Inkontinencia stolice
Vysvetlenie pojmu
Inkontinencia stolice (fekálna inkontinencia) je termín označujúci neschopnosť vlastnou vôľou ovplyvniť vyprázdňovanie čriev. Stolica uniká z konečníka v nevhodných okamihoch. Tento únik nastáva s alebo bez vedomia postihnutého týmto stavom. Častejšie nastáva u žien než u mužov a jej incidencia sa zvyšuje s vekom. U žien je bežným rizikovým faktorom vaginálny pôrod, ktorý roztiahne svaly panvovej oblasti, tkanivá pošvy a análne sfinktery (tieto svaly kontrolujú pohyb plynu a stolice v tele).
Faktory ovplyvňujúce inkontinenciu stolice:
- oslabené svaly panvového dna po operácií v danej oblasti
- tlak tumoru v oblasti miechy a nervov inervujúcich rektum (konečník)
- elasticita rekta (konečníka) a nervovo-svalová spolupráca
- radiácia v pelvickej (panvovej) a abdominálnej (teda brušnej) oblasti
- správne fungovanie sfinkterov, teda svalov annu (ritného otvoru)
- mentálna schopnosť vyhodnotiť signály z gastrointestinálneho traktu
- konzistencia stolice
Príčiny inkontinencie stolice
Fekálna inkontinencia môže nastať po chirurgickej terapii alebo rádioterapii v panvovej oblasti (1). Môže tiež nastať zvýšený pocit urgencie, kedy pacient častejšie a skôr pociťuje potrebu ísť na toaletu.
Inkontinencia stolice sa vyskytuje častejšie u pacientov s nádormi v oblasti annu. Skóre, ktoré kvantifikuje stupeň inkontinencie (tzv. St. Marks skóre) medzi preživšími po análnych karcinómoch výrazne prevyšuje zdravú populáciu (3). Pacientov s týmto syndrómom je nevyhnutné edukovať o možnostiach riešenia inkontinencie.
Aké sú možnosti medicíny na zlepšenie stavu?
Vyšetrenia
V prvom rade je dôležitá správna diagnóza. Váš lekár vás požiada o informácie týkajúce sa vášho stavu a následne vykoná fyzikálne vyšetrenie a vyšetrenie konečníka. Nehanbite sa so svojím lekárom hovoriť o vašom zdravotnom probléme. Rozumie tomu, že sa môžete cítiť nepohodlne a je na tieto situácie školený.
Ďalej budú nasledovať zobrazovacie metódy ako endoskopia, ultrazvukové vyšetrenie či vyšetrenie MRT, ktoré umožnia bližšie definovať pôvod problému.
Z funkčných testov sa môžete stretnúť s nasledovnými:
- análna manometria (zistí silu análnych zvieračov prostredníctvom trúbky so senzormi, ktorá je inzerovaná do análneho otvoru)
- endoluminálny ultrazvuk (USG vyšetrenie so zobrazením sfinkterov, teda svalov annu a okolitého tkaniva)
- vyšetrenie nervus pudendus (vyšetrenie nervu zodpovedného za defekáciu elektromyografickými technikami).
Možnosti liečby
Farmakoterapia:
- antidiaroiká (liečivá proti hnačke, ktoré obmedzia tekutosť stolice), pred použitím VŽDY konzultujte so svojím lekárom, keďže rôzne druhy liekov pôsobia rôznym spôsobom (loperamid, saliciláty bismutu)
- suplementácia vlákniny, ktorá taktiež zahusťuje stolicu a uľahčuje kontrolu vyprázdňovania tým, že signál z čreva o jeho plnosti bude väčším objemom silnejší.
