Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Stránka pacientskych združení a partnerov

Obliekanie a styling

Zmeny hmotnosti – ako prispôsobiť obliekanie a styling

K akým zmenám hmotnosti môže dôjsť a prečo?

Počas liečby môže dôjsť k úbytku alebo prírastku hmotnosti, prípadne k jej kolísaniu. Na celkový výzor majú vplyv aj zmeny odtieňu pokožky počas liečby (bledá, popolavá, žltkastá, začervenaná).

chudnutiu môže dochádzať v súvislosti s pôsobením samotného onkologického ochorenia, vplyvom liečby napríklad lačnenie/hladovanie pred a po operačnom zákroku, v dôsledku podávaných liečiv, nedostatočne manažovaných nežiaducich účinkov liečby, napr. nechutenstva, nevoľnosti a zvracania, hnačky, zápalov v dutine ústnej a problémov pri prehĺtaní. Niekedy pacient chudne v dôsledku psychického stresu, napríklad depresie. Chudnutie, nedostatočná výživa či dokonca podvýživa chorého sú v čase liečby závažnejším problémom ako nadváha. Nebezpečné a neúčinné sú najmä protirakovinové diéty s cieľom „vyhladovať“ nádor, ktoré len oslabujú organizmus. Ako predchádzať nadmernému chudnutiu počas liečby, sa dočítate v článku Chudnutie pri onkologickom ochorení https://onkoinfo.sk/chudnutie-pri-onkologickom-ochoreni/.

K priberaniu dochádza často v dôsledku nežiaducich účinkov liečby (hormonálnej liečby, chemoterapie a steroidov, podávaných na zmiernenie nevoľnosti). Chemoterapia aj steroidy môžu spôsobiť zadržiavanie tekutín v tele, čo sa prejavuje opuchom rúk a nôh najmä v oblasti členkov a zápästí. Chemoterapia niekedy navodzuje aj intenzívnu chuť do jedla, prípadne únavu, ktorá prirodzene vedie k zníženiu fyzickej aktivity. U žien môže liečba navodiť menopauzu, následkom ktorej sa spomaľuje metabolizmus.  

Nadváha alebo nižší stupeň obezity môžu po diagnostikovaní nádorového ochorenia predstavovať v istých prípadoch výhodu, pretože má pacient väčšie rezervy pre zvládanie liečby a nádorovej choroby. Viac o priberaní na váhe sa dočítate v článku Nadváha a onkologické ochorenie https://onkoinfo.sk/nadvaha-a-onkologicke-ochorenie/.

Ako prispôsobiť úpravu zovňajšku, najmä obliekanie a styling, zmenám v hmotnosti?

Vhodným výberom farieb, materiálu, strihu a dĺžky, ako aj primeranými doplnkami je možné zdôrazniť silné stránky a odpútať pozornosť od menej ideálnych partií, a tak vizuálne vykompenzovať neželané zmeny hmotnosti. Správny výber oblečenia z obľúbených farieb a príjemných materiálov a doplnkov môže navodiť príjemné pocity a podporiť tak motiváciu obliecť sa. V dôsledku zmeny odtieňu pokožky počas liečby, zvýšenia jej citlivosti a zmien hmotnosti možno zvážiť aj zmenu doterajšieho výberu farieb, materiálov a strihov.

Napríklad predtým obľúbené neutrálne farby (ako biela, čierna, sivá, šedá) nemusia viac zodpovedať aktuálnemu odtieňu pleti – naproti tomu výrazné farby látky (tzv. farby vzácnych kameňov, napríklad smaragdovo zelené, ametystovo fialová, rubínovo červená, zafírovo modrá, modrozelená) pozornosť od týchto neželaných zmien odpútavajú.

Všeobecne platí, že pre zvýraznenie sa využívajú bledšie, jasnejšie, lesklejšie farby a štruktúrované látky a potlače, a naopak, pre odpútanie pozornosti zase tmavšie, neutrálne, matné farby a jemné, menšie až žiadne potlače. Je pritom vhodné vziať do úvahy svoj prirodzený typ postavy (napríklad súmerný, hruškovitý, presýpacie hodiny, guľatý a podobne) a opticky vyrovnať svoje proporcie – napríklad v prípade disproporcií tela (napríklad široký pás a úzky vrch a spodok tela) sa odporúča pritiahnuť pozornosť tam, kde je toho menej (v tomto prípade hore a dole) a odpútať pozornosť od stredu tela. Pozornosť možno tiež vhodne pritiahnuť pomocou doplnkov, napríklad šatiek, klobúkov, okuliarov či nápadných náušníc. Na internete sú dostupné rôzne videonávody na viazanie šatiek – do uzla, do trojuholníka, do štvorca alebo len tak pod golier na voľno. Pozornosť sa dá odpútať vrstvením oblečenia – napríklad v prípade portu je možné zvýrazniť plecia jemnými ramennými vypchávkami a vrstvením oblečenia na hrudníku alebo dlhými širokými rukávmi, aby aj zakryli, aj sa dali vyhrnúť.

