Zmeny kože a líčenie
Zmeny kože a líčenie
Aké sú základné zásady pre líčenie tváre?
Základom je hygiena. Kozmetické pomôcky (špongie, štetce a iné) ako aj prípravky treba udržiavať čisté a pred začiatkom maľovania si treba umyť ruky mydlom. Nasledujú tipy na možné zníženie rizika infekcie pri manipulácii s kozmetickými výrobkami počas obdobia zníženej imunity.
- Kozmetické produkty by sa nemali naberať prstami z dôvodu možnej kontaminácie produktu, prípadne musia byť ruky pred manipuláciou s nimi dobre umyté mydlom. Na prenos produktu z nádoby na tvár možno použiť napríklad jednorazový či umývateľný aplikátor. Na tvári ich už potom môžete aplikovať aj prstami, vatovými tyčinkami, a podobne. Z hygienického hľadiska sú vhodnejšie produkty, ktoré sa dajú vytlačiť z tuby alebo majú pumpičku (teda bez dotyku tuby s pokožkou).
- Je dobré mať ceruzky na oči, ktoré sa dajú za strúhať pri každom použití, prípadne je možné ich v prípade potreby dezinfikovať alkoholovým tampónom. Je tiež potrebné dbať na čistotu riasenky (je možné zvážiť jednorazové aplikátory) a pri aplikácii kefku vnoriť a vytiahnuť („nepumpovať“) – okrem iného tak vydrží dlhšie, lebo sa dnu dostane menej vzduchu (menej sa tvoria hrudky).
Ako môže vyzerať denná starostlivosť o pleť a denný mejkap?
Pri všetkých krokoch platí, že základom je zdravie a hygiena, zvyšok závisí na preferencii konkrétneho človeka.
- UMÝVANIE. Odporúča sa sprchovať krátko vlažnou vodou, používať jemné neparfémované mydlá a pred spaním a po sprche pokožku výdatne hydratovať.
- ČISTENIE. Pleť si ráno a večer vyčistíme jemným, nedráždivým prostriedkom na čistenie pleti. Toto čistenie možno využiť aj na masáž tváre a podporiť tak mikrocirkuláciu krvi pohybmi proti zemskej príťažlivosti. Okolo očí treba postupovať jemne a opatrne a skôr poklopkávať. Na záver sa tvár opláchne teplou vodou. Na cestách alebo v prípade veľkej únavy využite vlhčené utierky. Je možné použiť aj pleťovú vodu, nesmie však vysušovať pokožku.
- HYDRATÁCIA. Nanesieme hydratačný krém a rozotrieme masážnymi pohybmi proti zemskej príťažlivosti po vlasovú líniu, prípadne až na pokožku hlavy, ak je bez vlasov, aj na krk a dekolt.
Následne sa môžete rozhodnúť, či zostanete len pri vyčistení pleti a hydratácii pleti, alebo sa rozhodnete aj nalíčiť sa. V prípade líčenia je vhodné zvážiť nižšie uvedené odporúčania.
- TVÁR. Na zakrytie drobných nedostatkov (aj v dôsledku liečby), zjednotenie tónu pleti a rozjasnenie môžete použiť kvalitný korektor a/alebo tekutý mejkap, BB krém či sypký alebo tuhý púder. Na bežné nosenie je vhodné použiť korektor a iba jeden z ostatných produktov.
POSTUP NANÁŠANIA:
- Pleť dôkladne hydratujeme krémom.
- Nanesieme jemnú vrstvu korektora vklepávaním produktu dostratena. Podľa potreby môžete pridať ďalšiu vrstvu korektora.
Farbu korektora volíme podľa toho, aké nedostatky chceme zakryť. Zelený korektor slúži na začervenané miesta a jemné žilky na tvári (napr. na lícach a okolo nosa). Nie je vhodné ho používať okolo očí, pretože v tejto oblasti je pokožka jemnejšia a zelený odtieň nevymizne ani po prekrytí mejkapom. Žltý korektor slúži na prekrytie tmavých kruhov pod očami, v oblasti viečok a na korekciu pigmentových rozdielov na celej tvári. V mnohých prípadoch veľmi dobre alternuje aj funkciu zeleného korektora. Fialový korektor rozjasňuje pleť so sivým nádychom. Spomínané korektory sú bežne dostupné v drogérii. Rovnaké farebné pravidlá platia pre prekrytie jaziev.
- Nanesieme čistými prstami alebo štetcom jemnú vrstvu mejkapu/BB krému či tónovaného hydratačného krému alebo púdru vklepávaním od oblasti pod očami, cez líca, čelo a bradu dostratena.
