Životospráva
Čo môžem pre seba urobiť?
Zaveďte racionálny zdravý životný štýl bez extrémov. Medicína založená na dôkazoch preukazuje pri viacerých onkologických diagnózach výhody: pravidelnej fyzickej aktivity, udržiavania primeranej telesnej hmotnosti, absolvovanie psychoterapie alebo starostlivosť o duševné zdravie či dodržiavanie racionálnej výživy, ktoré plynú pre pacientov v remisii. Pribúdajú vedecké dôkazy, že môžu dokonca znížiť riziko návratu ochorenia.
Citát:
onkológ prof. MUDr. Michal Mego, DrSc.
„Šport hrá dôležitú rolu a má pozitívny efekt. Sú štúdie o karcinóme prsníka, ktoré ukazujú, že pravidelný šport po prekonaní choroby znižuje riziko recidívy nádoru rovnakým spôsobom ako zaisťovacia hormonálna liečba.“
Upozornenie: pohybová aktivita však neslúži ako náhrada predpísanej protinádorovej liečby!
„Zistilo sa aj to, že meditácia či adorácia (modlitba) znižujú riziko recidívy. Existuje predpoklad, že tieto aktivity menia pomer medzi sympatikovým a parasympatikovým nervovým systémom v prospech parasympatika, takže pôsobia protistresovo.“
Nestresujte sa však z pomalého a trpezlivého zavádzania zmien vo vašom živote. Ako upozorňuje onkopsychologička Mária Andrášiová premotivovaná snaha dodržiavať všetko zdravé, živená strachom z návratu ochorenia, má inú než zdravú príchuť – vtedy sa zo zdravého životné štýlu môže stať zvieracia kazajka.
Výživa
Pre pacientov v kompletnej remisii (ktorí sú v dobrom nutričnom stave) sa odporúča:
– zaradiť každodenne zvýšené množstvo zeleniny a ovocia (dbať na pestrosť a farebnosť na tanieri),
– zaradiť aspoň 5 porcií zeleniny (1 porcia = napr. šálka brokolice) a 2 porcie ovocia denne,
– zaradiť celozrnné obilniny, strukoviny, orechy, hydinu, ryby,
– obmedziť červené druhy mäsa (hovädzie, teľacie, bravčové, jahňacie),
– obmedziť tiež mäso a výrobky spracované solením, údením, konzervovaním, fermentáciou, ako sú: šunka, salám, klobásy, párky, slanina a podobne,
– obmedziť mastné a vysmážané jedlá, živočíšne tuky,
– vhodné je obmedziť jednoduché cukry, stravu typu fast food a polotovary,
– obmedziť konzumáciu alkoholu a sladených nápojov,
– vylúčiť fajčenie,
– udržovať primeranú hmotnosť,
– zostať fyzicky aktívny, zaradiť pohyb do každodenných návykov.
Hoci nie je jasne preukázaný účinok konkrétnych stravovacích zásad na prognózu prekonaného ochorenia, odporúčania expertov vo výžive pre pacientov v remisii sa zhodujú so zásadami dodržiavania racionálnej výživy na prevenciu vzniku nádorových ochorení.
Racionálna strava, optimálna hmotnosť a pravidelný pohyb znižujú aj iné zdravotné riziká, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, diabetes 2. typu a iné.
Užívanie vitamínov
Citát:
MSc. Petronela Forišek Paulová (nutričná terapeutka, Národný onkologický ústav)
„Pokiaľ pacient konzumuje ovocie, zeleninu, nemá diétne obmedzenia, nemá alergie, intolerancie, ktoré mu znemožňujú prijímať pestrú stravu, nie je nevyhnutné niečo suplementovať (dopĺňať). Ideálne je čerpať vitamíny a stopové prvky priamo zo stravy. V zimnom období (respektíve pri zistených nízkych hladinách v krvi) sa odporúča suplementovať vitamín D. Ak si pacienti myslia, že vitamínovými preparátmi a doplnkami dobehnú nedostatok pestrej stravy, nie je to správne. Radšej sa zamerajte na správne zloženie jedálnička, než sa spoliehať na dopĺňanie formou tabletiek.“
Niektoré suplementy môžu byť pre pacientov v remisii dokonca škodlivé. Doplnenie vitamínov a minerálnych látok môže byť výhodné pre pacientov s podvýživou alebo diétnymi obmedzeniami, vždy po dohode s lekárom.
