Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Stránka pacientskych združení a partnerov

Dezinformácie – základné pojmy

Základné pojmy: misinformácie, dezinformácie, hoaxy, fake news, mýty

Rakovina je rozmanitá skupina ochorení, každá s unikátnymi charakteristikami, príčinami a metódami liečby. Rozsiahlosť problematiky nádorových ochorení často vedie k zjednodušeniam a nesprávnym predstavám, ktoré sa šíria na verejnosti. Nesprávne informácie môžu byť založené na neaktuálnych poznatkoch, nepochopení vedeckých dát alebo dokonca na zámernej manipulácii.

Je dôležité kriticky zhodnotiť zdroje medicínskych informácií, spoliehať sa na dôkazy založené na evidence based medicine (medicíne založenej na dôkazoch) a usmernenia od kvalifikovaných zdravotníckych odborníkov.

Cieľom článku je zorientovať čitateľa v rozdieloch medzi pojmami: misinformácia, dezinformácia, hoax, falošná správa, mýtus. V súčasnom preplnenom informačnom prostredí je dôležité ovládať základné rozlíšenie medzi týmito termínmi, aby sme ich mohli efektívne identifikovať a následne čeliť nesprávnym alebo zavádzajúcim informáciám.

 

Nepresná informácia – misinformácia

Ide o typ nepresnej/nesprávnej informácie (z anglického slova misinformation), ktorá je síce nepresná či nesprávna, no nešíri sa s priamym úmyslom zavádzať, klamať alebo manipulovať. Môže ísť o nepresnú informáciu, ktorú jej šíriteľ zdieľa neúmyselne či dokonca v dobrej vôli”. Misinformácie sú často výsledkom nedorozumenia alebo omylu, ako je zdieľanie zastaraného článku alebo nesprávna interpretácia údajov. Typickým príkladom je šírenie laických odporúčaní v diskusiách onkologických pacientov typu: mne pomohol tento výživový doplnok, ktorý povzbudzuje imunitu”.  

 

Dezinformácia

Základnou podstatou dezinformácie je (oproti misinformácii) úmysel zavádzať, klamať, manipulovať, privodiť niekomu ujmu alebo navodiť zisk šíriteľovi. Dezinformácia je nepravdivá alebo zavádzajúca informácia, ktorá však často obsahuje aspoň čiastočne pravdivý element, ktorý dodáva celkovej dezinformácii na dôveryhodnosti (napríklad čiastkový výsledok experimentálnej štúdie v laboratóriu o účinnosti niektorej látky ako protinádorovej, pričom ďalší výskum už nepotvrdil benefity látky v klinických štúdiách na pacientoch). 

 

Alkalická/zásaditá strava na liečbu rakoviny

Populárne blogy tvrdia, že udržiavanie zásaditej stravy môže vyliečiť rakovinu, čo naznačuje, že rakovinové bunky nemôžu prežiť v alkalickom prostredí. Toto je dezinformácia, pretože aj keď je strava dôležitá pre celkové zdravie, neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že alkalická strava môže rakovinu vyliečiť alebo jej zabrániť. 

Viac v článku Teória prekyslenia a rakovina.

 

Superpotraviny, ktoré zabraňujú rakovine

Príspevky na sociálnych sieťach často tvrdia, že niektoré „superpotraviny“, ako sú čučoriedky alebo kurkuma, môžu zabrániť rakovine alebo ju vyliečiť. Aj keď tieto potraviny môžu byť súčasťou zdravej výživy a môžu mať určité zdravotné výhody, neexistujú presvedčivé dôkazy o ich liečivom efekte pri nádorovom ochorení.

Viac v článku Protirakovinové potraviny a kurkuma

 

Rakovina je huba

Koluje tvrdenie, že rakovina je vlastne forma huby a dá sa vyliečiť sódou bikarbónou. Tieto dezinformácie sú obzvlášť nebezpečné, pretože príliš zjednodušujú komplexnú povahu rakoviny a podporujú falošnú liečbu.

