Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Stránka pacientskych združení a partnerov

Hnačka

Definícia pojmu

Hnačka je definovaná ako vyprázdňovanie riedkej, kašovitej alebo vodnatej stolice v priemere viac ako 3x za deň. Je častým nežiaducim účinkom protinádorovej liečby. 

Príčiny hnačky

Hnačka sa môže dostaviť po rádioterapii cielenej do oblasti brucha (nádory čreva, konečníka, prostaty, maternice, krčka maternice), pri imunoterapii (viac v článku Hnačka pri imunoterapii) a po chemoterapii. Príčinou hnačiek onkologických pacientov môžu byť aj operačné zákroky v oblasti zažívacieho traktu, vedľajšie účinky liekov, infekcia čreva, črevná mukozitída (zápal sliznice čreva) či maloabsorbčný syndróm po chemoterapii. 

Vplyv na nutričný stav pacienta má najmä dlhodobo pretrvávajúca hnačka, ktorá môže viesť až k dehydratácii, strate elektrolytov a stopových prvkov. 

Čo robiť?

Ak sa príznak hnačky objaví, je potrebné informovať lekára, ktorý rozhodne o prípadnej medikamentóznej liečbe. 

Pri hnačke dodržujte pitný režim a zaveďte diétne opatrenia. 

Ak to stav umožňuje, treba dbať na výživnú hodnotu prijímanej stravy, ktorá bude primerane kompenzovať straty organizmu.

Skúste:

  1. Uprednostniť ryžu, cestoviny, varené zemiaky, zemiakové pyré, kuracie mäso, jemný biftek, biele pečivo (rožok, vianočka, suchár).
  2. Vhodný je vývar: ryžový, mrkvový, kurací, hovädzí. 
  3. Vhodné sú varené a dusené jedlá.
  4. Vynechať/obmedziť surovú zeleninu a ovocie.

Uprednostniť varenú zeleninu (menšiu časť môže tvoriť strúhaná alebo mixovaná), kompót alebo podusené ovocie bez šupky. Vhodný je banán.

  1. Nevhodné sú mastné a vysmážané, grilované, tučné a korenené jedlá a údeniny (salámy, klobásy, slanina).
  2. Obmedziť mlieko, pri intolerancii laktózy je potrebné ho úplne vylúčiť.

      Vhodné sú jogurty, nízkotučný kefír, tvaroh, smotanový syr.

  1. Vylúčiť hrubú vlákninu (šupky ovocia, semiačka, jadierka, kukurica, vločky, surová zelenina (najmä karfiol, kapusta) a strukoviny (najmä fazuľa, hrach). Vyvarovať sa jedlám, ktoré nadúvajú.
  2. Jesť menšie porcie aspoň 5 – 6x denne.
  3. Dbať na dostatočný pitný režim.

Obmedziť perlivé nápoje.

Vylúčiť nápoje s obsahom kofeínu (káva, silný čaj, čokoláda) a alkohol.

Vhodné sú jablková a grapefruitová šťava (pozor! tá môže byť kontraindikovaná ku niektorým liekom).

  1. Vyhýbať sa konzumácii príliš horúcich alebo studených jedál.
  2. Jesť potraviny s vysokým obsahom sodíka: hovädzí, kurací a zeleninový vývar.
  3. Jesť potraviny s vysokým obsahom draslíka: varené zemiaky, broskyňová a marhuľová šťava, banány.

Pri závažnejšom priebehu hnačky sa odporúča úplne vylúčiť stravu, podávať prvých 12 hodín len tekutiny (neperlivé minerálky, slabý čaj, prípadne rehydratačný nápoj obsahujúci soli a minerály (typu Kulíšek). Vhodný je aj ryžový alebo mrkvový vývar. Následne postupne opatrne zavádzame diétnu stravu (suchár, starší rožok, pyré, ryžu, banány, jablkový kompót, varené kura, šunka).

V prípade každodenného dochádzania na rádioterapiu zabezpečte, aby ste mali vždy so sebou v nemocnici dostatok jedla a nevynechávali ste porcie počas dňa. Rovnako dodržujte pitný režim.

Kontaktujte lekára

Ak máte pretrvávajúcu hnačku/úmornú zápchu alebo kŕčovité bolesti brucha, kontaktujte lekára, aby posúdil váš stav.

Hnačka môže viesť k dehydratácii organizmu (strata príliš veľkého množstva tekutín z tela). Hrozí tiež zníženie koncentrácie dôležitých minerálov – soli a draslíka. Tieto straty sú pre organizmus nebezpečné. Preto kontaktujte lekára nielen pri pretrvávajúcej hnačke, ale aj ak sa cítite zmätení, máte závraty, váš moč je tmavožltý, alebo nemočíte, a zvlášť ak je hnačka sprevádzaná zvýšenou teplotou či horúčkou (38 °C a viac).

Hnačka pri imunoterapii

Informujte lekára!

V prípade imunoterapie je potrebné hlásiť výskyt hnačky lekárovi včas! Nežiaduce vedľajšie účinky pri liečbe inhibítormi kontrolných bodov sú reverzibilné, ak sú hlásené a riešené dostatočne rýchlo. 

Kedy sa dostavuje?

Vyskytujú sa zväčša týždne až mesiace po začatí liečby, no môžu sa objaviť aj po ukončení liečby. Hnačky sa vyskytujú u tretiny až polovice pacientov liečených CTLA-4-inhibítormi (u časti z nich sa môže vyskytnúť kolika). Lekár vyhodnotí aj stupeň závažnosti hnačiek pri imunoterapii, pričom niekedy musí byť liečba aj prerušená.

Stupeň závažnosti a včasná liečba!

  1. stupeň: < 3 riedke stolice denne (v porovnaní s vyprázdňovaním pred začatím liečby), pričom pacient sa cíti dobre. Lekár zaháji protihnačkovú medikamentóznu liečbu (napr. loperamid).
  2. stupeň: o 4 – 6 riedkych stolíc denne viac (v porovnaní s vyprázdňovaním pred začatím liečby), alebo krv a hlien v stolici, bolesť brucha, nevoľnosť. Lekár nasadí kortikosteroidy, odporučí vyšetrenia (sigmoidoskopia, kolonoskopia) a dočasne pozastaví liečbu až do vymiznutia príznakov. 
  3. a  4. stupeň:  > 6 riedkych stolíc v porovnaní s vyprázdňovaním pred začiatkom liečby. Pacient môže byť hospitalizovaný s cieľom intravenózneho podania kortikosteroidov, rehydratácie, nasadenia imunosupresívnej liečby a ďalších vyšetrení.
Na základe zdrojov pripravil team Onkoinfo
Recenzoval: doc. MUDr. Štefan Korec, CSc.
Zdroje
  1. Tomíška, Miroslav. Výživa onkologických pacientů. Praha 2018.
  2. Nežiaduce účinky imunoterapie. Príručky ESMO. European Society for Medical Oncology 2017. Dostupná na stránke Národného onkologického inštitútu noi.sk. https://www.noisk.sk/files/2021/2021-01-26-esmo-pacientska-brozurka-neziaduce-ucinky-imunoterapie.pdf
  3.  Andrášková, Věra – Žďárska, Hana. Doporučení při průjmech onkologických pacientů. Príručka Masarykovho onkologického ústavu. Brno 2016. Dostupná na stránke Masarykovho onkologického ústavu mou.cz tu: file:///C:/Users/HUSAV/Downloads/np06-doporuceni-pri-prujmech-2016.pdf

Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.