Diétne obmedzenia
Samozrejme, niektorí pacienti (so stómiou, resekciou orgánov) ostávajú dlhodobo na rôznych diétnych obmedzeniach a stravu budú prispôsobovať individuálnej tolerancii potravín a diéte predpísanej lekárom.
Pacienti s podvýživou
Ak ste počas liečby schudli, bude váhový prírastok trvať dlhšie a úmerne tomu sa vám budú vracať aj sily. Môžete pokračovať vo výživnej diéte. Ak u vás došlo zároveň k úbytku svalovej hmoty je namieste zaradiť pravidelné cvičenie na posilnenie svalovej hmoty. Môžete sa s vašim lekárom porozprávať o potrebe sippingu (tekutá forma prípravku určená na doplnenie výživy pacienta).
Redukcia nadváhy
Zvyšovanie telesnej hmotnosti môže nastať ako vedľajší účinok hormonálnej liečby pri karcinóme prsníka, ale aj následkom niektorých iných podávaných liečiv, ktoré zvyšujú chuť do jedla alebo celkovou zmenou životosprávy počas liečby (dlhodobej liečby kortikoidmi), kedy dochádza k výraznejšej únave a obmedzeniu pohybovej aktivity pacientov.
Nadváha môže mierne zvyšovať riziko návratu niektorých druhov nádorových ochorení (karcinóm prsníka), ako aj vzniku kardiovaskulárnych chorôb či diabetu 2. typu.
Preto sa väčšine pacientov po prekonaní rakoviny odporúča udržiavať primeranú hmotnosť. Pacienti s nadváhou a v dobrom stave môžu zaviesť postupný redukčný režim stravovania. Zdravé a primerané chudnutie znamená váhový úbytok tempom 1,5 – 2 kg mesačne, nie viac. U mnohých pacientov je úspechom aj stabilizácia telesnej hmotnosti, a teda prevencia nežiaduceho zvyšovania telesnej hmotnosti.
Pohybová aktivita
Pacientom v remisii sa odporúča zaradenie pravidelnej pohybovej aktivity, ktorá významne ovplyvňuje kvalitu života pacientov počas liečby aj po nej a môže dokonca znižovať riziko návratu ochorenia. Význam zdôrazňujú stále viac aj onkológovia a pohybová aktivita sa postupne dostáva ako doplnková terapia do oficiálnych odporúčaní pre pacientov.
Vedeli ste, že…
… športová aktivita onkologických pacientov môže znížiť riziko úmrtia až o 27 %.
… aeróbna aktivita môže znížiť únavu pacientov s rakovinou až o 40 – 50 %.
Odporúčania pre pacientov v remisii
Popredné svetové inštitúcie odporúčajú onkologickým pacientom v remisii naakumulovať aspoň 150 minút stredne-intenzívnej aeróbnej aktivity a aspoň 2 silové tréningy určené na posilnenie hlavných svalových skupín za týždeň. Dôležitým odporúčaním je aj vyhnúť sa fyzickej inaktivite a sedavému spôsobu života (American College of Sports Medicine, 2019).
Po ukončení liečby je vhodné zaraďovať pohybovú aktivitu postupne a vybrať si druhy športov podľa osobného záujmu a motivácie.
Pohyb je ako liek!
Názor odborníka pre pohyb onkologických pacientov Mgr. Viktor Oliva, PhD.
„Pravidelná pohybová aktivita je účinným nástrojom na zvýšenie kvality života onkologických pacientov nielen po absolvovaní liečby, ale aj počas protinádorovej liečby. Fyzická aktivita efektívne znižuje únavu spojenú s nádorovým ochorením a liečbou, znižuje riziko predčasného úmrtia („cancer specific mortality“), zlepšuje psychické zdravie, pomáha zlepšovať priebeh viacerých psychických problémov ako depresívne a úzkostné stavy, pomáha optimalizovať telesné zloženie (udržuje podiel svalovej hmoty, denzitu kostného tkaniva, zabraňuje nadmernému zvýšeniu telesného tuku), zlepšuje metabolizmus, efektívne pomáha znižovať výskyt viacerých nežiaducich účinkov protinádorovej liečby. Začínajú sa objavovať dôkazy o tom, že pohybová aktivita počas liečby pomáha zvyšovať toleranciu na liečbu, pomáha zvyšovať efektivitu viacerých typov protinádorovej liečby, má potenciál redukovať riziko metastázovania nádorových buniek, pretože vplýva priamo na mikroprostredie tumoru. Má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny a respiračný systém pacientov, zlepšuje kvalitu spánku, kognitívne funkcie. Je preukázané, že znižuje riziko relapsu a riziko vzniku sekundárnych malignít. Je dôležité povedať, že fyzická aktivita je účinný nefarmakologický prostriedok terapie onkologických pacientov a preukazuje sa, že je kľúčovou zložkou v prevencii niektorých nádorových ochorení a v kontrole nad nádorovým ochorením v celej populácii. A keďže je preukázané, že fyzická aktivita je bezpečná a efektívna u onkologických pacientov pred, počas a po liečbe, má preto potenciál byť prospešnou a integrovanou súčasťou liečby nádorových ochorení.“
názor odborníka, onkológ MUDr. Radovan Barila, PhD.
