Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Stránka pacientskych združení a partnerov

Inkontinencia stolice

Vysvetlenie pojmu

Inkontinencia stolice (fekálna inkontinencia) je termín označujúci neschopnosť vlastnou vôľou ovplyvniť vyprázdňovanie čriev. Stolica uniká z konečníka v nevhodných okamihoch. Tento únik nastáva s alebo bez vedomia postihnutého týmto stavom. Častejšie nastáva u žien než u mužov a jej incidencia sa zvyšuje s vekom.  U žien je bežným rizikovým faktorom vaginálny pôrod, ktorý roztiahne svaly panvovej oblasti, tkanivá pošvy a análne sfinktery (tieto svaly kontrolujú pohyb plynu a stolice v tele).

Faktory ovplyvňujúce inkontinenciu stolice:

 1. oslabené svaly panvového dna po operácií v danej oblasti
 2. tlak tumoru v oblasti miechy a nervov inervujúcich rektum (konečník)
 3. elasticita rekta (konečníka) a nervovo-svalová spolupráca
 4. radiácia v pelvickej (panvovej) a abdominálnej (teda brušnej) oblasti
 5. správne fungovanie sfinkterov, teda svalov annu (ritného otvoru)
 6. mentálna schopnosť vyhodnotiť signály z gastrointestinálneho traktu
 7. konzistencia stolice

 

Príčiny inkontinencie stolice

Fekálna inkontinencia môže nastať po chirurgickej terapii alebo rádioterapii v panvovej oblasti (1). Môže tiež nastať zvýšený pocit urgencie, kedy pacient častejšie a skôr pociťuje potrebu ísť na toaletu. 

Inkontinencia stolice sa vyskytuje častejšie u pacientov s nádormi v oblasti annu. Skóre, ktoré kvantifikuje stupeň inkontinencie (tzv. St. Marks skóre) medzi preživšími po análnych karcinómoch výrazne prevyšuje zdravú populáciu (3). Pacientov s týmto syndrómom je nevyhnutné edukovať o možnostiach riešenia inkontinencie.

 

Aké sú možnosti medicíny na zlepšenie stavu?

Vyšetrenia

V prvom rade je dôležitá správna diagnóza. Váš lekár vás požiada o informácie týkajúce sa vášho stavu a následne vykoná fyzikálne vyšetrenie a vyšetrenie konečníka. Nehanbite sa so svojím lekárom hovoriť o vašom zdravotnom probléme. Rozumie tomu, že sa môžete cítiť nepohodlne a je na tieto situácie školený. 

Ďalej budú nasledovať zobrazovacie metódy ako endoskopia, ultrazvukové vyšetrenie či vyšetrenie MRT, ktoré umožnia bližšie definovať pôvod problému.

Z funkčných testov sa môžete stretnúť s nasledovnými:

 1. análna manometria (zistí silu análnych zvieračov prostredníctvom trúbky so senzormi, ktorá je inzerovaná do análneho otvoru)
 2. endoluminálny ultrazvuk (USG vyšetrenie so zobrazením sfinkterov, teda svalov annu a okolitého tkaniva)
 3. vyšetrenie nervus pudendus (vyšetrenie nervu zodpovedného za defekáciu elektromyografickými technikami).

Možnosti liečby

Farmakoterapia:

 1. antidiaroiká (liečivá proti hnačke, ktoré obmedzia tekutosť stolice), pred použitím VŽDY konzultujte so svojím lekárom, keďže rôzne druhy liekov pôsobia rôznym spôsobom (loperamid, saliciláty bismutu)
 2. suplementácia vlákniny, ktorá taktiež zahusťuje stolicu a uľahčuje kontrolu vyprázdňovania tým, že signál z čreva o jeho plnosti bude väčším objemom silnejší.