Viac v článku: Rakovina nie je huba na portáli lovcisarlatánov.sk 

 

Cukor kŕmi rakovinu

Je bežnou mylnou predstavou, že vylúčenie cukru zo stravy môže „vyhladovať“ rakovinové bunky. Zatiaľ čo vyvážená strava je pre pacientov s rakovinou dôležitá, neexistuje presvedčivý dôkaz, že vynechanie cukru ovplyvní rast rakoviny.

 

Mikrovlny produkujú žiarenie spôsobujúce rakovinu

Pretrváva názor, že varenie jedla v mikrovlnnej rúre môže viesť k rakovine v dôsledku žiarenia. Ide o dezinformáciu, pretože typ žiarenia používaný v mikrovlnách je neionizujúci a nemá rovnaké riziká ako ionizujúce žiarenie pri röntgenovom žiarení.

 

Hoax

je úmyselný akt podvodu vytvorený pre zábavu alebo na vyvolanie poplachu s cieľom rýchleho šírenia. Hoax má svoje typické charakteristiky: je virálny, vzbudzuje pocit naliehavosti či strachu a zväčša sa odvoláva na falošnú autoritu, ktorá mu má dodať dôveryhodnosť. Hoax zväčša vyzýva svojich adresátov na ďalšie šírenie, takže sa rýchlo stáva virálnym.  

Hoaxy v onkológii sú obzvlášť nebezpečné, pretože môžu viesť k falošnej nádeji, odvrátiť pozornosť od účinnej liečby a vytvárať zbytočný strach alebo skepticizmus voči legitímnym lekárskym odporúčaniam a liečbe. Vždy je dôležité overiť si takéto informácie u zdravotníckych pracovníkov a v spoľahlivých medicínskych zdrojoch.

 

Tvrdenie o zázračnom lieku na rakovinu

Senzačné príbehy alebo internetové príspevky tvrdia, že vedci objavili zázračnú bylinku alebo pilulku, ktorá dokáže cez noc či v priebehu krátkeho času vyliečiť všetky druhy rakoviny, ale farmaceutické spoločnosti alebo vlády tento liek zatajujú, aby ochránili svoje záujmy. Toto je klasický príklad podvodu, ktorý je často navrhnutý tak, aby smeroval k nádejám a obavám ľudí.

 

Falošné objavy v oblasti rakoviny

Článok alebo e-mail koluje s najnovšími správami o údajnej revolučnej liečbe rakoviny, ako je vakcína alebo jednoduchý predmet do domácnosti, ktorý „preukázateľne“ lieči rakovinu. Takéto príbehy často nemajú dôveryhodné zdroje a sú vymyslené tak, aby vyvolali rozruch alebo zavádzali čitateľov.

 

Rakovina spôsobená každodennými výrobkami

Podvrh môže tvrdiť, že bežný výrobok pre domácnosť, ako napríklad špecifická značka šampónu alebo kuchynského riadu, je zodpovedný za spôsobenie rakoviny. Tieto tvrdenia sú zvyčajne nepodložené a navrhnuté tak, aby vyvolali zbytočnú paniku alebo zdiskreditovali určité produkty alebo spoločnosti.

 

Fake news

Typickým znakom fake news je forma, ktorá sa usiluje napodobniť seriózne spravodajstvo alebo inú formu žurnalistiky. Výraz fake news sa v posledných rokoch spopularizoval a zvyčajne sa vzťahuje na spravodajské správy či príbehy, ktoré sú zámerne a overiteľne nepravdivé, pričom sú vytvorené s cieľom zavádzať čitateľov, získať finančné, politické alebo iné zisky. Falošné správy sú často senzačné a ich cieľom je generovať kliknutia (clickbait), ovplyvniť verejnú mienku alebo vyvolať zmätok.

 

Falošné správy o zakázaných liekoch na rakovinu

Vymyslený spravodajský príbeh tvrdí, že široko používaný liek na rakovinu bol zakázaný zdravotníckymi orgánmi kvôli závažným, nezverejneným vedľajším účinkom. Pri článku sa môže zdať, že pochádza od renomovaného spravodajského zdroja, ale v skutočnosti je vytvorený s cieľom vyvolať paniku alebo manipulovať s verejnou mienkou proti farmaceutickým spoločnostiam.