„Pohybová aktivita bráni úbytku kostnej hmoty a osteoporózy po chemoterapii, ďalej tiež najmä endokrinnej liečbe či liečbe kortikoidmi.”
Slnenie
Vyhýbajte sa nadmernému opaľovaniu a slneniu najmä v čase medzi 10:00 a 15:00 hod., používajte opaľovacie krémy s dostatočným ochranným faktorom, najmä v oblastiach vášho tela, ktoré boli ožarované. Venujte sa pravidelnému samovyšetrovaniu pokožky (vždy aj za pomoci druhej osoby) a pravidelne absolvujte dermatologickú prehliadku.
Majte na pamäti, že pri niektorých liečbach, najmä cielenej liečbe pre melanóm, ale aj pri užívaní niektorých antibiotík, je opaľovanie nevhodné. Porozprávajte sa so svojim onkológom, či môžete počas/po liečbe Vaše telo vystaviť slnečným lúčom.
Spánok
Vedeli ste, že…
… až 70 % onkologických pacientov má problémy so spánkom, ako sú ťažkosti so zaspávaním, nočné prebúdzanie, nedostatočná kvalita spánku, následná ospalosť počas dňa, ojedinele obštručné spánkové apnoe či syndróm pohyblivých nôh.
Dlhodobé poruchy spánku má každý tretí pacient po prekonaní rakoviny. Môže to byť kvôli stresu, depresii, ako dôsledok liečby (cielenej, hormonálnej či z dôvodu súvisiacej menopauzy), alebo nesprávnemu dennému režimu (pospávanie, oddych v posteli počas dňa kvôli únave).
Oficiálne odporúčania hovoria, že zlepšenie spánku pacientov po liečbe vedie k zníženiu únavy, nálady a zlepšeniu celkovej kvality života a zohráva úlohu pre celkové zdravie. (15)
Odporúčania na „dobrú noc”
Spánkový režim: Choďte spať a vstávajte vždy v približne rovnakom čase (ak sa vám nedarilo v noci spať, napriek tomu ráno vstaňte z postele v stanovenom čase).
Jedlo a pitie: Nejedzte 2 až 3 hodiny pred spánkom ťažké jedlá a sladkosti.
Vyhnite sa 4 až 6 hodín pred spaním kofeínu, alkoholu a nikotínu.
Aktivita a cvičenie: Vyhnite sa cvičeniu 2 až 3 hodiny pred spánkom. Pravidelná fyzická aktivita v skorších hodinách dňa však veľmi napomáha k lepšej nálade aj spánku.
Pasivita a oddych: V priebehu dňa striedajte oddych a aktivitu. Počúvajte svoje telo. Oddýchnite si, no skúste sa vyhnúť dlhšiemu dennému pospávaniu, ktoré môže rozladiť váš spánkový rytmus.
Odpojte sa: Minimálne dve hodiny pred spaním obmedzte aktivity, ktoré vás preberajú – vypnite, alebo odložte počítač, mobilný telefón a nepozerajte filmy z postele. Svetlo obrazoviek je príliš stimulujúce a bráni normálnemu vylučovaniu hormónu – melatonínu, ktorý je dôležitý pre stabilný cirkadiálny rytmus. Posteľ používajte len na spánok a partnerskú intimitu.
Denné svetlo: Vystavenie jasnému dennému svetlu, najmä ráno, pomáha nastaveniu správneho rytmu. Spálňa by mala byť v noci tichá, tmavá a ak je to možné, teplota v nej chladnejšia.
Bdenie mimo spálne: Ak sa vám nepodarí zaspať do 30 minút, alebo sa v noci prebudíte a nedarí sa vám opäť zaspať, odíďte z postele do inej miestnosti a venujte sa pokojnej činnosti. Nesiahajte však po mobilnom telefóne, počítači alebo televízii.