 

Chirurgická terapia:

 1. sfinkteroplastika – operačný zákrok na svaloch zodpovedných za uzavretie análneho otvoru 
 2. ACE procedúra (antegrade continence enema) – implantácia tenkej rúrky, ktorou sa do čreva dostane roztok, ktorý pomôže odplaviť časti stolice, ktoré môžu robiť problém
 3. umelý sfinkter – použitie zariadenia, ktoré umožňuje kontrolu defekácie
 4. stimulácia sakrálneho nervu – zariadením implantovaným v gluteálnej oblasti s vodičom končiacim pri nervoch zodpovedných za kontinenciu moču a stolice
 5. kolostómia – zvyčajne jedna z posledných možností, kde sa (proximálny/bližší) koniec hrubého čreva vyústi na povrchu tela a črevný obsah sa zbiera do externého vrecka mimo tela pacienta.

 

Režimové opatrenia

Vo všeobecnosti sa terapia fekálnej inkontinencie môže rozdeliť do štyroch poddruhov:

 • diétne opatrenia
 • biofeedback (tzv. školenie čriev)
 • farmakoterapia
 • chirurgické metódy.

Chirurgický a farmakologický prístup sme už popísali. V týchto dvoch prípadoch vždy konzultujte svoj ošetrujúci tím.

 

Diétne opatrenia

Hlavným cieľom diétnych opatrení je vyhnúť sa jedlám, ktoré spôsobujú riedku stolicu:

 • kofeín, alkohol, ovocné šťavy
 • fazuľa a ostré jedlá
 • údené mäsové výrobky
 • umelé sladidlá.

Jedlá, ktoré stolicu zahusťujú a môžu priniesť benefit pri fekálnej inkontinencii:

 • banány, jablká
 • arašidové maslo
 • cestoviny
 • zemiaky.

 

Biofeedback (tzv. školenie čriev)

Existujú dva druhy biofeedbacku (školenia čriev). Cieľom prvého typu je vytvoriť vzorec pri chodení na záchod. Vytvorením rutiny umožníte lepšiu koordináciu črevných pochodov v priebehu dňa. Denný klystír v pravidelných intervaloch vám pomôže regulovať odstránenie stolice a zmenšiť výskyty fekálnej inkontinencie. 

Upozornenie: Klystír by sa nemal používať bez konzultácie s lekárom.

Druhý typ školenia čriev má za cieľ naučiť sa určité cviky, ktoré posilnia svaly okolo análneho otvoru a panvového dna. Váš ošetrujúci tím vám vysvetlí, ako nájsť správne vykonávať cviky.

 

Slovník pojmov:

pelvická oblasť: panvová oblasť

rektum: lat. rectum, konečník, posledná časť tráviacej trubice, ktorá nadväzuje na vzostupnú časť hrubého čreva a zakončuje ju ritný otvor (annus). Cez konečník sa dostávajú nestrávené zvyšky potravy z organizmu. 

annus: lat. annus, análny otvor, ritný otvor. Vyústenie poslednej časti tráviaceho traktu (konečníka) na povrch tela. Jeho uzatváranie je ovládané kruhovým svalom tzv. zvieračom.

sfinktery: svaly análneho otvoru, tieto kontrolujú pohyb plynu a stolice.

Autor: MUDr. Lukáš Kunovský
Recenzoval: MUDr. Radovan Barila, PhD.
Zdroje
 1. Bentzen, Anne Gry, et al. Faecal Incontinence after Chemoradiotherapy in Anal Cancer Survivors: Long-Term Results of a National Cohort. Radiotherapy and Oncology, vol. 108, no. 1, 2013, pp. 55–60. Dátum zverejnenia: https://doi.org/10.1016/j.radonc.2013.05.037. Accessed 10 Oct. 2022.
 2. Fecal (Bowel) Incontinence. Causes, Tests & Treatment. Cleveland Clinic, my.clevelandclinic.org/health/diseases/14574-fecal-bowel-incontinence.
 3. Incontinence after bowel cancer treatment. Dostupné na stránke Cancer Council NSW cancercouncil.com.au tu:  www.cancercouncil.com.au/bowel-cancer/managing-side-effects/diet/incontinence/#:~:text=to%20manage%20incontinence-. Accessed 26 Nov. 2023.

Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.