Definícia pojmu
Vnímanie chute a vône jedla konzumentom sú dôležitou podmienkou prijímania stravy.
Po chemoterapii sú zmeny vo vnímaní chuti zväčša spojené s prahom pre sladkú a slanú chuť jedál. Pacient ich pociťuje buď ako prehnane, alebo – naopak – ako nedostatočne slané či sladké. Inokedy popisuje pacient jedlo „ako bez chuti“, „mdlé“, „trpké“ alebo nadmerne horké (najmä potraviny s obsahom bielkovín, vrátane mäsa). Vyskytnúť sa môže tiež akoby „kovová chuť“.
Príčiny
Zmeny vo vnímaní chuti a vône stravy môžu nastať v dôsledku chemoterapie (u 20 – 70 % pacientov) aj rádioterapie (cielenej do oblasti ORL, 70 % pacientov). Niekedy sa vyskytujú už pred začatím liečby.
Strata chuti býva spôsobená poškodením chuťových receptorových buniek po chemoterapii, ktorých obnova trvá okolo 10 dní.
Po rádioterapii v oblasti ORL sa vyskytuje zvýšený prah pre všetky základné chute. Tento nežiaduci účinok vrcholí 3 až 8 týždňov od zahájenia rádioterapie a k jeho úprave dochádza 6 až 12 mesiacov po ukončení liečby.
Čo robiť?
V dôsledku zmien v chuti a vôni potravín môže dochádzať k poklesu príjmu alebo pestrosti stravy. Je užitočné vyzbrojiť sa trpezlivosťou a poznať opatrenia, vďaka ktorým môžete tieto zmeny zmierniť. Skúste:
Poznáte tipy, ako zmeniť chuť jedla?
Leták: Taste Modification. What to Add. CityofHope.org
Katz, Rebecca. Small Changes to Help Food Taste Better When You Have Cancer. Dátum zverejnenia: 26. 11. 2019. Dostupné na stránke ASCO (American Society of Clinical Oncology) cancer.net https://www.cancer.net/blog/2019-11/small-changes-help-food-taste-better-when-you-have-cancer
Tomíška, Miroslav. Výživa onkologických pacientů. Praha 2018.
Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.