Relax a psychoterapia: Čas pred spánkom venujte činnostiam, ktoré vás upokoja (meditácia, modlitba, počúvanie hudby, chvíle s partnerom). Vytvorte si svoj vlastný rituál, ktorý vám pomôže spomaliť tok myšlienok a upokojiť sa. Ak vás trápi nepokoj, nepokojné myšlienky, úzkosť či depresia, využite pomoc psychológa.
Duševné zdravie
Je prirodzené, ak bude istý čas po liečbe vo vašej psychike doznievať náročný čas choroby a liečby. Práve v období, keď fyzické ťažkosti ustupujú, nemusí prichádzať vytúžená ľahkosť bytia. To, že pominuli akútne dôvody na nepokoj, neznamená, že ostaneme okamžite vnútorne vyrovnaní. Smútok, plačlivosť alebo úzkosť sa môžu celkom nečakane vyplaviť na povrch práve po liečbe. Pridružiť sa môžu aj vonkajšie zdroje stresu ako narušenie vzťahov, strata možnosti pracovať, sociálna neistota či očakávania až tlaky okolia, aby ste sa rýchlo vrátili do „normálu“, keď liečba pominula.
Ukazuje sa, že pacienti, ktorí v prípade potreby podstúpia psychoterapiu, majú lepšiu kvalitu života. Skúsiť môžete aj relaxačné a dychové cvičenia, meditáciu či modlitbu.
Odporúčanie: cyklus prednášok Mysli proti rakovine na stránke Českej onkologickej spoločnosti linkos.cz. Prednáša onkopsychológ Ing. PhDr. Martin Pospíchal, PhD.
Strach z návratu ochorenia
Strach z návratu ochorenia pociťuje väčšina ľudí po prekonaní rakoviny. Tieto obavy vstupujú dramaticky na scénu práve v čase, keď sa ochranný dáždnik základnej liečby zatvorí a pacient prechádza do fázy sledovania onkológom. Obavy sú zväčša najsilnejšie hneď po liečbe a postupne mesiacmi ustupujú. Dočasne sa môže úzkostný pocit zvýšiť pred kontrolou na onkológii alebo ak sa objaví príznak či situácia, ktoré vám pripomenú obdobie choroby a liečby. Život, ako plynie odžitými mesiacmi a rokmi, vás postupne presvedčí, že ste zdraví.
Ak vám myšlienky na chorobu narúšajú bežné fungovanie dňa, spánok, koncentráciu, príjem stravy alebo pociťujete dlhodobo beznádej, osamotenosť a nezáujem o radosti života, vyhľadajte psychologickú pomoc.
Citát:
Ing. PhDr. Martin Pospíchal, PhD.
„Jednou z účinných techník, ako strach z návratu ochorenia zvládnuť, je náš strach v istej miere prijať. Teda nebojovať s ním a neusilovať sa ho niekam zatlačiť. Vnímať ho ako pocit, ktorý v určitej miere patrí do náročnej životnej situácie, keď je niečo dôležité ohrozené. Pacientom môže zároveň pomôcť vymedziť svojmu strachu len určitý priestor a čas. Slovami pacientov: nedáva zmysel ten liečbou prácne nadobudnutý čas nášho života venovať celý strachu.“
Vypočujte si prednášku onkopsychológa Martin Pospíchala Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout na linkos.cz https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/mysliprotirakovine/prednasky-1/strach-z-navratu-nemoci-a-jak-ho-zvladnout-zaznam-prednasky-z-cyklu-mysliprotira/
Zmysluplnosť
Citát: Mgr. Mária Andrášiová, PhD.
„Nová etapa po liečbe či choroba samotná môžu byť impulzom na naštartovanie pozitívnych zmien v živote. Keď človek pochopí, že život môže skončiť v ktoromkoľvek okamihu, často narastie jeho túžba naplniť ho zážitkami a hodnotami, ktoré mu skutočne dávajú zmysel a radosť.
Keď vtrhne rakovina do života človeka, je zväčša hlavným cieľom prežiť (survive).
