Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Stránka pacientskych združení a partnerov

Ústa – suchosť

Suchosť v ústach (xerostomia) je možným sprievodným nežiaducim účinkom chemoterapie a rádioterapie. Vyskytuje sa najmä po ožarovaní cielenej na dutinu ústnu.

 

Čo robiť?

Je vhodné zaviesť režimové opatrenia na zmiernenie stavu:

  1. Žuvanie žuvačiek bez cukru  a dôsledné žuvanie stravy zvyšuje tvorbu slín.
  2. Cucanie bonbónov, kociek ľadu.
  3. Použitie omáčky, dresingy a šťavy k hlavnému jedlu napomáha prehĺtaniu. Nejedzte suché jedlá, pečivo si namáčajte.
  4. Počas jedla pite, vypláchnite si ústa už pred jedlom. Udržujte aj pery vlhké pomocou balzamov na pery alebo vazelíny.
  5. Mlieko je lepšou náhradou slín ako voda.
  6. Pri suchosti v ústach je vyššie riziko infekcie a zubného kazu, preto preventívne vyplachujte ústa vodou s dezinfekčným účinkom (vylúčte roztoky s prísadou alkoholu a glycerínu, pretože vysušujú). Používajte zubnú pastu s fluórom na prevenciu infekcie.
  7. Opýtajte lekára alebo lekárnika na prípravky slúžiace ako náhrada slín, ktoré môžu zvýšiť tvorbu slín, zvlhčiť a chrániť vaše ústa.
Na základe zdrojov pripravil team Onkoinfo
Recenzoval: doc. MUDr. Štefan Korec, CSc.
Zdroje
  1. Tomíška, Miroslav. Výživa onkologických pacientů. Praha 2018.
  2. Vokurka, Samuel. Průvodce postižením dutiny ústní při onkologické léčbě. Dialog Jessenius, o.p.s. 2021 Dostupná na: http://www.mukozitida.cz/files/Mukozitida_web.pdf
  3. Mouth and Throat Problems: Cancer Treatment Side Effects. Dátum revízie: 24.9.2021. Dostupné na stránke National Cancer Institut cancer.gov https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/side-effects/mouth-throat

 

Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.