Všetky jednotlivé druhy produktov majú svoje plusy i mínusy. Napríklad tekutý mejkap výborne kryje a zjednocuje, no môže vysušovať. BB krém sa ľahko nanáša, lebo ide o zmes mejkapu a krému, no práve krémová zložka nemusí vyhovovať citlivej pokožke po liečbe. Tónované hydratačné krémy nemusia vytvárať dostatočnú kryciu vrstvu, no sú ideálne na jemné nedostatky. Púdrové krémy sú spoľahlivé a častokrát vo vyššej farmaceutickej kvalite, no treba zvážiť cenu. Púdrové krémy nájdeme predovšetkým v lekárni, ostatné produkty v drogérii, parfumériách či v konkrétnych značkových obchodoch. Pri mejkape platí, že cena sa odvíja od kvality. Nech voľba padne na ktorýkoľvek produkt, dôležité je vybrať odtieň najbližší prirodzenému tónu pokožky a s ochranným faktorom minimálne SPF 15. Takisto je vhodné dať prednosť produktom s pumpičkou kvôli zachovaniu vysokej úrovni hygieny. V prípade jaziev je vhodná krémová textúra pre lepšie prekrytie nerovností.
- Na záver je dôležité zafixovať celý mejkap minerálnym púdrom. Odporúčame zvoliť “porcelánové” tóny púdru. Ide o takmer priesvitné farby, ktoré mejkap len zafixujú a nedodávajú akoby ďalšiu vrstvu farby. Tým zostane odtieň mejkapu prirodzený, respektíve v odtieni najbližšom pokožke.
- LÍCA. Nádych farebných tónov dodáme tvári pomocou lícenky. Štetcom môžeme aplikovať lícenku na lícne kosti dostratena. Ideálne je naniesť lícenku na najvýraznejší bod lícnej kosti a len jemne potiahnuť štetec smerom von z tváre. Treba si však dať pozor a nejsť farbou až ku vlasom, prípadne k ušiam. V prípade fotenia, natáčania videa či pri večernom líčení možno naniesť výraznejšiu vrstvu.
- OČI. Oči oživte pomocou ceruzky na obočie, očných tieňov, ceruzky (či linky) na oči a riasenky. Pozor na lepidlá na umelé riasy a klieštiky (riziko poškodenia pokožky).
- Ceruzku na obočie je najlepšie zvoliť v pôvodnej farbe obočia. Je možné ňou dokresliť chýbajúce časti obočia a prípadne na záver prečesať (uhladiť) kefkou, alebo jemne dokresliť a dotieňovať celé obočie (krátkymi, jemnými ťahmi stenčujúcimi sa smerom k vonkajšej časti oka, v línii pôvodných či zostávajúcich chĺpkov obočia) – v tom prípade si treba najprv načrtnúť začiatok, vrchol a koniec obočia, a to pomocou ceruzky (foto či video návod nájdete na internete).
Jednoduchý návod pri tvorbe novej línie obočia:
- Priložte si ceruzku od vnútorného kútika oka smerom nahor a označte bod, kde bude obočie začínať.
- Priložte ceruzku na vonkajší okraj zreničky kolmo smerom nahor a označte bod, v ktorom sa obočie bude “ lámať” smerom nadol.
- Usmejte sa a priložte ceruzku od vonkajšieho kútika oka šikmo v smere mimických vrások vytvorených úsmevom a označte bod, v ktorom bude obočie končiť.
- Pospájajte jednotlivé body jemnou čiarou, tým vytvoríte spodnú hranu obočia. Šírka obočia je otázkou vkusu.
Podľa preferencií je možné využiť na dotvorenie obočia aj tiene na obočie, prípadne kombináciu ceruzky a tieňov na obočie. Na zjemnenie na záver jemne rozotrite štetcom alebo vatovou tyčinkou. Obočie je veľmi výrazným prvkom tváre, preto platí, že menej je viac.
- Očné tiene môžeme zvoliť suché (klasické púdrové tiene), ktoré sa najjednoduchšie nanášajú na viečko aplikátorom, prípadne umytými prstami. Tento druh očných tieňov vyzerá na oku dobre, keď je rozotrený dostratena, t. j. nevidíme kde končí. Je možné skombinovať aj dva odtiene – k vnútornému kútiku oka bledšie odtiene pre rozjasnenie a k vonkajšiemu kútiku tmavšie odtiene pre vytvorenie plasticity. Nanášame vždy najprv bledé odtiene, až potom tmavšie. Uprostred oka tieto dva odtiene spojíme. Dávame si pozor, aby sme nevideli, kde jeden odtieň končí a druhý začína, treba opäť premiešať dostratena.