V prípade zvýšenej citlivosti pokožky počas liečby je vhodné uprednostniť jemnejšie, prírodné nedráždivé, priedušné materiály, napríklad bavlnu, zamat, kašmír (namiesto vlny či mohéru) či bambus; a pohodlné oblečenie napríklad z jemného flísu, a prípadne zaradiť do šatníka pod oblečenie tielko. Vhodné je tiež zvážiť náročnosť údržby zvolených materiálov a ich praktickosť pre konkrétnu situáciu, napríklad oblečenie na gombíky alebo patenty, vtedy keď nie je pohodlné obliekanie cez hlavu (napríklad po operácii, pri kontrolách u lekára, odberoch a podobne). Vhodnou voľbou je (ležérne) elegantné oblečenie z pohodlného, príjemného materiálu, napríklad blejzer z mäkkého flísu, plste či funkčných materiálov.  

Výber vhodného materiálu môže tiež zmeniť vizuálny dojem – pri prírastku hmotnosti treba voliť tenšie ale štruktúrované látky, pri úbytku hmotnosti zase hrubšie materiály (napr. aj plsť), prípadne vrstvené oblečenie.

Bez ohľadu na typ tela postavy existujú univerzálne vhodné strihy, ktorých spoločnou vlastnosťou je že predlžujú líniu postavy (okrem extrémne chudej postavy) a zvýrazňujú pás. Pre vytvorenie ilúzie pása slúži výstrih do V alebo jeho optická náhrada – napríklad náhrdelník, šatka, trojštvrťový rukáv. Strih sukne do A robí zase opticky užší pás. Nohavice so stredne vysokým pásom a rovným strihom, prípadne len jemne širokým zase predlžujú nohy.

Je dobré tiež zvoliť primeranú veľkosť oblečenia – príliš obtiahnutý odev zvýrazňuje prírastok či úbytok hmotnosti a príliš veľké oblečenie zase vizuálne pridáva na hmotnosti (môže byť vhodné pri nadmernom úbytku hmotnosti).

Pri úbytku hmotnosti zvoľte oblečenie z hrubších, objemnejších materiálov výraznejších farieb, ktoré je viacvrstvové, napríklad dlhé vesty s vreckami, najlepšie z mäkkého, pohodlného materiálu, napríklad flísu, čím sa zároveň môže vyriešiť aj problém s pocitom chladu. Vhodné sú aj skladané sukne, dlhé rukávy a roláky, matné pančuchy, štucne či dlhé nohavice. 

Pri náraste hmotnosti zase možno voliť jemnejšie ale štruktúrované látky, jemné ramenné vypchávky, rovné nohavice a džínsy pre predĺženie línie postavy, výstrih do V, jemné šály a šperky, ani príliš obtiahnuté ani príliš voľné, tmavšie, matnejšie farby tam, kde treba vizuálne ubrať a výraznejšie farby a strihy tam, kde chceme pritiahnuť pozornosť.

V prípade kolísania hmotnosti môžete mať v šatníku oblečenie v dvoch veľkostiach.

Autor: RNDr. Stanislava Bošiaková
 
Recenzoval: Lucia Jacq
Hlavný odborný garant: doc. MUDr. Štefan Korec, CSc.
Zdroje
  1. Look Good Feel Better. Beauty Guide. Look Good Feel Better Live! Virtual Workshops.
    Dátum zverejnenia: 2023. Dostupné na webovej stránke:
    https://lookgoodfeelbetter.org/programs/beauty-guide/
    https://lookgoodfeelbetter.org/virtual-workshops/
    Ďalšie zdroje:
    Onkoinfo.sk, Výživa v onkológii. Dátum zverejnenia: 17. 8. 2023/2024. Dostupné na webovej
    stránke portálu Onkoinfo na: https://onkoinfo.sk/vyziva-v-onkologii/.
    Onkoinfo.sk, Nežiaduce účinky, Zvládanie liečby, RNDr. Stanislava Bošiaková, Zmeny kože.
    Dátum zverejnenia: 11. 12. 2022/17. 8. 2023. Dostupné na webovej stránke portálu Onkoinfo
    na: https://onkoinfo.sk/zmeny-koze/.