Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Stránka pacientskych združení a partnerov

Zápcha

Definícia pojmu

Zápcha (obstipácia) je definovaná ako porucha vyprázdňovania stolice v priemere menej ako 3x za týždeň. Vyprázdňovanie môže byť sťažené až bolestivé, chýba pocit nedostatočného vyprázdnenia, alebo je zriedkavejšie ako obvykle.  

 

Príčiny zápchy

Zápcha je u onkologických pacientov častá po chemoterapii, no sprevádza aj užívanie niektorých iných liekov napr. sedatív, opoidov, diuretík a iných. 

 

Čo robiť?

V liečbe zápchy je dôležité zaviesť nasledujúce režimové a stravovacie opatrenia:

  1. Dostatočný pitný režim (2 až 2,5 litrov tekutín denne, pomáhajú ovocné džúsy, ovocné šťavy).
  2. Zvýšiť príjem vlákniny (ovocie a zelenina so šupkou, celozrnné pečivo, ovsené vločky, pšeničné otruby). Pridávať 1 – 2 lyžice ovsených vločiek k jedlám pravidelne počas dňa. Príjem vlákniny by mal byť aspoň 30 gramov za deň.

Upozornenie: Po operácii čreva sa strava s obsahom vlákniny/šupiek/jadierok NEodporúča, preto konzultujte riešenie zápchy s lekárom.

  1. Vhodné domáce recepty na vyprázdňovanie sú napríklad: sušené slivky alebo slivkový vývar, figy, ďatle, čerstvo pomleté ľanové semienka (po zomletí ihneď spotrebujte, neodkladajte na druhý deň) touto zmesou môžete zahusťovať polievky, pridať ju do jogurtov).
  2. Pokúsiť sa navodiť pravidelné vyprázdňovanie v rovnakom čase. Vypiť teplý nápoj 30 minút pred vyprázdnením.
  3. Fyzická aktivita taktiež napomáha k zlepšeniu vyprázdňovania.

Niekedy môže lekár odporučiť lieky na zmäkčenie stolice, laktulózu, glycerínové čípky a v niektorých prípadoch aj preháňadlá.

 

Pozor! 

Po operácii čreva sa strava s obsahom vlákniny/šupiek/jadierok NEodporúča, preto konzultujte riešenie zápchy s lekárom.

 

Informujte lekára!

Ak máte ptrervávajúcu hnačku/úmornú zápchu alebo kŕčovité bolesti brucha, kontaktujte lekára, aby posúdil váš stav.

Na základe zdrojov pripravil team Onkoinfo
Recenzoval: doc. MUDr. Štefan Korec, CSc.,  MUDr. Katarína Rejleková, PhD.
Zdroje
  1. Tomíška, Miroslav. Výživa onkologických pacientů. Praha 2018.
  2. Hrbková, Danuše – Žďárska, Hana. Doporučení při zácpě. Masarykův onkologický ústav. Brno 2013. Dostupné na stránke Masarykovho onkologického ústavu mou.cz https://static.mou.cz/d/mou.cz/files/3748.pdf/s-23ee38805380?_ts=1669111365

Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.