Druhou alternatívou očných tieňov sú mastné očné tiene v ceruzke, ktoré sa nanášajú v súvislej vrstve po celom viečku, no končia na hranici očnej buľvy (keď zavrieme oko, je to línia, kde končí oko a začína kosť). Ideálne sa treba vyhnúť miestam s výraznými vráskami, aby sa nezvýraznili.
Na denné líčenie sa volia jemné telové farby, na večerné líčenie výraznejšie farby podľa osobného vkusu.
- Ceruzka na oči môže pomôcť pri chýbajúcich riasach a vytvoriť tak ilúziu mihalníc a je ňou možné podľa osobných preferencií jemnými ťahmi smerom von (respektíve jemným bodkovaním a následným rozotretím vatovou tyčinkou) zvýrazniť prirodzenú líniu oka na hornom, prípadne dolnom viečku. Je potrebné dbať na hygienu pri každej aplikácii (a medzi jednotlivými očami) aj pri rozotieraní (vatovou tyčinkou).
Na trhu je dnes veľký výber – od klasických ceruziek, cez mastné ceruzky až po klasické tekuté linky, či tekuté linky vo forme fixiek. Ak siahneme po klasických ceruzkách na oči, najskôr ich trochu “rozkreslíme” na ruke, tým sa ohrejú a práca s nimi bude od začiatku jednoduchá. Mastné ceruzky zaručujú tento efekt ihneď. Ak si želáme výraznejší efekt, fixkové tekuté linky nám urobia najväčšiu službu.
Na záver sa na horné, prípadne veľmi opatrne aj na dolné zostávajúce riasy aplikuje riasenka – najprv sa nanesie na horné riasy zospodu a potom, ak je žiaduca ďalšia vrstva, aplikuje sa aj zhora. Je potrebné dbať na hygienu pri každej aplikácii (a medzi jednotlivými očami) a riasenku pravidelne (minimálne každé tri mesiace) meniť. Vodeodolná riasenka je v tomto prípade menej vhodná a ťažšie sa odstraňuje.
- PERY. Pery je tiež vhodné hydratovať (napríklad hydratačným balzamom, „tyčinkou“ a podobne) a chrániť pred slnkom (SPF), keďže liečba môže spôsobovať ich vysušovanie, praskanie. Následne je možné aplikovať aj lesk na pery, alebo rúž na pery (pozor na zafarbenie či zalepenie okrajov parochne), napríklad v rovnakej farby ako lícenka alebo v bledších tónoch. Kto chce, môže použiť aj ceruzky na pery, aby sa zabránilo rozmazaniu rúžu. Aplikovať, otlačiť, prípadne znova aplikovať (trvácnejšie).
Kde môžem nájsť viac informácií?
Viac informácií o starostlivosti o pokožku počas liečby vám môže dať lekár (onkológ, kožný lekár, obvodný lekár). Informácie o úprave zovňajšku a vizáži nájdete u profesionálnych vizážistoch alebo dôveryhodných stránkach s informáciami, materiálmi, video návodmi a virtuálnymi workshopmi, napríklad ako nižšie.
Autor: RNDr. Stanislava Bošiaková
Posúdila: Lucia Jacq
Hlavný odborný garant: doc. MUDr. Štefan Korec, CSc.
Zdroje
Zdroje:
- Look Good Feel Better. Beauty Guide. Look Good Feel Better Live! Virtual Workshops. Dátum zverejnenia: 2023. Dostupné na webovej stránke: https://lookgoodfeelbetter.org/programs/beauty-guide/, https://lookgoodfeelbetter.org/virtual-workshops/.
Ďalšie zdroje:
- American Cancer Society medical and editorial content team, Make-up Tips During Treatment. Dátum zverejnenia: 1. 2. 2020. Dostupné na webovej stránke American Cancer Society https://www.cancer.org/cancer/survivorship/coping/appearance/make-up-tips.html.
- Cancer Research UK, Skin care and make up tips during cancer treatment. Dátum zverejnenia: 5. 4. 2023. Dostupné na webovej stránke Cancer Research UK: https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/coping/physically/changes-appearance/skin-care-makeup.
- Breast Cancer Now, Makeup tutorials. Dátum zverejnenia: 2024. Dostupné na webovej stránke: https://breastcancernow.org/about-breast-cancer/life-after-treatment/makeup-tutorials/.
- Onkoinfo.sk, Nežiadúce účinky, Zvládanie liečby, RNDr. Stanislava Bošiaková, Zmeny kože. Dátum zverejnenia: 11. 12. 2022/17. 8. 2023. Dostupné na webovej stránke portálu Onkoinfo na: https://onkoinfo.sk/zmeny-koze/.
- Youtube. Gabriela Kadlečíková. Dátum zverejnenia: 2022. Dostupné na webovej stránke: Návody na Youtube, napríklad https://www.youtube.com/@gabrielakadlecikova a ďalšie.