 

Nesprávne prezentované zistenia výskumu

Senzačný spravodajský príbeh skresľuje výsledky vedeckej štúdie, ktorá tvrdí, že bola objavená prelomová liečba rakoviny a je účinná v 100 % prípadov. Skutočná štúdia môže byť predbežná alebo oveľa menej presvedčivá, ako sa uvádza, ale falošné správy zveličujú jej význam.

 

Konšpiračné teórie

Virálny článok tvrdí, že vláda, farmaceutické spoločnosti alebo iné inštitúcie skrývajú lacný a účinný liek na rakovinu v prospech farmaceutických spoločností. Takéto príbehy často citujú neexistujúce zdroje alebo používajú citáty úradníkov vytrhnuté z kontextu, aby pôsobili dôveryhodne.

 

Mýty

Mýty sú rozšírené, ale nepravdivé presvedčenia alebo myšlienky, kolujúce v spoločnosti. Často sú zakorenené v tradícii, kultúre alebo folklóre a nie sú nevyhnutne vytvorené s úmyslom klamstva. Mýty môžu mať jadro historickej pravdy, ale časom sa prikrášľujú, deformujú, alebo menia. Ide menej o zámerné klamstvo a viac o kultúrny naratív.

 

Rakovina je vždy smrteľná

Bežným mýtom je, že diagnóza rakoviny je rozsudkom smrti. Hoci rakovina môže byť vážnou chorobou, mnohé typy sú liečiteľné a miera prežitia sa výrazne zlepšila vďaka pokrokom v protinádorovej liečbe.

 

Farby na vlasy spôsobujú rakovinu

Prevládajúci mýtus naznačuje, že používanie farby na vlasy zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Súčasný výskum toto tvrdenie nepodporuje. Väčšina štúdií nenašla konzistentnú súvislosť medzi používaním farieb na vlasy a rakovinou.

 

Biopsie šíria rakovinu

Existuje mýtus, že vykonanie biopsie (diagnostický postup, pri ktorom sa odoberie kúsok tkaniva na vyšetrenie) môže spôsobiť rozšírenie rakoviny. Biopsie sú kľúčové pre diagnostiku rakoviny a plánovanie liečby.

 

Ak nemáte v rodinnej anamnéze rakovinu, nedostanete ju

Mnoho ľudí verí, že rakovina sa vyskytuje iba u tých, ktorí majú rodinnú anamnézu. Zatiaľ čo genetika zohráva úlohu pri niektorých druhoch rakoviny, väčšina prípadov rakoviny je spôsobená genetickými mutáciami, ktoré vzniknú počas života človeka, nie zdedenými mutáciami.

 

Antiperspiranty a deodoranty spôsobujú rakovinu prsníka

Široko rozšíreným mýtom je, že tieto produkty obsahujú škodlivé látky, ktoré sa môžu vstrebať cez pokožku alebo vstúpiť do tela cez škrabance spôsobené holením. Neexistujú žiadne presvedčivé vedecké dôkazy na podporu tohto tvrdenia.

 

Tieto príklady ilustrujú, ako sa dezinformácie, hoaxy, fake news a mýty môžu ľahko šíriť, najmä ak ponúkajú jednoduché riešenia zložitých problémov, ako je pochopenie podstaty nádorových ochorení. Pacient má pri psychickom vypätí z diagnózy a pri jej mediálnom obraze (ako smrteľnej choroby) tendenciu podliehať jednoduchým, únikovým riešeniam a ľahšie podlieha dezinformáciám. Podľa odborníka zo Slovenskej akadémie vied, Jakuba Šrola, útočia konšpiračné a dezinformačné weby na vedcov a ich poznatky, pričom zneužívajú ľudské emócie (strach) a následne vyvolávajú v percipientovi skratkovité myslenie. Túto skutočnosť potvrdzujú aj prieskumy verejnej mienky z dielne Slovenskej akadémie vied, v ktorých 45 % respondentov uviedlo, že keď zistenie vedca odporuje ich intuícii, tak ho odignorujú. Je dôležité spoliehať sa na lekárske rady a informácie založené na dôkazoch zo spoľahlivých vedeckých zdrojov v onkológii.

