Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Stránka pacientskych združení a partnerov

Opuchy

Vysvetlenie pojmu

Opuchy sa v medicíne nazývajú termínom edém. Edém je vo svojej podstate nahromadenie tekutiny v tele. Tekutina sa dostáva do medzibunkového priestoru tkanív tela a z rozličných dôvodov sa akumuluje. Najčastejšie sa tak deje na nohách, kde na cievnu stenu pôsobí najväčší hydrostatický tlak (tlak vodného stĺpca). Tekutina sa môže hromadiť aj v iných častiach tela, ako napríklad na rukách, v tvári, ale aj v brušnej dutine (v tom prípade sa nazýva Ascites) alebo v pleurálnej dutine (priestor medzi dvoma silnými blanami, ktoré obaľujú pľúca a vytvárajú tak negatívny tlak potrebný pre proces dýchania).

Ľudské telo funguje na princípe homeostázy, rovnováhy v biologickom systéme. Toto tvrdenie platí aj v našom obehovom systéme. V ľudskom tele roznáša krv v našich cievach všetky potrebné látky, ako kyslík, živiny či odpadové látky nášho metabolizmu, ktoré sú neskôr vylúčené. Všetky tieto látky vytvárajú v našich cievach osmotický tlak (môžeme si ho predstaviť ako vôľu” vody ťahať sa za týmito látkami). Na stenu cievy tiež pôsobí sila onkotického tlaku, ktorá je vytváraná rozdielnou koncentráciou bielkovín v krvnom obehu a v tkanivách. Na stenu terminálnej cievy pôsobí osmotický tlak z oboch strán a zabezpečuje spolu s hydrostatickým a onkotickým tlakom správny odvod tekutín. Pokiaľ sa táto homeostáza naruší, môže dochádzať k akumulácii tekutín v častiach tela. 

 

Pri akej liečbe sa dostavuje

Opuch môže byť spôsobený samotným nádorovým ochorením, ktoré bráni odtekaniu tekutín, alebo sa môže vyskytnúť ako vedľajší účinok liečby chemoterapiou, hormonálnou terapiou, ožarovaním alebo kortikosteroidmi. Nevhodný spôsob výživy s nedostatkom proteínov (bielkovín) môže tiež spôsobovať opuchy(2).

Niektoré nádorové ochorenia, ako nádory obličiek, pečene či ovárií (vaječníkov) môžu opuchy spôsobovať sami svojím patofyziologickým mechanizmom. Cytostatiká ako cisplatina a docetaxel môžu edémy spôsobovať tiež. 

V neposlednom rade môžu byť opuchy spôsobené aj inou liečbou u pacientov s nádorovým ochorením. Medzi tieto lieky patria (1):

  • kortikoidy
  • HRT (hormone-replacement-therapy)
  • NSAID (ibuprofen, naproxen)
  • lieky ovplyvňujúce krvný tlak.

 

Čo môže pacient urobiť pre tlmenie?

Konzumácia vyváženej stravy, najmä sledovanie množstva soli, ktorú konzumujete, môže pomôcť zmierniť opuch. Prechádzky a iné cvičenia vám môžu pomôcť cítiť sa lepšie. Neobmedzujte množstvo vody alebo iných tekutín, ktoré pijete, bez konzultácie s lekárom (1).

Medzi domáce prostriedky na zmiernenie nepohodlia spojeného s opuchom patria nasledujúce:

  • Pri sedení alebo ležaní zdvíhajte postihnutú oblasť, aby ste zmenšili opuch.
  • Vyhnite sa dlhodobému státiu alebo sedeniu so skríženými nohami.
  • Noste kompresné pančuchy, špeciálne rukavice alebo elastické rukávy, aby ste pomohli presúvať tekutinu späť do vášho obehového systému.
  • Noste voľné oblečenie a obuv, vyvarujte sa noseniu tesných šperkov – prsteňov, náramkov.

Pre niektorých ľudí s opuchom môže pomôcť fyzioterapia. Porozprávajte sa so svojím zdravotným tímom o tom, ako by vám tento spôsob zmierňovania symptómov mohol pomôcť. 

 

Kedy kontaktovať lekára?

Ak máte niektoré z týchto príznakov, kontaktujte svojho lekára (2):

  • Ťažkosti s dýchaním.
  • Chrapot alebo snaženie sa o dýchanie.
  • Sivý alebo modrý odtieň na vašej pokožke, perách alebo nechtoch.
  • Náhly prírastok hmotnosti (2 kg za menej než 3 dni) (4).

 

Aké sú možnosti medicíny na zlepšenie stavu

Typ liečby edémov záleží na vyvolávajúcej príčine. V prvom rade je nutné skontrolovať medikáciu, ktorú pacient pravidelne berie, poprípade vylúčiť nevhodné kombinácie alebo dávky liekov, ktoré môžu opuchy spôsobovať. Ak užívate nový liek a opuch je bežným vedľajším účinkom, je potrebné zistiť, či môžeme bezpečne pokračovať v užívaní nového lieku, po adekvátnom liečení opuchov. V opačnom prípade budú zvážené alternatívy. Viac k téme si prečítajte tu (4).

Pokiaľ je edém spôsobený lokálnym pôsobením tumoru, je možné zvážiť operáciu alebo radiačnú liečbu (4). Symptomaticky je možné použiť farmakologickú intervenciu prostredníctvom diuretík (lieky na vylúčenie vody prostredníctvom močového systému).

 

Na záver treba dodať, že opuchy je nutné riešiť čím skôr. Pri ich pretrvávaní môže dôjsť k patologickým zmenám v postihnutej oblasti, ako napríklad (5):

  • zmena farby kože: koža môže zmeniť farbu alebo sa môže lesknúť, keď sa natiahne
  • bolesť: nervy môžu byť podráždené a veľmi citlivé
  • „plačúca“ pokožka: prebytočná tekutina presakujúca alebo vytekajúca z pórov
  • poškodenie žilových chlopní: v žilách sa môže vyvinúť nezvratný stav nazývaný chronická žilová stáza, čo znamená, že ich schopnosť prenášať krv už nikdy nebude rovnaká. Môžete tiež vidieť vývoj kŕčových žíl alebo pavúčích žíl.
Autor: MUDr. Lukáš Kunovský
Recenzoval: MUDr. Radovan Barila, PhD.
Zdroje
  1. DeMarco, Cynthia. Edema and Cancer: 8 Questions Answered. MD Anderson Cancer Center- www.mdanderson.org/cancerwise/edema-and-cancer--8-questions-answered.h00-159621012.html#:~:text=Even%20the%20chemotherapy%20drugs%20themselves. Accessed 26. 11. 2023.
  2. Edema (Swelling) | OncoLink. Www.oncolink.org, www.oncolink.org/support/side-effects/other-side-effects/edema-swelling#:~:text=There%20are%20many%20causes%20of. Accessed 26. 11. 2023.
  3. Fluid Retention or Edema. Dátum zverejnenia: 31. 7. 2012. Dotupné na stránke ASCO cancer.net tu: www.cancer.net/coping-with-cancer/physical-emotional-and-social-effects-cancer/managing-physical-side-effects/fluid-retention-or-edema.
  4. Massafra, Marco, et al. Capillary Leak Syndrome Induced by Neoadjuvant Cisplatin and Gemcitabine in a Patient with Bladder Cancer. In Urology Case Reports, vol. 34, 2021, pp. 101461–101461. Dostupné online: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7575506/, https://doi.org/10.1016/j.eucr.2020.101461. Accessed 26 Nov. 2023.

Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.