Chirurgická terapia:
- sfinkteroplastika – operačný zákrok na svaloch zodpovedných za uzavretie análneho otvoru
- ACE procedúra (antegrade continence enema) – implantácia tenkej rúrky, ktorou sa do čreva dostane roztok, ktorý pomôže odplaviť časti stolice, ktoré môžu robiť problém
- umelý sfinkter – použitie zariadenia, ktoré umožňuje kontrolu defekácie
- stimulácia sakrálneho nervu – zariadením implantovaným v gluteálnej oblasti s vodičom končiacim pri nervoch zodpovedných za kontinenciu moču a stolice
- kolostómia – zvyčajne jedna z posledných možností, kde sa (proximálny/bližší) koniec hrubého čreva vyústi na povrchu tela a črevný obsah sa zbiera do externého vrecka mimo tela pacienta.
Režimové opatrenia
Vo všeobecnosti sa terapia fekálnej inkontinencie môže rozdeliť do štyroch poddruhov:
- diétne opatrenia
- biofeedback (tzv. školenie čriev)
- farmakoterapia
- chirurgické metódy.
Chirurgický a farmakologický prístup sme už popísali. V týchto dvoch prípadoch vždy konzultujte svoj ošetrujúci tím.
Diétne opatrenia
Hlavným cieľom diétnych opatrení je vyhnúť sa jedlám, ktoré spôsobujú riedku stolicu:
- kofeín, alkohol, ovocné šťavy
- fazuľa a ostré jedlá
- údené mäsové výrobky
- umelé sladidlá.
Jedlá, ktoré stolicu zahusťujú a môžu priniesť benefit pri fekálnej inkontinencii:
- banány, jablká
- arašidové maslo
- cestoviny
- zemiaky.
Biofeedback (tzv. školenie čriev)
Existujú dva druhy biofeedbacku (školenia čriev). Cieľom prvého typu je vytvoriť vzorec pri chodení na záchod. Vytvorením rutiny umožníte lepšiu koordináciu črevných pochodov v priebehu dňa. Denný klystír v pravidelných intervaloch vám pomôže regulovať odstránenie stolice a zmenšiť výskyty fekálnej inkontinencie.
Upozornenie: Klystír by sa nemal používať bez konzultácie s lekárom.
Druhý typ školenia čriev má za cieľ naučiť sa určité cviky, ktoré posilnia svaly okolo análneho otvoru a panvového dna. Váš ošetrujúci tím vám vysvetlí, ako nájsť správne vykonávať cviky.
Slovník pojmov:
pelvická oblasť: panvová oblasť
rektum: lat. rectum, konečník, posledná časť tráviacej trubice, ktorá nadväzuje na vzostupnú časť hrubého čreva a zakončuje ju ritný otvor (annus). Cez konečník sa dostávajú nestrávené zvyšky potravy z organizmu.
annus: lat. annus, análny otvor, ritný otvor. Vyústenie poslednej časti tráviaceho traktu (konečníka) na povrch tela. Jeho uzatváranie je ovládané kruhovým svalom tzv. zvieračom.
sfinktery: svaly análneho otvoru, tieto kontrolujú pohyb plynu a stolice.
Autor: MUDr. Lukáš Kunovský
Recenzoval: MUDr. Radovan Barila, PhD.
Zdroje
- Bentzen, Anne Gry, et al. Faecal Incontinence after Chemoradiotherapy in Anal Cancer Survivors: Long-Term Results of a National Cohort. Radiotherapy and Oncology, vol. 108, no. 1, 2013, pp. 55–60. Dátum zverejnenia: https://doi.org/10.1016/j.radonc.2013.05.037. Accessed 10 Oct. 2022.
- Fecal (Bowel) Incontinence. Causes, Tests & Treatment. Cleveland Clinic, my.clevelandclinic.org/health/diseases/14574-fecal-bowel-incontinence.
- Incontinence after bowel cancer treatment. Dostupné na stránke Cancer Council NSW cancercouncil.com.au tu: www.cancercouncil.com.au/bowel-cancer/managing-side-effects/diet/incontinence/#:~:text=to%20manage%20incontinence-. Accessed 26 Nov. 2023.
Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.