Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Stránka pacientskych združení a partnerov

Nevoľnosť

Definícia pojmu

Nauzea (latinsky nause) je subjektívny pocit nevoľnosti, pocit na vracanie. Nauzea môže alebo nemusí vyústiť do zvracania. Po vyvracaní zväčša nasleduje pocit úľavy od nevoľnosti.

Nauzea/nevoľnosť však môže pretrvávať aj bez vyústenia do zvracania. V prípade pretrvávania môže byť tento stav nepríjemnejší ako zvracanie samotné a býva spojený s nechutenstvom.

Po akej liečbe sa dostavuje?  

Na riziko nevoľnosti vás vopred upozorní váš lekár.

Pocity nevoľnosti sa môžu dostaviť po operáciách, ďalej niektorých typoch imunoterapie, cielenej liečby a rádioterapie cielenej na konkrétne časti tela (nevyskytuje sa teda po rádioterapii všeobecne, súvisí s lokálnym zacielením). Niekedy je príčinou nevoľnosti samotné ochorenie. Výraznejší môže byť pocit na zvracanie po niektorých druhoch chemoterapie. Nie každá chemoterapia však vyvoláva nevoľnosť alebo zvracanie. Váš lekár vás vopred upozorní.

Pacient môže mať pocity nevoľnosti aj ako tzv. anticipačnú nevoľnosť, keď má silnú obavu z protinádorovej liečby a nevoľnosť vopred očakáva.

Prostriedky proti nevoľnosti

Moderná medicína má k dispozícii veľmi účinné lieky potláčajúce vedľajšie účinky liečby (cytostastatík, čiže chemoterapie) tzv. antiemetiká – lieky tlmiace nauzeu a zvracanie. Moderné lieky proti nevoľnosti a zvracaniu znamenali zásadný obrat pre kvalitu života pacientov podstupujúcich chemoterapiu a výrazne prispievajú k jej lepšej tolerancii. 

Preto je veľmi dôležité, aby pacient dodržal schému užívania týchto liekov, ktorú predpíše onkológ.

Upozornenie

O nevoľnosti či zvracaní treba informovať lekára, aby mohol pri ďalšom cykle liečby účinne predchádzať týmto stavom. 

Podávanie chemoterapie a nevoľnosť

Nezabudnite užiť lieky potláčajúce nevoľnosť už pred podaním chemoterapie a podľa pokynov lekára. Schému ich užívania dodržujte aj v nasledujúcich dňoch.

Samotné podávanie chemoterapie vo väčšine prípadov nesprevádza nevoľnosť ani zvracanie. Pred podaním liečby nehladujte, no uprednostnite ľahšie stráviteľné jedlá a menšie porcie, preventívne vylúčte mastné a ťažké jedlá. Ak sa nevoľnosť počas podávania predsa objaví, upozornite lekára, aby navýšil antiemetiká podľa potreby.

Pite dostatok tekutín (voda, minerálka).

Kedy sa nevoľnosť dostavuje?

Dostaví sa zväčša večer/v noci po podaní chemoterapie a môže pretrvávať niekoľko dní v rôznej intenzite. Výrazne ju tlmia antiemetiká (lieky proti nevoľnosti a zvracaniu).

 

Čo robiť?

 • Dodržujte schému užívania liekov proti nevoľnosti a zvracaniu predpísanú lekárom. Výrazne vám pomôžu.
 • Tekutiny (voda, minerálka, mätový či medovkový čaj, colové nápoje podľa tolerancie) pite po dúškoch/slamkou.
 • Pri nevoľnosti až pocite na zvracanie pomáha zjesť 1 – 2 sústa sušienky (bebe keks, detské piškóty, slaná tyčinka, suchár).
 • Pri rannej nevoľnosti zjedzte hneď v posteli niečo malé.
 • Jedzte pomaly, v malých dávkach a častejšie (6 – 7x denne).
 • Spočiatku skúste jesť nízkotučné jedlá, dusenú či varenú zeleninu, kompótové ovocie, banán, jogurt, suché jedlá, diétne jedlá ako ryža, varené zemiaky, varené kura (ľahká strava). Vyvarujte sa ťažkých, mastných, vysmážaných a aromatických jedál.
 • Vyvarujte sa obľúbených jedál, aby ste si k nim nevybudovali odpor.
 • Vyvarujte sa pachov a ak nemusíte, nebuďte prítomný pri varení.
 • Skúste jesť vo vetranej a chladnej miestnosti, jedlá izbovej teploty alebo chladnejšie jedlá, tiež chladené nápoje (prípadne zamrazte nápoje a cucajte), pretože teplé jedlo a nápoj môže zvyšovať nevoľnosť.
 • Po jedle odpočívajte v sede, nie v ľahu.
 • Noste voľný odev.
 • Dostatočne vetrajte.
 • Skúste odpútať svoju pozornosť sledovaním filmov či rozhovorom s blízkymi.
 • Všímajte si, čo vám spôsobuje nevoľnosť, aby ste jej mohli predísť pri ďalšom cykle liečby.

 

Kedy kontaktovať lekára?

Lekára kontaktujte, ak opakovane zvraciate alebo sa stav nevoľnosti po niekoľkých dňoch neustupuje. Lekár prípadne môže upraviť užívanie liekov proti nevoľnosti.

Prečítajte si článok Zvracanie.

Autor: Na základe zdrojov spracoval team Onkoinfo
Recenzovali: Mgr. Mária Andrášiová, PhD., doc. MUDr. Štefan Korec, CSc., MUDr. Katarína Rejleková, PhD., MUDr. Jaroslava Salman, FACLP, PhDr. Lucia Vasilková
Zdroje
 1. Tomíška. Miroslav. Výživa onkologických pacientů. Praha 2018.
 2. Nausea and Vomiting. Dátum aktualizácie: 30. 12. 2022. Dostupné na stránke National Cancer Institut cancer.gov tu https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/side-effects/nausea-vomiting

Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.