myšlienky, ktoré zaplavujú vašu myseľ a prekážajú vám v aktívnom prístupe k liečbe a vplývajú na trávenie vášho dňa.

Psychoterapeut môže byť nápomocný v prípade

  • ak potrebujete vyplaviť emócie ako strach, úzkosť, hnev, obavy z liečby a smrti, obavy ako zasiahne choroba príbuzných a deti a nechcete zaťažovať a zraňovať svoje okolie alebo necítite dostatočné pochopenie. Psychológ je človek, pred ktorým nemusíte byť hrdinom ani optimistom, ale môžete s jeho pomocou pracovať na zmene svojich negatívnych postojov.
  • ak si potrebujete usporiadať svoj hodnotový systém, vyrovnať sa s otázkami vlastnej smrteľnosti, zmyslu života a neviete, ako na to.

Pracoviská a odborníci

Bratislava, Národný onkologický ústav, ambulancia klinickej psychológie I

Bratislava, Národný onkologický ústav, ambulancia klinickej psychológie II

Bratislava, Onkologický ústav sv. Alžbety, psychologická ambulancia II.

Košice, Východoslovenský onkologický ústav, ambulancia klinickej psychológie

Sieť onkopsychológov Ligy proti rakovine zabezpečuje bezplatnú psychologickú pomoc pre onkologických pacientov alebo ich príbuzných v mestách: Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Levice, Hronovce, Lučenec, Martin, Michalovce, Nitra, Nové Zámky, Piešťany, Prešov, Rimavská Sobota, Šaľa, Sereď, Galanta, Trebišov, Trenčín, Trnava, Žilina.

Jednotlivé kontakty nájdete na tu.

Onkopsychológ na bezplatnej telefonickej linke Ligy proti rakovine 0800 11 88 11 (aktuálny rozpis jednotlivých odborníkov na každý týždeň tu.

Na základe zdrojov spracovala: Mgr. Žofia Lysá, PhD.
Recenzoval: MUDr. Jaroslava Salman, FACLP
Zverejnené: 1. 8. 2021
Zdroje: Andrášiová, Mária. Keď do života vstúpi rakovina. Landy, s. r. o. 2009
www.onkopacient.sk
www.linkos.cz/pacient-a-rodina/pomoc-v-nemoci/psychologicka-pomoc/
www.cancer.net/coping-with-cancer