Nádorové ochorenie zasiahne celého pacienta – nielen jeho telesné zdravie, ale intenzívne vplýva aj na psychickú a duchovnú stránku človeka a jeho vzťahy. Každá životná kríza, ktorá nás na čas ovládne, sa môže stať aj zdrojom vnútorného posilnenia pri jej zdolávaní (tzv. posttraumatický rast). Túto skutočnosť vyjadruje onkopsychológia pekným anglickým slovným spojením:
„Thrive, not just survive“
Účelom prekonania nádorového ochorenia nemusí byť teda len nevyhnutne prežiť, ale aj „zakvitnúť.“ Nech váš život prekvitá a zavonia pre druhých!
Autor: Mgr. Žofia Lysá, PhD.
Recenzoval: doc. MUDr. Štefan Korec, PhD., MUDr. Radovan Barila, PhD., MUDr. Jaroslava Salman, FACLP
Odporúčame
- portál OnkoFit https://onkofit.cz/
- Hovormeotomsk https://www.youtube.com/channel/UCx1cfGqmLG7Tl8vfoNZeT2A
- MysliProtiRakovině https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/mysliprotirakovine/
- Onkoinfo na youtube videoséria MUDr. Jaroslavy Salman https://www.youtube.com/@onkoinfo6896
- Podcast Onkoinfo. Cesta do hĺbky duše onkopacienta. Odpovedá onkopsychologička Mária Andrášiová https://onkoinfo.sk/?p=16127
- Podcast Onkoinfo. Remisia. Čo ďalej. Odpovedá onkológ Miloš Drgoňa https://onkoinfo.sk/?p=16122
Zdroje
- Bednárová, Eva. Onkologický slovník. Diagnostika. Odpoveď na liečbu. Dostupné https://onkoinfo.sk/?page_id=16803
- Nádorové markery/Onkomarkery. Slovníček na stránke Českej onkologickej spoločnosti linkos.cz dostupné: https://www.linkos.cz/slovnicek/nadorove-markery-onkomarkery/
- Ľuboš Drgoňa. Remisia. A čo ďalej? (rozhovor) Podcast Onkoinfo. Dostupné na onkoinfo.sk
- Michal Mego. Metastatická rakovina prsníka. (rozhovor) Podcast Onkoinfo. Dostupné na onkoinfo.sk
- Survivorship. What does survivorship mean? Let us to explain it to you. Autor: Dr. Nikolaos Mitsimponas, Dr. Stefan Rauh (ESMO) v spolupráci s Dr. Francesco De Lorenzo a Kathi Apostolidis. ESMO 2017.
- Mladosievičová, Beata. Starostlivosť o onkologických pacientov po absolvovaní liečby (prednáška). Bratislavské onkologické dni dňa 19. 10. 2020.
- Mladosievičová, Beata. Život po onkologickej liečbe. In Onkológia, roč. 15, č. 3, 2020, s. 161-164.
- De Angelis R. – Demuru E. – Baili P., et al. on behalf of the EUROCARE-6 Working Group. Complete cancer prevalence in Europe in 2020 by disease duration and country (EUROCARE-6): a population-based study. The Lancet Oncology; Published online 30 January 2024. DOI: https://doi.org/10.1016/S1470-2045(23)00646-0
- High-Level Conference on Ending Financial Discrimination against Cancer Survivors. 15. 2. 2024. dostupné na endingdiscrimination-cancersurvivors.eu
- Kohútek, Filip a kol. Sledovanie pacientov po onkologickej liečbe. In Onkológia 2015, roč. 10, č. 3, s. 148-156.
- Mego, Michal – Špánik, Stanislav – Rečková, Mária. Pacient v remisii po onkologickej liečbe môže byť sledovaný všeobecným lekárom. In Onkológia 2023, roč. 18, č. 1. s. 75-76.
- Mladosievičová, Beata. Život po onkologickej liečbe. In Onkológia 2020, roč. 15, č. 3, s. 161-164.
- NCCN Guidelines For Patients. Survivorship Care for Healthy Living. National Comprehensive Cancer Network 2020. Dostupné na strínke nccn.org https://www.nccn.org/patients/guidelines/content/PDF/survivorship-hl-patient.pdf https://jnccn.org/view/journals/jnccn/21/8/article-p792.xml
- NCCN Guidelines Insights: Survivorspip. Version 1.2023.
- Andrášiová, Mária. Keď do života vstúpi rakovina. Bratislava 2009.
- Bošiaková, Stanislava. Dobrá onkorada nad zlato. Onkoinfo 2022.
- Jaroslava Salman – Viera Lipčáková Lacová. Nádej bez záruky. Bratislava 2023.
- Pospíchal, Martin. Psychoonkologie. Grada 2024.
Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.