Autor: Mgr. Helena Bystrianová
Hlavný odborný garant: doc. MUDr. Štefan Korec, PhD.
Zdroje
  1. Dubéci, Peter. Dezinformácie, fake news a hoaxy: Kľúčový je úmysel klamať. Dátum zverejnenia: 27. 12. 2023. Dostupné online na Infosecurity.sk tu https://infosecurity.sk/disinfobasics/dezinformacie-fake-news-a-hoaxy-klucovy-je-umysel-klamat/
  2. Lucia Polláková. Expert na dezinformácie: Ľudia preceňujú to, čo už vedia a podceňujú to, čo sa musia doučiť. Dátum zverejnenia: 8.10.2021. Dostupné online na Euroactiv.sk: https://euractiv.sk/section/digitalizacia/news/expert-na-dezinformacie-ludia-precenuju-to-co-uz-vedia-a-podcenuju-to-co-sa-musia-doucit/ 
  3. Alternatívna výživa v liečbe onkologicky chorých.  Dátum zverejnenia: 8.11.2023 Dostupné na stránke Prohuman.sk, tu:  https://prohuman.sk/osetrovatelstvo/alternativna-vyziva-v-liecbe-onkologicky-chorych
  4. Cancer and food-related myths debunked. Dátum zverejnenia: 26.4.2021. Dostupné na stránke Sinaihealth.ca, tu: https://www.sinaihealth.ca/news/cancer-and-food-related-myths-debunked/
  5. Myths vs Facts: Microwave Ovens Can Cause Cancer. Dátum zverejnenia: 15.6.2023. Dostupné na stránke Boldsky.com, tu:  https://www.boldsky.com/health/myths-vs-facts-microwave-ovens-can-cause-cancer-146803.html?story=1
  6. Electromagnetic Fields and Cancer. Dátum zverejnenia:30.5.2022. Dostupné na stránke National Cancer institute, tu: 
    https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/radiation/electromagnetic-fields-fact-sheet
  7. Common Cancer Myths and Misconceptions, Dátum zverejnenia: 9.11.2023. Dostupné na stránke National Cancer institute, tu: https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/myths
  8. Scary-cancer-myths-debunked. Dátum zverejnenia: 9.11.2023. Dostupné na stránke Clevelandclinic.org, tu:https://health.clevelandclinic.org/6-scary-cancer-myths-debunked
  9. Fact Check: NO Evidence That Shilajit Cures Cancer In Two Days. Dátum zverejnenia: 20.3.2023. Dostupné na stránke Leadstories.com, tu: https://leadstories.com/hoax-alert/2023/03/fact-check-no-evidence-that-shilajit-cures-cancer-in-two-days.html
  10. Fact Check: Mixture Of Carrots, Onions, Garlic And Lime Juice Does NOT Make 'Effective Remedy' For Cancer, Dátum zverejnenia: 4.12.2023. Dostupné na stránke Leadstories.com, tu: https://leadstories.com/hoax-alert/2023/12/fact-check-mixture-of-carrots-onions-garlic-and-limes-does-not-make-effective-remedy-for-cancer.html

     Fake news linky:

  11. 15 Superpotravín, ktoré zabraňujú Rakovine. Dátum zverejnenia: December 2023 Dostupné na stránke a7la-home.com, tu: https://www.a7la-home.com/sk/top-15-superfoods-that-prevent-cancer/

  12. Cancer is a fungus, called candida. Dátum zverejnenia: 16.8.2023, Dostupné na stránke Canceractive.com, tu:https://www.canceractive.com/article/Cancer-is-a-fungus-called-candida

Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.