Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Stránka pacientskych združení a partnerov

Zvracanie

Definícia pojmu

Vracanie (latinsky vomitus) je obranný reflex tráviaceho traktu, ktorého hlavnou funkciou je zbavenie sa škodlivého alebo nadbytočného obsahu žalúdka. Dochádza k silným sťahom a obrátenej peristaltike, ktoré vyprázdnia obsah žalúdka cez pažerák a ústnu dutinu von z tela.

Po akej liečbe sa dostavuje?

Na riziko zvracania vás vopred upozorní váš lekár.

Nevoľnosť a zvracanie sa môžu dostaviť po operácii, ďalej niektorých typoch imunoterapie, cielenej liečby a rádioterapie cielenej na konkrétne časti tela (nevyskytuje sa teda po rádioterapii všeobecne, súvisí viac s lokálnym zacielením liečby). Niekedy je príčinou vracania samotné ochorenie. Zvracanie sa môže dostaviť po niektorých druhoch chemoterapie. Nie každá chemoterapia však vyvoláva nevoľnosť alebo zvracanie. Váš lekár vás vopred upozorní.

 

Prostriedky proti zvracaniu

Moderná medicína má k dispozícii veľmi účinné lieky potláčajúce vedľajšie účinky liečby (cytostastatík, čiže chemoterapie) tzv. antiemetiká – lieky tlmiace nauzeu a zvracanie. Moderné lieky proti nevoľnosti a zvracaniu znamenali zásadný obrat pre kvalitu života pacientov podstupujúcich chemoterapiu a výrazne prispievajú k jej lepšej tolerancii. 

Preto je veľmi dôležité, aby pacient dodržal schému užívania týchto liekov, ktorú predpíše onkológ. O nevoľnosti či zvracaní treba informovať lekára, aby mohol pri ďalšom cykle liečby účinne predchádzať týmto stavom. 

 

Podávanie chemoterapie a zvracanie

Nezabudnite užiť lieky potláčajúce nevoľnosť už pred podaním chemoterapie a podľa pokynov lekára. Schému ich užívania dodržujte aj v nasledujúcich dňoch.

Samotné podávanie chemoterapie vo väčšine prípadov nesprevádza nevoľnosť ani zvracanie. Pred podaním liečby nehladujte, no uprednostnite ľahšie stráviteľné jedlá a menšie porcie, preventívne vylúčte mastné a ťažké jedlá. Ak sa nevoľnosť počas podávania predsa objaví, upozornite lekára, aby navýšil antiemetiká podľa potreby.

Pite dostatok tekutín (voda, minerálka).

 

Kedy sa zvracanie dostavuje?

Stav opakovaného zvracania býva veľmi ojedinelý.

Dostaví sa zväčša večer/v noci po podaní chemoterapie a nevoľnosť či zvracanie môžu pretrvávať niekoľko  dní v rôznej intenzite. Výrazne ho tlmia antiemetiká (lieky proti nevoľnosti a zvracaniu).

 

Čo robiť?

Dodržujte schému užívania liekov proti nevoľnosti a zvracaniu predpísanú lekárom. Výrazne vám pomôžu.

V prípade opakovaného zvracania prerušte príjem jedla a pite tekutiny po dúškoch. Keď dostanete zvracanie pod kontrolu (aj pomocou liekov) a tolerujete príjem tekutín, môžete postupne začať so suchou (suchár, starší rožok) a kašovitou, diétnou stravou.

 

Upozornenie

Pri pretrvávajúcom/opakovanom zvracaní, ktoré sa nedarí utlmiť, najmä ak nie ste schopný udržať ani tekutiny, kontaktujte vždy lekára, aby ste predišli riziku dehydratácie a minerálneho rozvratu.

Prečítajte si článok Nevoľnosť.

Autor: Na základe zdrojov spracoval team Onkoinfo
Recenzovali: Mgr. Mária Andrášiová, PhD., doc. MUDr. Štefan Korec, CSc., MUDr. Katarína Rejleková, PhD., MUDr. Jaroslava Salman, FACLP, PhDr. Lucia Vasilková
Zdroje
  1. Tomíška. Miroslav. Výživa onkologických pacientů. Praha 2018.
  2. Nausea and Vomiting. Dátum aktualizácie: 30. 12. 2022. Dostupné na stránke National Cancer Institut cancer.gov tu https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/side-effects/nausea-vomiting

Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.