Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Stránka pacientskych združení a partnerov

Spánok – poruchy spánku

Poruchy spánku sú jedným z najčastejších problémov, ktoré trápia onkologických pacientov, a to niekedy aj dlhodobo. Podľa prieskumu (českého združenia Amelie z. s.) pociťujú zhoršenie spánku najviac pacienti v produktívnom veku (50 – 59 rokov) a tie pacientky a pacienti, ktorí majú doma neplnoleté deti.

Príčiny nespavosti 

Príčiny nespavosti sú rôznorodé a môžu sa meniť podľa štádia ochorenia alebo liečby:

  • fyzické následky samotného nádoru, napr. bolesť,
  • vedľajšie účinky liečby, napr. chemoterapie, steroidnej liečby, cielenej liečby alebo ožarovania,
  • zvýšený stres a neutíchajúce obavy, 
  • častá potreba použitia WC počas noci, napr. z dôvodu hnačiek alebo častého močenia,,
  • iné dôvody, ktoré nemusia priamo súvisieť s nádorovým ochorením, napr. iné pridružené ochorenie, ktoré môže prispievať k nespavosti,
  • rušivé prostredie doma alebo pri pobyte v nemocnici. 

Vo všeobecnosti rozlišujeme poruchy spánku na:

  • problém so zaspávaním (dlhšie ako 30 min),
  • príliš včasné prebúdzanie sa (napr. medzi 2 – 4 hodinou ráno) spojené s neschopnosťou opäť zaspať,
  • časté a opakované prebúdzanie sa v priebehu noci. 

Dlhodobé problémy so spánkom majú pre pacientov nepríjemné následky, ktoré môžu zahŕňať:

  • zvýšenú únavu počas dňa,
  • poruchy sústredenia sa na každodenné úkony a povinnosti,
  • zhoršenie nálady, napr. zvýšenú podráždenosť,
  • začarovaný kruh denné zaspávanie z dôvodu vyčerpanosti vedie k nespavosti v noci.

Pacienti sa často snažia „vyriešiť“ nespavosť v noci tým, že spia dlhšie doobeda, alebo si ľahnú a pospia dlhšie cez deň. Bohužiaľ, tým sa môže narušený spánkový režim dlhodobo zakoreniť a čím dlhšie pretrvá, tým ťažšie sa neskôr napráva.

 

Čo robiť? Tipy na dobrú noc

 

Pomoc lekára 

Povedzte o probléme s nespavosťou svojmu lekárovi (môže sanovať bolesť, nežiaduce účinky liečby, príp. predpísať dočasne lieky na spanie – tie sa však odporúča užívať len krátkodobo, keďže pri mnohých z nich je riziko závislosti pri dlhodobom užívaní). Poraďte sa s lekárom, ak trpíte bolesťami, alebo inými príznakmi, ktoré vám sťažujú spánok, prípadne ak užívate lieky založené na steroidoch (kedy ich užívať). 

 

Spánkový režim 

Choďte spať a vstávajte vždy v približne rovnakom čase (ak sa vám nedarilo v noci spať, napriek tomu ráno vstaňte z postele v stanovenom čase). 

 

Jedlo a pitie

Nejedzte 2 – 3 hodiny pred spánkom ťažké jedlá a sladkosti. 

Vyhnite sa 4 – 6 hodín pred spaním kofeínu, alkoholu a nikotínu.

 

Aktivita a cvičenie

Vyhnite sa cvičeniu 2 – 3 hodiny pred spánkom. Pravidelná fyzická aktivita v skorších hodinách dňa však veľmi napomáha k lepšej nálade aj spánku.

 

Pasivita a oddych

Behom dňa striedajte oddych a aktivitu. Počúvajte svoje telo. Oddýchnite si, no skúste sa vyvarovať dlhšieho denného pospávania, ktoré môže rozladiť váš spánkový rytmus.

 

Odpojte sa

Minimálne dve hodiny pred spaním obmedzte aktivity, ktoré vás preberajú – vypnite, alebo odložte počítač, mobilný telefón a nepozerajte filmy z postele. Svetlo obrazoviek je príliš stimulujúce a bráni normálnemu vylučovaniu hormónu – melatonínu, ktorý je dôležitý pre stabilný cirkadiálny rytmus. 

  • Posteľ používajte len na spánok a partnerskú intimitu.
  • Spálňa by mala byť v noci tichá, tmavá a ak je to možné, teplota v nej chladnejšia.

 

Bdenie mimo spálne

Ak sa vám nepodarí zaspať do 30 minút, alebo sa v noci prebudíte a nedarí sa vám opäť zaspať, odíďte z postele do inej miestnosti a venujte sa pokojnej činnosti. Nesiahajte však po mobilnom telefóne, počítači alebo televízii.

 

Relaxujte 

Čas pred spánkom venujte činnostiam, ktoré vás ukľudnia (meditácia, modlitba, počúvanie hudby, chvíle s partnerom). Vytvorte si svoj vlastný rituál, ktorý vám pomôže spomaliť tok myšlienok a upokojiť sa. 

 

Riešenie a pomoc

Trápenie, stres a myšlienky na chorobu a jej dôsledky sú pochopiteľnou prekážkou pokojného spánku. Postupné riešenie starostí behom dní váš spánok zlepšia. Pripomínajte si, čo reálne máte a čo nemáte pod kontrolou. Aj voči tomu, čo neviete nijako ovplyvniť, môžete zaujať postoj, ktorý bude v súlade s vašimi osobnými hodnotami. 

Ak je to možné, skúste nájsť oporu v rozhovore s blízkymi. Ak intenzívna úzkosť alebo smútok spojené s nespavosťou neprestávajú, využite pomoc psychológa.

Rady ako zvládnuť úskalia cesty liečbou rakoviny nájdete v sekcii Duševné zdravie

Prečítajte si brožúru Zvládaní rakoviny (vydalo zruženie Amelie z. s.) v sekcii Duševné zdravie.

Autor: MUDr. Jaroslava Salman, FACLP
Garant Onkoinfo: doc. MUDr. Štefan Korec, PhD.
Zdroje

Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.