Infekcia
Vysvetlenie pojmu
Infekcia vzniká, vniknutím a množením choroboplodného zárodoku (vírusy, baktérie, kvasinky a iné huby, parazity a pod) v organizme.
Infekcia môže začať kdekoľvek v tele (ústa, sliznice nosa, pľúca, koža, konečník, močový mechúr, oko atď.) a šíriť sa.
Prejavy infekcie sú:
- zvýšená teplota, horúčka (nad 38 °C)
- zimnica, potenie
- kašeľ alebo bolesť hrdla
- nádcha
- hnačka, zvracanie
- bolesť ucha, bolesť hlavy alebo dutín alebo stuhnutý alebo boľavý krk
- kožná vyrážka
- vredy alebo biely povlak v ústach alebo na jazyku
- opuch alebo začervenanie, napríklad v mieste, kde vám do tela vstupuje katéter
- krvavý alebo zakalený moč, alebo bolesť pri močení
Onkologickí pacienti sa môžu stretnúť aj:
- s infekciou tzv. pásového oparu (herpes zoster), ktorá má byť liečená antivirotikami čo najskôr, aby sa predišlo šíreniu a nepríjemným bolestivým príznakom. Prejavuje sa výsevom drobných pľuzgierikov na začervenanej pokožke a bolesťou. Najčastejším miestom výsevu je hrudník a drieková oblasť.
- s infekciou dutiny ústnej:
Múčnatka/soor je kvasinková infekcia v dutine ústnej. Má podobu múčnatých povlakov pripomínajúcich zvyšky jogurtu. Nasadzujú sa lieky (antimykotiká) na predpis. Pri soore vynechávajte sladké jedlá (jogurty, pudingy), môžu zhoršiť stav slizníc.
Herpetická stomatitída (spôsobená vírusom herpes simplex, má podobu drobných pľuzgierikov) a aftová stomatitída (forma áft) musia byť niekedy liečené antivirotikami.
Angína je bakteriálna infekcia hrdla/mandlí sprevádzaná horúčkou, sú potrebné antibiotiká.
Po akej liečbe sa infekcia dostavuje?
Infekcia môže nastať kedykoľvek v priebehu liečby.
Onkologický pacient môže byť viac náchylný na vznik infekcie alebo ťažší priebeh infekcie. Príčinou môže byť samotné nádorové ochorenie (najmä rakovina krvi: leukémia, lymfómy, mnohopočetný myelóm) ale aj protinádorová liečba, ktorá môže spôsobiť pokles bielych krviniek (najmä chemoterapia, rádioterapia). Stres, nedostatok spánku a nedostatečná výživa môžu taktiež spôsobiť oslabenie imunitného systému.
Kedy kontaktovať lekára?
Je dôležité, aby prejavy akejkoľvek infekcie, ďalej zimnica a predovšetkým horúčka pacienta boli včas nahlásené lekárovi.
Akákoľvek infekcia onkologického pacienta si vyžaduje pozornosť odborníka, aby zistil stav bielych krviniek a mohol včas začať s liečbou infekcie.
Pokles bielych krviniek nastáva obyvkle 6. – 10. deň po podaní chemoterapie (v menšej miere po rádioterapii) a spôsobuje náchylnosť organizmu na vznik infekcie (bakteriálnej, vírusovej či mykotickej/plesne) a oslabenie v boji s infekciami.
Upozornenie!
Ak prepukne infekcia v čase, keď je hodnota bielych krviniek príliš nízka a nezačne sa okamžitá liečba infekcie, môže nastať až život ohrozujúci stav. Môže sa rozvinúť stav tzv. febrilnej neutropénie, ktorý sprevádza teplota/horúčka a nebezpečný pokles istého druhu bielych krviniek – neutrofilov. Vtedy treba konať okamžite!
Nízky počet bielych krviniek (neutrofilov) môže spôsobiť, že nebudete pociťovať príznaky typické pri infekcii (horúčka, bolesť, opuch, začervenie, hnis). Tieto príznaky spôsobuje proces, keď neutrofily bojujú proti choroboplodným zárodkom. V prípade, že je ich počet znížený, nemusia sa rozvinúť ani spomenuté príznaky infekcie.
Opatrenia na prevenciu pred vznikom infekcie:
- Vyhýbajte sa miestam s väčším počtom ľudí (divadlá, kiná, nákupné centrá) a ľuďom s akútnou infekciou.
- Predchádzajte poraneniam (žiletkou, ihlou, nožom, odrením, poškriabaním) a aj drobné ranky okamžite dezinfikujte. Hoľte sa holiacim strojčekom, nie žiletkou.
- Dbajte na hygienu rúk (po príchode domov, po toalete, pred jedlom) a hygienu úst (zuby si čistite po každom jedle, jemnou kefkou, kloktajte ústnymi vodami).
- Nevytláčajte si vriedky, predchádzajte popraskaniu pokožky aplikáciou krémov.
- Pri práci so zvieratami, rastlinami, na záhrade použite rukavice.
- Dbajte na hygienu potravín, ich čerstvosť, dostatočný ohrev a tepelnú úpravu. Opatrní buďte s konzumáciou nepasterizovaných a zrejúcich potravín (plesnivé syry, burčiak).
Ak vám bol zistený pokles bielych krviniek:
- dbajte na hygienu potravín: umývajte a šúpte ovocie i zeleninu;
- spôsob skladovania potravín: pozor na dlho otvorené tatárske omáčky, kečupy, džúsy, dresingy; pozor na sušené potraviny ako ovsené vločky, oriešky;
- doba spotreby a čerstvosť potravín: pozor na lahôdky ako zákusky, zmrzlina, chlebíčky, majonézové šaláty, nátierky;
- pozor na pleseň ovocia, zeleniny, syrov – nestačí ju vykrojiť;
- dostatočný ohrev a tepelné spracovanie – vylúčte: tatársky biftek, steak, sushi, zavináče, ustrice, nedostatočne tepelne upravené vajcia;
- vylúčte nepasterizované potraviny (nepasterizované mliečne výrobky, napríklad mäkké zrejúce syry typu hermelín, camembert, niva, Olomoucké syrečky, výrobky so živou kultúrou ako jogurty, zakysanky), pivo a burčiak, kyslá kapusta, kvasené uhorky.
Autor: Na základe zdrojov spracoval team Onkoinfo
Recenzoval: doc. MUDr. Štefan Korec, CSc.
Zdroje
- Chemotherapy and You. Support for People with Cancer. National Cancer Institut 2018. Dostupné na https://www.cancer.gov/publications/patient-education/chemo-and-you
- Nežádoucí účinky chemoterapie. Dostupné na stránke Českej onkologickej spoločnosti linkos.cz tu: https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/pece-o-pacienta/nezadouci-ucinky-lecby-chemo/nezadouci-ucinky-chemoterapie-1/
- Causes of Infections. Dátum úpravy: 16. 11. 2023. Dostupné na stránke American Cancer Society cancer.gov tu https://www.cancer.org/cancer/managing-cancer/side-effects/low-blood-counts/infections/risk-for-infections.html
- Tomíška. Miroslav. Výživa onkologických pacientů. Praha 2018.
- Vokurka, Samuel. Průvodce postižením dutiny ústní při onkologické léčbě. Dostupné: http://www.mukozitida.cz/files/Mukozitida_web.pdf
Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.